Wzrost liczby wypadków za granicą z udziałem polskich kierowców sprawia, że bijemy kolejne niechlubne rekordy.

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przedstawiło dane z których wynika, że w 2018 roku polscy kierowcy za granicą spowodowali 75 200 szkód drogowych.

Niepocieszający jest też fakt, że liczba kolizji i wypadków wzrosła o aż 10 000 (15,3%) w stosunku do roku poprzedniego.

Gdzie najczęściej rozbijają się Polacy?

• Niemcy 38,9 tys. zdarzeń drogowych
  • Wielka Brytania 4,6tys. zdarzeń drogowych
  • Francja 5,2 tys. zdarzeń drogowych
  • Włochy 5,2tys. zdarzeń drogowych

Poniżej znajdziemy wykres zdarzeń spowodowanych przez kierujących polskimi pojazdami na zagranicznych drogach. Dane w tysiącach.

źródło: PBUK

Na wykresie możemy zauważyć, że ostatnia lata to wzrost liczby zdarzeń drogowych. Oczywiście wpływ na to ma migracja naszych rodaków – coraz częściej opuszczamy nasz kraj. Jesteśmy bardziej mobilni – to chyba jedyna pozytywna cecha z tych niechlubnych danych.

Niestety kolejna przykra sprawa to fakt, iż coraz więcej polskich kierowców jeździ pojazdem bez ważnego obowiązkowego ubezpieczenia OC. Nie trzeba specjalnie tłumaczyć, że wyjazd nieubezpieczonym pojazdem, zwłaszcza poza obszar Polski to ogromne ryzyko finansowe.

• PBUK uregulowało w ubiegłym roku aż 493 nowych zgłoszeń dotyczących tego rodzaju szkód. Było to o 18,8 proc. więcej niż w roku poprzednim. Regulowanie zobowiązań za szkody powstałe w wyniku zdarzeń spowodowanych przez polskich zmotoryzowanych prowadzących nieubezpieczone pojazdy należy do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Łącznie z tego tytułu PBUK wydatkowało w 2018 r. kwotę  blisko 8,7 mln zł. Rok wcześniej sięgała ona 11,9 mln zł. Nastąpił więc spadek wydatków polskiego rynku ubezpieczeniowego za nieodpowiedzialnych kierowców o ponad jedną czwartą – informuje w swoim komunikacie PBUK.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny

1 komentarz do “Ponad 200 dziennie – aż tyle kolizji powodują auta z polskimi tablicami poza granicą naszego kraju”

1. Nie jestem za kontrolą i karami ale w przypadku polis OC jeżeli ktoś jeździ bez niej jest lekko powiedziawszy niepoważny. Zaczyna się od kary ponad 4k ale to nic w stosunku do szkody jaką czasami trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni. Ubezpieczenia OC nie są drogie wystarczy sprawdzić aplikacji Kupdirect z Google Play gdzie skanujesz tylko kod z dowodu, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek w 40 sek polisę na mailu