Policja w Elicie

Dzięki współpracy Szkoły Jazdy „Elita” z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej w Świeciu kandydaci na kierowców mają okazję porozmawiać z policjantami na każdy interesujący ich temat. Jest to dodatkowa i bezpłatna godzina kursu. Chętnych nie brakuje.

Pierwsze spotkanie odbyło się na początku marca. Miało trwać pół godziny, jednak znacznie się przedłużyło.

? Policja omawiała najważniejsze zagadnienia związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego, przede wszystkim brak doświadczenia, prędkość i alkohol oraz inne używki, dokumentując to lokalnymi zdarzeniami i statystykami – wyjaśnia Adrian Matuszewski, właściciel Szkoły Jazdy „Elita”. – Uważam, że takie spotkanie, poparte zdjęciami i liczbami z okolicznych zdarzeń, może przynieść bardzo dużo korzyści i przemawia do wyobraźni bardziej niż jakikolwiek wykład i pokaz multimedialny.

Potwierdzają to świeccy policjanci.

? Nasza prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem – uważa Maciej Rakowicz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świeciu nad Wisłą. – W trakcie spotkania okazało się, że kandydaci na kierowców skierowali do nas mnóstwo pytań dotyczących sytuacji, które już niedługo mogą ich spotkać na drodze.

Kursanci pytali m.in. o to, w jaki sposób policja przeprowadza kontrolę pojazdów, kto ustala dokładną liczbę punktów karnych i stawki mandatowe, co dzieje się z nietrzeźwym kierowcą, którego zatrzymał patrol.

? Funkcjonariusze bardzo zadbali o atrakcyjność spotkania – mówi Matuszewski. – Kandydaci na kierowców mieli okazję przekonać się, jak otoczenie postrzega pijany kierujący. Mogli przetestować alkogogle.

Szkolenie (nad)obowiązkowe

Kto wpadł na pomysł wzbogacenia kursu teoretycznego na prawo jazdy?

? Inicjatywa wyszła ode mnie – opowiada Matuszewski. – Pomyślałem, że warto byłoby zajęcia wzbogacić. Wiadomo, że w programie szkolenia, który obejmuje 30 godzin lekcyjnych, nie jest nic napisane o szkoleniu np. z policjantami. Ale nigdzie nie jest zabronione prowadzenie dodatkowych spotkań.

Dlatego też właściciel Szkoły Jazdy „Elita” postanowił skontaktować się z komendantem świeckiej komendy i gdy tylko uzyskał akceptację i zainteresowanie tematem, odbyły się pierwsze zajęcia.

? Policjanci nie otrzymują za poświęcony kandydatom na kierowców czas żadnego wynagrodzenia, moi kursanci mają takie szkolenie za darmo – mówi Adrian Matuszewski. – Pierwsze odbyło się tuż po obligatoryjnej sesji. Takie rozwiązanie przypadło do gustu uczestnikom kursu. Na spotkaniu byli obecni wszyscy, nikt nie zdecydował się odpuścić.

Zarówno właściciel Szkoły Jazdy „Elita”, jak i policjanci ze Świecia są zadowoleni ze współpracy i zamierzają ją rozwijać.

? Jeżeli zgłoszą się do nas inne ośrodki szkolenia kierowców, z chęcią przeprowadzimy zajęcia także u nich – deklaruje Maciej Rakowicz. – Jesteśmy otwarci, możemy pomóc. Najważniejsze jest to, że możemy wpłynąć na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa drogowego. Pokazując np. zdjęcia z wypadków, możemy uświadomić tym młodym ludziom, że nie są to sytuacje abstrakcyjne, tylko dzieją się naprawdę.

Na razie wyjątki

? Mam nadzieję, że takie spotkania policjantów z kursantami będą odbywały się w większej liczbie szkół jazdy – uważa Matuszewski. Kandydaci na kierowców bardzo je cenią i prowokuje to do dyskusji na temat bezpieczeństwa.

Na razie ośrodków szkolenia kierowców, które nawiązały taką współpracę z mundurowymi, jest niewiele. Ale to na szczęście powoli zaczyna się zmieniać.

Jakub Ziębka

 

Wasze komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Brak produktów w koszyku.