Ponad 4,7 mld zł w cztery lata zarobił viaTOLL

ciężarówka

Początek lipca to czwarta rocznica w prowadzenia w Polsce elektronicznego systemu poboru opłat drogowych viaTOLL i manualnego poboru opłat na państwowych autostradach płatnych. W tym czasie na konto Krajowego Funduszu Drogowego wpłynęło ponad  4,7 mld zł. 

 

– Obecnie sieć dróg płatnych w ramach viaTOLL obejmuje  ponad 3 159 kilometrów dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez GDDKiA – informuje Dorota Prochowicz, rzecznik prasowy projektu viaTOLL. – Dotychczasowe wpływy przekazane na konto Krajowego Funduszu Drogowego (KFD) wyniosły ponad 4,7 mld zł. 
Elektroniczny System Poboru Opłat viaTOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o DMC > 3,5 t., a także dla autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej. 
Kierowcy pojazdów lekkich (o DMC ≤ 3,5 t.) podróżujący płatnymi odcinkami autostrad zarządzanych przez GDDKiA (A2 Konin-Stryków i A4 Bielany  Wrocławskie – Sośnica) mogą dobrowolnie skorzystać z systemu viaTOLL za pośrednictwem usługi viaAUTO.

– Obecnie sieć dróg płatnych w ramach viaTOLL obejmuje  ponad 3 159 kilometrów dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez GDDKiA – informuje Dorota Prochowicz, rzecznik prasowy projektu viaTOLL. – Dotychczasowe wpływy przekazane na konto Krajowego Funduszu Drogowego (KFD) wyniosły ponad 4,7 mld zł. 

Elektroniczny System Poboru Opłat viaTOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o DMC > 3,5 t., a także dla autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej. 

Kierowcy pojazdów lekkich (o DMC ≤ 3,5 t.) podróżujący płatnymi odcinkami autostrad zarządzanych przez GDDKiA (A2 Konin-Stryków i A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica) mogą dobrowolnie skorzystać z systemu viaTOLL za pośrednictwem usługi viaAUTO.

– Wszystkie przychody wygenerowane przez system viaTOLL trafiają na konto Krajowego Funduszu Drogowego (KFD) i przeznaczane są na dalsze inwestycje w rozbudowę oraz modernizację istniejącej infrastruktury drogowej w Polsce – dodaje Dorota Prochowicz.

Od 1 lipca 2011 roku na konto KFD  wpłynęło ponad 4,7 mld zł z tytułu opłat drogowych.

Jak tumacyz rzecznik projektu viaTOLL, na tę kwotę składają się zarówno opłaty uiszczane przez kierowców pojazdów ciężkich i lekkich drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu viaTOLL (łącznie 4 mld zł, z czego wpływy za przejazdami lekkimi wyniosły 13 mln), jak i płatności wnoszone w sposób tradycyjny przez kierowców pojazdów lekkich, korzystających z płatnych odcinków autostrad zarządzanych przez GDDKiA (w sumie 641 mln zł).

red

2 komentarze do “Ponad 4,7 mld zł w cztery lata zarobił viaTOLL”

  1. nie wiem czy wiecie ale od 1 sierpnia amazon podwyzsza pensje swoim pracownikom. Szeregowy pracownik ?- bez wyksztalcenia, bez doswiadczenia, czesto wziety ze schroniska dla bezdomnych, bedzie zarabiac 14 zl na godzine. Do tego obiad za 1 zlm 4 dniowy tydzien pracy i dojazd darmowy. I jak sie czujecie instruktorzy z kursami po 1100 zl ?

  2. Zastanawiam na co pobierany jest podatek drogowy od paliwa. czekam kiedy powstaną pierwsze bramki na chodnikach i kiedy to nastąpi, będziemy liderami w skali światowej , tak lubimy nimi być za wszelką cenę nawet za cenę śmieszności, Posłowie i inni pryncypałowie oczywiście zwolnieni z wszelkich opłat.

Dodaj komentarz