Policja w Elicie

Dzięki współpracy Szkoły Jazdy „Elita” z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej w Świeciu kandydaci na kierowców mają okazję porozmawiać z policjantami na każdy interesujący ich temat. Jest to dodatkowa i bezpłatna godzina kursu. Chętnych nie brakuje.

Pierwsze spotkanie odbyło się na początku marca. Miało trwać pół godziny, jednak znacznie się przedłużyło.

? Policja omawiała najważniejsze zagadnienia związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego, przede wszystkim brak doświadczenia, prędkość i alkohol oraz inne używki, dokumentując to lokalnymi zdarzeniami i statystykami – wyjaśnia Adrian Matuszewski, właściciel Szkoły Jazdy „Elita”. – Uważam, że takie spotkanie, poparte zdjęciami i liczbami z okolicznych zdarzeń, może przynieść bardzo dużo korzyści i przemawia do wyobraźni bardziej niż jakikolwiek wykład i pokaz multimedialny.

Potwierdzają to świeccy policjanci.

? Nasza prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem – uważa Maciej Rakowicz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świeciu nad Wisłą. – W trakcie spotkania okazało się, że kandydaci na kierowców skierowali do nas mnóstwo pytań dotyczących sytuacji, które już niedługo mogą ich spotkać na drodze.

Kursanci pytali m.in. o to, w jaki sposób policja przeprowadza kontrolę pojazdów, kto ustala dokładną liczbę punktów karnych i stawki mandatowe, co dzieje się z nietrzeźwym kierowcą, którego zatrzymał patrol.

? Funkcjonariusze bardzo zadbali o atrakcyjność spotkania – mówi Matuszewski. – Kandydaci na kierowców mieli okazję przekonać się, jak otoczenie postrzega pijany kierujący. Mogli przetestować alkogogle.

Szkolenie (nad)obowiązkowe

Kto wpadł na pomysł wzbogacenia kursu teoretycznego na prawo jazdy?

? Inicjatywa wyszła ode mnie – opowiada Matuszewski. – Pomyślałem, że warto byłoby zajęcia wzbogacić. Wiadomo, że w programie szkolenia, który obejmuje 30 godzin lekcyjnych, nie jest nic napisane o szkoleniu np. z policjantami. Ale nigdzie nie jest zabronione prowadzenie dodatkowych spotkań.

Dlatego też właściciel Szkoły Jazdy „Elita” postanowił skontaktować się z komendantem świeckiej komendy i gdy tylko uzyskał akceptację i zainteresowanie tematem, odbyły się pierwsze zajęcia.

? Policjanci nie otrzymują za poświęcony kandydatom na kierowców czas żadnego wynagrodzenia, moi kursanci mają takie szkolenie za darmo – mówi Adrian Matuszewski. – Pierwsze odbyło się tuż po obligatoryjnej sesji. Takie rozwiązanie przypadło do gustu uczestnikom kursu. Na spotkaniu byli obecni wszyscy, nikt nie zdecydował się odpuścić.

Zarówno właściciel Szkoły Jazdy „Elita”, jak i policjanci ze Świecia są zadowoleni ze współpracy i zamierzają ją rozwijać.

? Jeżeli zgłoszą się do nas inne ośrodki szkolenia kierowców, z chęcią przeprowadzimy zajęcia także u nich – deklaruje Maciej Rakowicz. – Jesteśmy otwarci, możemy pomóc. Najważniejsze jest to, że możemy wpłynąć na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa drogowego. Pokazując np. zdjęcia z wypadków, możemy uświadomić tym młodym ludziom, że nie są to sytuacje abstrakcyjne, tylko dzieją się naprawdę.

Na razie wyjątki

? Mam nadzieję, że takie spotkania policjantów z kursantami będą odbywały się w większej liczbie szkół jazdy – uważa Matuszewski. Kandydaci na kierowców bardzo je cenią i prowokuje to do dyskusji na temat bezpieczeństwa.

Na razie ośrodków szkolenia kierowców, które nawiązały taką współpracę z mundurowymi, jest niewiele. Ale to na szczęście powoli zaczyna się zmieniać.

Jakub Ziębka

 

Wasze komentarze (1)

Dodaj komentarz

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.