Pierwszy egzamin z lektorem już się odbył. Wynik? Pozytywny!

stanowiska egzaminacyjne WORD

W zielonogórskim WORD-zie przeprowadzony został w piątek pierwszy egzamin teoretyczny, podczas którego mężczyzna, który ma duże kłopoty z czytaniem i pisaniem korzystał z pomocy lektora-egzaminatora.

Egzaminowany uzyskał 69 punktów. Teraz może rozpocząć szkolenie praktyczne, które jest kolejnym etapem do odniesienia pełnego sukcesu, czyli otrzymania prawa jazdy.

Był to pierwszy taki egzamin w Polsce. Został przeprowadzony niedługo po tym, jak wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit odpowiedział na oświadczenie senatora (PO) Waldemara Sługockiego.

Co prawda Szmit uważa, że nie jest możliwa obecność na egzaminie osoby występującej w roli lektora, bo taki sposób jego przeprowadzania zakłóciłby innym osobom jego przebieg, ale… WORD w Zielonej Górze znalazł na to sposób.

Po pierwsze, egzamin jest organizowany tylko dla jednej osoby. Nie ma wtedy mowy o przeszkadzaniu innym jego uczestnikom. Po drugie, lektorem jest egzaminator. Wtedy upada kolejny argument, związany z tłumaczami, którzy mogliby pomagać zdającemu. W przypadku lektora-egzaminatora nie można mieć jakichkolwiek wątpliwości co do jego dobrych intencji.

Co ważne, egzaminator-lektor nie przebywa na sali sam na sam ze zdającym. Czyta pod nadzorem egzaminatora faktycznie przeprowadzającego ten egzamin, który się pod nim podpisze.

Żeby przystąpić do takiego egzaminu w Zielonej Górze, trzeba wystąpić o zgodę na piśmie, dobrze ją uzasadniając i – choć nie jest to obligatoryjne – dokumentując. Warto także dodać, że egzaminator nie będzie udzielał żadnych instrukcji czy porad. Wszystko można porównać do seansu w kinie, podczas oglądania filmu z lektorem.

Przeprowadzenie egzaminu teoretycznego z wykorzystaniem egzaminatora-lektora może m.in. pomóc osobom, które nie potrafią czytać w języku polskim (np. imigrantom) oraz są dyslektykami. Ci ostatni nie są w żadnych wypadku grupą nieliczną.

– Statystyki międzynarodowe pokazują, że zaburzenie dotyczy 2-15 proc. populacji dzieci szkolnych. Ciężkie przypadki to najwyżej 3-4 proc. – mówiła w 2014 r. „Dziennikowi Gazecie Prawnej” prof. Grażyna Krasowicz-Kupis z Instytutu Badań Edukacyjnych.

Z kolei z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że w 2014 r. opinią o dysleksji wylegitymował się więcej niż co dziesiąty uczeń zdający egzamin gimnazjalny.

Jakub Ziębka

 

Wasze komentarze (7)

  1. Brawo Minister,brawo Senator ,brawo Word Zielona Góra ,gratulacje dla zdającego. Państwo jest dla obywateli.Można ? Można ! Teraz bierzmy się za resztę ,aż dojdziemy do normalności.W kolejce do wyrzucenia czeka plac manewrowy na kategorię B , zakaz szkolenia przez osk osób posiadających prawo jazdy ,PKK , po które trzeba jeżdzić po całej Polsce, nakaz zgłaszania każdej ,nawet pojedyńczej godziny szkolenia uzupełniającego do starostwa , itd. ,itp. Państwo jest dla Obywateli.
  2. ALE NIC SIĘ NIE DZIEJE W Z. GÓRZE dla oczekujących NA EGZAMIN PRAKTYCZNY JAK CZEKAŁO ŚIĘ KIEDYŚ M-C TO TERAZ TAK SAMO TO JEST WAŻNIEJSZE DLA ZDAJĄCYCH jest ICH JEST WIĘKSZOŚĆ, kto to wreszcie zrozumie w Z.Górze , tu nie trzeba być przełamywać żadnych barier wystarczy tylko pomyśleć
  3. Panie OSK, Kursant, Instruktor … Dostępne terminy na dzień dzisiejszy (11.04.2016) przedstawiają się następująco: kat. A – 18.04.2016, kat. B – 25.04.2016, kat. C – 19.04.2016. Pozdrawiamy.

Dodaj komentarz

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.