Piesi z przywilejem. Nowela przegłosowana przez posłów

przejście dla pieszych

Podczas piątkowego posiedzenia Sejmu przegłosowana została nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, dotycząca nowego przywileju, który ma zostać nadany pieszym.

Teraz pieszy ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem w sytuacji, gdy znajdował się na zebrze. Od 1 stycznia 2017 r. może się to zmienić. Pieszy będzie także miał pierwszeństwo, jeśli pojawi się przed przejściem dla pieszych. Z jednym wyjątkiem. Chodzi o tramwaje. Kierujący tym pojazdem ma obowiązek ustąpić pierwszeństwo pieszemu tylko w wypadku, gdy ten będzie już na przejściu.

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym jest pomysłem posłanki Beaty Bublewicz (PO). Po sejmowym głosowaniu napisała na Facebooku: “Jestem ogromnie szczęśliwa, że po 3 latach konsultacji, uzgodnień i dyskusji Sejm przyjął rozwiązanie dobre dla nas wszystkich, bo wszyscy jesteśmy pieszymi. Teraz, podobnie jak w krajach o najwyższym poziomie bezpieczeństwa na drogach, u nas także piesi będą mogli czuć się bezpieczniej tam, gdzie powinni, czyli na przejściu. To bardzo ważna zmiana, bo w Polsce co 8 godzin ginie 1 pieszy, liczba wypadków na przejściach w ubiegłym roku wzrosła, a najdłużej na przejście przez zebrę oczekują seniorzy. Prawo wyznacza standardy i stymuluje zmiany. Cieszę się, że mogłam być inicjatorką tej dobrej dla nas wszystkich zmiany. Przed nami kolejny krok – wspólna praca nad uspokojeniem emocji na drodze – większym szacunkiem i życzliwością”

Propozycja Bublewicz wywołała spore kontrowersje. Widać to choćby na przykładzie sejmowego głosowania. Za przyjęciem nowelizacji było 215 posłów, przeciw – 180, wstrzymało się – 32.

Teraz sprawą zajmą się senatorowie. Jeśli przegłosują nowelę, musi ją podpisać jeszcze prezydent Andrzej Duda.

jaz

 

Wasze komentarze (3)

  1. głupota, mało jest teraz korków, to pieszy się powinien upewnic czy moze isc a nie kierowca, media non stop to mowia i dlatego sa wypadki ze pieszy ma pierszenstwo....
  2. Ta pani nie wie co robi i o czym pisze mówiąc o krajach o najwyższym poziomie bezpieczeństwa. Niech np. pojedzie do Berlina i zobaczy gdzie i ile jest przejść dla pieszych i jak jest to rozwiązane (infrastruktura i prawo) Naprawdę żal, ale jesteśmy już przecież do bubli prawnych. Tylko najgorzej jest to później odkręcać.
  3. W dniu wczorajszym senat RP uwzględnił zastrzeżenia wielu ekspertów i odrzucił w głosowaniu projekt nowelizacji przepisów dotyczących zachowania kierowców na przejściach i w ich pobliżu. Uważam ,że obowiązujące zapisy są całkowicie wystarczające a tragiczna liczba -ponad dwieście tragicznych ofiar wynika z nagminnego nie przestrzegania obowiązującego prawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Brak produktów w koszyku.