Październik Nr 10/2009 (46)

USTAWA NA CIĘŻKIE CZASY?. Zmiany do ustawy o transporcie drogowym, nazwane entuzjastycznie przez resort „ustawą antykryzysową dla transportu”, są w istocie pretekstem do przemodelowania przepisów prawa transportowego i wprowadzenia do nich kilku korekt, korzystnych z punktu widzenia określonych grup przedsiębiorców. Czy uchroni bądź choć częściowo osłoni przed skutkami kryzysu? Nie wiadomo.

INSTRUKTORZY NAUKI JAZDY SZKOLILI SIĘ W BEŁCHATOWIE
Było to pierwsze tak duże spotkanie, na którym kompleksowo omówiono współczesne trendy w prowadzeniu nowoczesnego ośrodka szkolenia kierowców – tak o szkoleniu w Bełchatowie mówi Krzysztof Ledzion, jeden z organizatorów.
WYPRZEDZAĆ ALE KOGO?
Zaraz po niedostosowaniu prędkości do warunków ruchu i wymuszenia pierwszeństwa przejazdu wyprzedzanie zajmuje trzecie miejsce w statystykach najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Gdy dochodzi do tragedii, całkiem racjonalne zdaje się doszukiwanie winy u instruktora, który musiał źle nauczyć wyprzedzania pechowego kierowcę. Tylko z drugiej… strony jak kursant może zdobyć tę umiejętność, skoro inne samochody zawsze jadą szybciej od tego z „eLką” na dachu?
PRAWO JAZDY JUŻ NIE WYSTARCZY
Na mocy nowelizacji prawa kandydat na zawodowego kierowcę oprócz uzyskania prawa jazdy musi ukończyć tzw. kwalifikację wstępną. Kierowcy w specjalnych ośrodkach szkoleniowych mają uczyć się zasad kierowania pojazdami w trudnych warunkach. Zmiany weszły w życie 10 września 2009 roku.

Dodaj komentarz