Od 2013 roku prawo jazdy na motocykl będzie mogła zrobić osoba, która ukończyła 24 lata.

Rewolucja, której celem jest zmniejszenie liczby „dawców organów”, nadejdzie za dwa, a nie jak informowaliśmy wcześniej - za rok. Nowy termin wiąże się z błędem, który był w ustawie. Mikołaj Karpiński, rzecznik ministerstwa infrastruktury: Zmiany dotyczące wieku dla kategorii A wchodzą w życie dokładnie 19 stycznia 2013 r. Mówi o tym art. 139 pkt. 3 ustawy o kierujących pojazdami przy uwzględnieniu zmiany naniesionej przez ustawę z dnia 1 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami.


Podpisana przez prezydenta w styczniu Ustawa o kierujących pojazdami podnosi próg wiekowy na uzyskanie uprawnień do prowadzenia motocykla do 24 lat (art. 8 ustawy). Nowe zapisy wejdą w życie 19 stycznia 2013 roku. To nowość, bo do tej pory prawo jazdy kategorii A mógł zrobić osiemnastolatek.


Osoby, które nie będą chciały czekać do 24. roku życia, będą miały taką możliwość. Jednak pod warunkiem, że będą to mniejsze pojazdy, na które zdobędą odpowiednie uprawnienia. 18-latek będzie mógł jeździć motocyklem, którego moc nie przekracza 35 kW, czyli ok. 46 koni mechanicznych (i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla), lub motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW. Osoba, która uzyska najpierw kategorię A2, nie będzie musiała czekać do 24. roku życia, by przesiąść się na większy motor. Po dwóch latach od uzyskania kategorii A2 będzie mogła ubiegać się o kategorię A. W praktyce oznacza to, że prawo jazdy na motor można zdobyć w wieku 20 lat, ale pod warunkiem, że motocyklista będzie przez dwa lata zdobywał doświadczenie w prowadzeniu słabszej maszyny. Nowe przepisy popierają szkoleniowcy.


mur

redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0