Związek Powiatów Polskich oszacował, że przeciągająca się informatyzacja obiegu dokumentów na linii samorządy - WORD-y kosztowała te pierwsze ok. 5-6 mln zł.  Powiaty chcą złożyć do sądu pozew przeciwko państwu i domagać się zwrotu poniesionych kosztów - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Wyliczone przez ZPP straty dotyczą tych samorządów, współpracujących z WORD-ami operującymi na systemie informatycznym ITS, który cały czas nie posiada połączenia ze starostwami powiatowymi i tzw. profilem kandydata na kierowcę. Żeby wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego mogły normalnie pracować i egzaminować, resort transportu przygotował jakiś czas temu rozporządzenie. W myśl tego aktu prawnego obieg dokumentów między tymi starostwami i WORD-ami jest możliwy, ale w formie papierowej. To, zdaniem powiatów, generuje bardzo duże koszty.


Związek Powiatów Polskich wysłał w połowie lipca do ministra cyfryzacji i administracji Michała Boniego pismo, w którym domaga się zakończenia tego prowizorycznego i tymczasowego, choć trwającego cztery miesiące obiegu dokumentów. Teraz organizacja czeka do końca lipca na propozycje rozwiązania tego problemu. Wtedy odbędzie się Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Jeśli żadna konkretna propozycja nie padnie, powiaty chcą pójść do sądu i złożyć pozew zbiorowy przeciwko państwu.


jaz

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0