Prawo jazdy i egzaminy jednak droższe

dokument prawo jazdy

W piątek ukazało się w końcu rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za wydanie dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Zapowiadana wczesniej podwyżka potwierdziła się.

Za wydanie prawa jazdy trzeba teraz zapłacić 100 zł, jego wersji międzynarodowej – 35 zł. Wcześniej kosztowało to odpowiednio 84 i 30 zł.

„Należy zaznaczyć, że przedmiotowe opłaty od lutego 2010 r. pozostają na niezmienionym poziomie, mimo wzrostu corocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Ustalona przez ministra właściwego do spraw transportu opłata wnoszona przez obywatela za wydanie dokumentu potwierdzającego uprawnienia do kierowania pojazdami zawiera w sobie koszt wyprodukowania dokumentu oraz kwotę stanowiącą przychód organu pokrywającą koszty administracyjne związane z wydaniem dokumentu.

Dodatkowo wzięto pod uwagę zwiększone koszty jakie będzie ponosił organ wydający prawo jazdy w związku z administracją i nadzorem nad procesem wydawania uprawnień do kierowania pojazdami” – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia”.

Zmieniły się także ceny egzaminów.  Za część teoretyczną trzeba zapłacić 30 zł. Natomiast cennik egzaminu praktycznego przedstawia się następująco: kategoria AM – 140 zł, A, A1, A2 – 180 zł, B – 140 zł, B1, C1, D1, T – 170 zł, C, D, B+E – 200 zł, C1+E, C+E, D1+E, D+E – 245 zł.

 

jaz

5 komentarzy do “Prawo jazdy i egzaminy jednak droższe”

  1. Przecież prawo nie działa wstecz? Czy się mylę, niech mnie ktoś oświeci, bo nie wiem po co studiowałem 5 lat!?!?! Przecież osoba zapisując się na egzamin, podpisuje jakby umowę z WORD na przeprowadzenie „usługi” egzaminu. Nie mogę domagać się dopłaty za kurs od kursantów bo mi głupią ustawę wprowadzili.

    1. Z tego co się dowiedziałem, to powodem pobierania przez word’y dopłaty za egzaminy jest fakt, że cena egzaminu jest ceną urzędową, a nie ceną umowną stosowaną w zawieranych transakcjach kodeksu handlowego czy cywilnego.

  2. Gorsza jakość za wyższe pieniądze , czy na tym ma polegać nowa reforma? ,czy o to chodzi WŁADZY ?
    jeżeli tak to Panie Premierze melduję że zadanie zostało wykonane LUD jeszcze DYCHA

  3. Pingback: รับทำวิจัย

Dodaj komentarz