Obowiązkowa karta rowerowa? Są takie plany

rower wraz z koszem wiklinowym

Resort infrastruktury i budownictwa chciałby, żeby każda pełnoletnia osoba, która porusza się rowerem i nie ma żadnych uprawnień do kierowania innym pojazdem, byłaby zobligowana do posiadania karty rowerowej – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Teraz kartę rowerową muszą posiadać osoby, które jeżdżą rowerem, nie skończyły 18 roku życia oraz nie posiadają żadnych uprawnień do kierowania jakimkolwiek innym pojazdem.

Już wkrótce może się to zmienić.

– Wielu cyklistów to również kierowcy, którzy ze względu na nabyte wcześniej prawo jazdy posiadają już wiedzę o tym, jakie zachowania uczestników ruchu drogowego są niebezpieczne i jakie przepisy obowiązują na drodze. Warto w taką wiedzę wyposażyć również tych, którzy nigdy takich uprawnień nie mieli, a poruszają się rowerami. Mam pełen szacunek dla rowerzystów i ta zmiana nie będzie wprowadzana przeciwko nim, ale ze względu na ich bezpieczeństwo – mówi w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Już niedługo resort ma zacząć pracę nad zmianą w przepisach. Gdzie miałaby się odbywać egzaminy dla pełnoletnich osób, które jeżdżą rowerem, a nie posiadają uprawnień do kierowania innymi pojazdami? Na komisariatach policji, gdzie pracują funkcjonariusze z drogówki lub w szkołach, czyli tam, gdzie kartę rowerową mogą uzyskać dzieci.

Jazda bez karty rowerowej miałaby być traktowana jako wykroczenie.

jaz

 

Wasze komentarze (2)

  1. Kiedy będzie Karta Pieszego, kiedy też powstaną na chodnikach bramki opłat za przejście to ogromna kasa i strata dla państwa, dziwię się że jeszcze na to nie wpadli , dużo można zarabiać na wydawaniu i egzaminowaniu Rejestracja rowerów to także nie zła kasa należy ją szybko wprowadzić dla dobra rowerzystów i koniecznie coroczną rejestrację rowerów, to też a co? , niema fabryk to państwo musi sobie radzić by urzędnicy mieli kasę i pracę a obywatele byli bardziej bezpieczni i BRD mogło się wykazać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Brak produktów w koszyku.