Oszustwo na prawo jazdy bez zdawania egzaminów

policja

20-latka ze Szczytna straciła 2200 zł, bo dała się nabrać internetowemu oszustowi.

Kilka dni wcześniej kobieta dowiedziała się, że przez internet można kupić prawo jazdy. W sieci znalazła ogłoszenie: „Załatwię prawo jazdy przez urząd legalnie, wszystkie kategorie, bez zdawania egzaminów”. 20-latka skusiła się. Mężczyzna, który opublikował ogłoszenie poprosił, aby klientka wysłała mu kopię dowodu osobistego. Za dokument miała zapłacić kurierowi 2200 zł przy odbiorze paczki z prawem jazdy.

 

W środę, kiedy dostała paczkę i ją otworzyła – już po opłaceniu żądanej kwoty – bardzo się zdziwiła. Zamiast wymarzonego prawa jazdy, w paczce była… gazeta.

 

Tylko dlatego, że szybko zgłosiła oszustwo policjantom udało się odzyskać pieniądze, które wpłaciła przy odbiorze paczki.

 

Policja stara się ustalić tożsamość oszusta. Jeżeli okaże się, że mężczyzna jest winny przestępstwa, grozić mu może za to kara nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

 

Policjanci przypominają, że używanie prawa jazdy zdobytego nielegalnie przez internet może skończyć się prokuratorskimi zarzutami i wyrokiem skazującym na kilka lat pozbawienia wolności.

 

Jak się ustrzec internetowych oszustów:

 

** Zachowaj ostrożność, szczególnie przy tzw. super okazjach. Warto sprawdzić sprzedającego, nie tylko poprzez sprawdzenie jego poprzednich aukcji i opinii o nim, ale i również dzwoniąc na podany w jego danych numer kontaktowy.

 

** Nie warto się śpieszyć. Gdy licytujesz poczekaj do pełnego zakończenia aukcji zanim przelejesz pieniądze na podany rachunek. Gdy dostajesz e-mail o wygraniu aukcji warto sprawdzić, czy pochodzi on od rzeczywistego sprzedającego, a nie od oszusta, który posługuje się podobnym nickiem i tuż przed zakończeniem aukcji wysyła do licytujących informacje o wygraniu aukcji z jednoczesnym podaniem swojego numeru konta. Podekscytowanie, pośpiech i szybka chęć posiadania rzeczy powodują, iż pokrzywdzeni nie sprawdzają komu tak naprawdę wysyłają pieniądze.

 

** Nie warto brać udziału w transakcjach poza aukcją – szczególnie w przypadku zagranicznych serwisów aukcyjnych.

 

** Sprawdź czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze rzeczy. To zwiększa jego wiarygodność.

 

** Chroń swoje dane osobowe i hasła dostępu. Nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów oraz nie podawaj haseł np. poprzez klikniecie w linkach zawartych w wiadomościach przysyłanych poczta e-mail.

 

** W razie jakichkolwiek wątpliwości można skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego. Jeżeli zostałeś ofiarą oszustów, poinformuj jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu oraz po zebraniu dokumentów związanych z transakcją zgłoś się na policję.

Więcej na…

http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,35189,9158215,Oszustwo_na_prawo_jazdy_bez_zdawania_egzaminow.html

 

 

6 komentarzy do “Oszustwo na prawo jazdy bez zdawania egzaminów”

  1. Biedna poszkodowana Pani. Chciała zdobyć nielegalne prawo jazdy i się na tym przejechała. Cóż, faktycznie warto ją pouczyć jak się ustrzec przez internetowymi oszustami. Dziwne podejście do tej sprawy- byłbym bardziej zadowolony gdyby ta Pani pieniążków nie odzyskała!

    1. Pingback: บอลยูโร 2024

    2. Pingback: Anya Belcampo scandal

    3. Pingback: white berry strain for sale online

Dodaj komentarz