Podczas piątkowego posiedzenia Sejmu przegłosowana została nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, dotycząca nowego przywileju, który ma zostać nadany pieszym.

Teraz pieszy ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem w sytuacji, gdy znajdował się na zebrze. Od 1 stycznia 2017 r. może się to zmienić. Pieszy będzie także miał pierwszeństwo, jeśli pojawi się przed przejściem dla pieszych. Z jednym wyjątkiem. Chodzi o tramwaje. Kierujący tym pojazdem ma obowiązek ustąpić pierwszeństwo pieszemu tylko w wypadku, gdy ten będzie już na przejściu.


Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym jest pomysłem posłanki Beaty Bublewicz (PO). Po sejmowym głosowaniu napisała na Facebooku: "Jestem ogromnie szczęśliwa, że po 3 latach konsultacji, uzgodnień i dyskusji Sejm przyjął rozwiązanie dobre dla nas wszystkich, bo wszyscy jesteśmy pieszymi. Teraz, podobnie jak w krajach o najwyższym poziomie bezpieczeństwa na drogach, u nas także piesi będą mogli czuć się bezpieczniej tam, gdzie powinni, czyli na przejściu. To bardzo ważna zmiana, bo w Polsce co 8 godzin ginie 1 pieszy, liczba wypadków na przejściach w ubiegłym roku wzrosła, a najdłużej na przejście przez zebrę oczekują seniorzy. Prawo wyznacza standardy i stymuluje zmiany. Cieszę się, że mogłam być inicjatorką tej dobrej dla nas wszystkich zmiany. Przed nami kolejny krok - wspólna praca nad uspokojeniem emocji na drodze - większym szacunkiem i życzliwością"


Propozycja Bublewicz wywołała spore kontrowersje. Widać to choćby na przykładzie sejmowego głosowania. Za przyjęciem nowelizacji było 215 posłów, przeciw - 180, wstrzymało się - 32.


Teraz sprawą zajmą się senatorowie. Jeśli przegłosują nowelę, musi ją podpisać jeszcze prezydent Andrzej Duda.


jaz


 

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0