Szkolenie i Egzaminowanie Policja w Elicie

Dzięki współpracy Szkoły Jazdy „Elita” z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej w Świeciu kandydaci na kierowców mają okazję porozmawiać z policjantami na każdy interesujący ich temat. Jest to dodatkowa i bezpłatna godzina kursu. Chętnych nie brakuje.

Pierwsze spotkanie odbyło się na początku marca. Miało trwać pół godziny, jednak znacznie się przedłużyło.


? Policja omawiała najważniejsze zagadnienia związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego, przede wszystkim brak doświadczenia, prędkość i alkohol oraz inne używki, dokumentując to lokalnymi zdarzeniami i statystykami - wyjaśnia Adrian Matuszewski, właściciel Szkoły Jazdy „Elita”. - Uważam, że takie spotkanie, poparte zdjęciami i liczbami z okolicznych zdarzeń, może przynieść bardzo dużo korzyści i przemawia do wyobraźni bardziej niż jakikolwiek wykład i pokaz multimedialny.


Potwierdzają to świeccy policjanci.


? Nasza prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem - uważa Maciej Rakowicz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świeciu nad Wisłą. - W trakcie spotkania okazało się, że kandydaci na kierowców skierowali do nas mnóstwo pytań dotyczących sytuacji, które już niedługo mogą ich spotkać na drodze.


Kursanci pytali m.in. o to, w jaki sposób policja przeprowadza kontrolę pojazdów, kto ustala dokładną liczbę punktów karnych i stawki mandatowe, co dzieje się z nietrzeźwym kierowcą, którego zatrzymał patrol.


? Funkcjonariusze bardzo zadbali o atrakcyjność spotkania - mówi Matuszewski. - Kandydaci na kierowców mieli okazję przekonać się, jak otoczenie postrzega pijany kierujący. Mogli przetestować alkogogle.


Szkolenie (nad)obowiązkowe


Kto wpadł na pomysł wzbogacenia kursu teoretycznego na prawo jazdy?


? Inicjatywa wyszła ode mnie - opowiada Matuszewski. - Pomyślałem, że warto byłoby zajęcia wzbogacić. Wiadomo, że w programie szkolenia, który obejmuje 30 godzin lekcyjnych, nie jest nic napisane o szkoleniu np. z policjantami. Ale nigdzie nie jest zabronione prowadzenie dodatkowych spotkań.


Dlatego też właściciel Szkoły Jazdy „Elita” postanowił skontaktować się z komendantem świeckiej komendy i gdy tylko uzyskał akceptację i zainteresowanie tematem, odbyły się pierwsze zajęcia.


? Policjanci nie otrzymują za poświęcony kandydatom na kierowców czas żadnego wynagrodzenia, moi kursanci mają takie szkolenie za darmo - mówi Adrian Matuszewski. - Pierwsze odbyło się tuż po obligatoryjnej sesji. Takie rozwiązanie przypadło do gustu uczestnikom kursu. Na spotkaniu byli obecni wszyscy, nikt nie zdecydował się odpuścić.


Zarówno właściciel Szkoły Jazdy „Elita”, jak i policjanci ze Świecia są zadowoleni ze współpracy i zamierzają ją rozwijać.


? Jeżeli zgłoszą się do nas inne ośrodki szkolenia kierowców, z chęcią przeprowadzimy zajęcia także u nich - deklaruje Maciej Rakowicz. - Jesteśmy otwarci, możemy pomóc. Najważniejsze jest to, że możemy wpłynąć na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa drogowego. Pokazując np. zdjęcia z wypadków, możemy uświadomić tym młodym ludziom, że nie są to sytuacje abstrakcyjne, tylko dzieją się naprawdę.


Na razie wyjątki


? Mam nadzieję, że takie spotkania policjantów z kursantami będą odbywały się w większej liczbie szkół jazdy - uważa Matuszewski. Kandydaci na kierowców bardzo je cenią i prowokuje to do dyskusji na temat bezpieczeństwa.


Na razie ośrodków szkolenia kierowców, które nawiązały taką współpracę z mundurowymi, jest niewiele. Ale to na szczęście powoli zaczyna się zmieniać.


Jakub Ziębka


 

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0