Aktualności Praktyczny wzrost

Najlepszym wynikiem zdawalności egzaminu teoretycznego na kategorię B może poszczycić się WORD w Łodzi. Jeżeli chodzi o praktykę, najkorzystniej wypadła Ostrołęka. Na szarym końcu znalazły się odpowiednio Kielce i Szczecin. W porównaniu z 2013 rokiem w całej Polsce jazdę po placu manewrowym i mieście zdało o 3 proc. kandydatów na kierowców więcej - wynika ze sporządzonego przez nas raportu zdawalności egzaminów państwowych za rok 2014.

W ubiegłym roku średnia zdawalność egzaminu teoretycznego na kategorię B w całej Polsce wyniosła 38,46 proc. To o ponad 4 punkty procentowe mniej niż rok wcześniej. Jednak to porównanie nie jest w pełni miarodajne. Dlaczego? Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami, która wpłynęła na zmianę formy przeprowadzania państwowego egzaminu teoretycznego, weszła w życie dopiero w drugiej połowie stycznia 2013 roku. Do tego czasu kandydaci na kierowców mogli jeszcze wypełniać testy zgodnie ze starą formułą. Z czego oczywiście duża część z nich korzystała. Zapewne właśnie ta sytuacja wpłynęła na rozbieżności w wynikach za rok 2013 i 2014. Jedno jest jednak pewne. Czasy, kiedy teorię zdawało w WORD-ach ponad 70 proc. podejmujących próbę, bezpowrotnie minęły… A teraz może być jeszcze gorzej. Dlaczego? Od początku roku zniesiony został wszak obowiązek odbywania szkolenia teoretycznego w ośrodkach szkolenia kierowców…


Inaczej ma się rzecz z egzaminem praktycznym. W zeszłym roku, w skali całego kraju, zdało go 34,54 proc. osób ubiegających się o uzyskanie kategorii B. W porównaniu z 2013 rokiem można zaobserwować wzrost rzędu 3 proc. Ciekawe tylko, czy utrzyma się on w następnych latach? Pamiętajmy o tym, że na początku tego roku szkolenie kandydata na kierowcę zostało poszerzone o umiejętność tzw. ekojazdy. Jak to przekłada się na zadania egzaminacyjne? W arkuszu znalazły się dwie nowe pozycje: „właściwa zmiana biegów” oraz „hamowanie silnikiem przy zatrzymaniu i zwalnianiu”. Z naszych informacji wynika, że liczba osób nieradzących sobie z tymi zadaniami jest niewielka, ale w ostatecznym rozrachunku może nieznacznie wpłynąć na wyniki zdawalności w 2015 roku.


Cały tekst oraz szczegółowe dane zdawalności ze wszystkich WORD-ów znajdują się w marcowym numerze "Szkoły Jazdy".


Jakub Ziębkafelietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0