Na dzisiejszym posiedzeniu podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami posłowie odrzucili poprawkę, która oznaczałaby faktyczny demontaż metody e-learningu. - Nie możemy cofać się w rozwoju, do systemu prawnego istniejącego w latach 80-tych - mówił Arkadiusz Litwiński (PO).

Proponowana przez część organizacji branżowych i promowana przez resort infrastruktury poprawka brzmi: "W przypadku osób niepełnosprawnych mających orzeczoną niepełnosprawność ruchową lub osób głuchoniemych wykłady, o których mowa w ust. 2 pkt 1, mogą być przeprowadzone w formie nauczania na odległość z wykorzystaniem technik komputerowych i Internetu pod nadzorem ośrodka szkolenia kierowców". Oznaczałoby to, że takiej możliwości nie miałyby tzw. Super OSK w nauczaniu pełnosprawnych kandydatów na kierowców.


Taki obrót sprawy zaszokował firmy wydawnicze rozwijające e-learning, które wraz z kilkudziesięcioma ośrodkami spełniającymi dodatkowe wymagania napisały do posłów podkomisji list otwarty, sprzeciwiający się faktycznemu demontażowi szkolenia na odległość.


Głosowanie posłów podkomisji nad zgłoszoną poprawką poprzedziła burzliwa dyskusja.


- Jedynym powodem, dla którego zdecydowaliśmy się poprzeć ten postulat jest fakt, że kandydat na kierowcę, ucząc się przez internet, nie może zweryfikować kto siedzi po drugiej stronie, czy jest to osoba odpowiednio wyszkolona - mówił dyrektor Departamentu Transportu Drogowego MIiR Łukasz Twardowski.


Poparł go przewodzący obradom podkomisji Leszek Aleksandrzak (SLD).


- Moim zdaniem bezduszny komputer nie jest w stanie nauczyć zasad ruchu drogowego. - Musimy zdecydować co jest ważniejsze: cyfryzacja czy bezpieczeństwo?


Innego zdania był Arkadiusz Litwiński (PO).


- Jestem przeciwnikiem cofania się w rozwoju. Nie możemy wzorować się na stanie prawnym, który obowiązywał w latach 80-tych. Komputer jest bezduszny? Równie dobrze można to powiedzieć o książce. Nie możemy przecież zweryfikować kto ją napisał. Taka argumentacja nadaje się do "Szkła kontaktowego".


- Trzeba przyznać, że łatwiej jest skontrolować internetowy materiał szkoleniowy, niż żywego wykładowcę - dodał Włodzimierz Zientarski, prezes stowarzyszenia KIEROWCA.PL.


Ostatecznie posłowie zdecydowali, że poprawka zostanie odrzucona.


Jakub Ziębka


 

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0