Radni sejmiku województwa lubuskiego przyjęli uchwałę, zgodnie z którą egzaminy na kategorię AM mogą się odbywać w każdym mieście.

Taka możliwość powstała dzięki nowemu rozporządzeniu w sprawie egzaminowania kandydatów na kierowców. W akcie prawnym wskazano także, że zadania egzaminacyjne oraz trasa egzaminacyjna będą dobierane na miejscu przez egzaminatora w zależności od infrastruktury dostępnej w miejscu egzaminowania. Skrócono też minimalny czas trwania części praktycznej egzaminu w ruchu drogowym do 10 minut. Zdaniem resortu, takie rozwiązanie powinno pozwolić na znacznie łatwiejszy dostęp do uprawnień do kierowania pojazdami w zakresie prawa jazdy kategorii AM i zlikwidowanie patologii, polegającej na kierowaniu motorowerami bez wymaganych uprawnień.


Uchwała była wspólną inicjatywą dwóch lubuskich wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego: zielonogórskiego i gorzowskiego. Dzięki temu egzaminy na kategorię AM mogą się odbywać w kilkudziesięciu miastach.


- To udogodnienie. Oszczędność czasu i pieniędzy. Nie trzeba jechać do siedziby WORD - wyjaśnia Rafał Gajewski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Zielonej Górze. - Zabiegamy o to, by koszty uzyskania kategorii AM zamknęły się w 600 złotych. Tyle to nastolatek sobie zarobi przy zbieraniu truskawek. Jeśli prawko kosztuje go półtora tysiąca złotych, jest to bariera.


Gajewski wylicza, że kiedyś w gimnazjach organizowane były egzaminy na kartę rowerową i ponad tysiąc uczniów uzyskiwało uprawnienia. Teraz kategorię AM zdaje tylko kilkanaście osób rocznie.


- Musimy pracować na to, by dla młodych ludzi posiadanie prawka było cool, a nie obciachem - stwierdza dyrektor zielonogórskiego ośrodka.


jaz, tm

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0