Pierwszy egzamin z lektorem już się odbył. Wynik? Pozytywny!

stanowiska egzaminacyjne WORD

W zielonogórskim WORD-zie przeprowadzony został w piątek pierwszy egzamin teoretyczny, podczas którego mężczyzna, który ma duże kłopoty z czytaniem i pisaniem korzystał z pomocy lektora-egzaminatora.

Egzaminowany uzyskał 69 punktów. Teraz może rozpocząć szkolenie praktyczne, które jest kolejnym etapem do odniesienia pełnego sukcesu, czyli otrzymania prawa jazdy.

Był to pierwszy taki egzamin w Polsce. Został przeprowadzony niedługo po tym, jak wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit odpowiedział na oświadczenie senatora (PO) Waldemara Sługockiego.

Co prawda Szmit uważa, że nie jest możliwa obecność na egzaminie osoby występującej w roli lektora, bo taki sposób jego przeprowadzania zakłóciłby innym osobom jego przebieg, ale… WORD w Zielonej Górze znalazł na to sposób.

Po pierwsze, egzamin jest organizowany tylko dla jednej osoby. Nie ma wtedy mowy o przeszkadzaniu innym jego uczestnikom. Po drugie, lektorem jest egzaminator. Wtedy upada kolejny argument, związany z tłumaczami, którzy mogliby pomagać zdającemu. W przypadku lektora-egzaminatora nie można mieć jakichkolwiek wątpliwości co do jego dobrych intencji.

Co ważne, egzaminator-lektor nie przebywa na sali sam na sam ze zdającym. Czyta pod nadzorem egzaminatora faktycznie przeprowadzającego ten egzamin, który się pod nim podpisze.

Żeby przystąpić do takiego egzaminu w Zielonej Górze, trzeba wystąpić o zgodę na piśmie, dobrze ją uzasadniając i – choć nie jest to obligatoryjne – dokumentując. Warto także dodać, że egzaminator nie będzie udzielał żadnych instrukcji czy porad. Wszystko można porównać do seansu w kinie, podczas oglądania filmu z lektorem.

Przeprowadzenie egzaminu teoretycznego z wykorzystaniem egzaminatora-lektora może m.in. pomóc osobom, które nie potrafią czytać w języku polskim (np. imigrantom) oraz są dyslektykami. Ci ostatni nie są w żadnych wypadku grupą nieliczną.

– Statystyki międzynarodowe pokazują, że zaburzenie dotyczy 2-15 proc. populacji dzieci szkolnych. Ciężkie przypadki to najwyżej 3-4 proc. – mówiła w 2014 r. „Dziennikowi Gazecie Prawnej” prof. Grażyna Krasowicz-Kupis z Instytutu Badań Edukacyjnych.

Z kolei z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że w 2014 r. opinią o dysleksji wylegitymował się więcej niż co dziesiąty uczeń zdający egzamin gimnazjalny.

Jakub Ziębka

 

10 komentarzy do “Pierwszy egzamin z lektorem już się odbył. Wynik? Pozytywny!”

  1. Brawo Minister,brawo Senator ,brawo Word Zielona Góra ,gratulacje dla zdającego. Państwo jest dla obywateli.Można ? Można ! Teraz bierzmy się za resztę ,aż dojdziemy do normalności.W kolejce do wyrzucenia czeka plac manewrowy na kategorię B , zakaz szkolenia przez osk osób posiadających prawo jazdy ,PKK , po które trzeba jeżdzić po całej Polsce, nakaz zgłaszania każdej ,nawet pojedyńczej godziny szkolenia uzupełniającego do starostwa , itd. ,itp. Państwo jest dla Obywateli.

  2. ALE NIC SIĘ NIE DZIEJE W Z. GÓRZE dla oczekujących NA EGZAMIN PRAKTYCZNY JAK CZEKAŁO ŚIĘ KIEDYŚ M-C TO TERAZ TAK SAMO TO JEST WAŻNIEJSZE DLA ZDAJĄCYCH jest ICH JEST WIĘKSZOŚĆ, kto to wreszcie zrozumie w Z.Górze , tu nie trzeba być przełamywać żadnych barier wystarczy tylko pomyśleć

  3. Panie OSK, Kursant, Instruktor … Dostępne terminy na dzień dzisiejszy (11.04.2016) przedstawiają się następująco: kat. A – 18.04.2016, kat. B – 25.04.2016, kat. C – 19.04.2016. Pozdrawiamy.

  4. Pingback: Medicijnen bestellen zonder recept bij Benu apotheek vervanger gevestigd in Haarlem

  5. Pingback: try this website

  6. Pingback: รับทำเว็บไซต์ WordPress

Dodaj komentarz