Nowe przepisy dla kierowców zawodowych

ciężarówka

30 minut przerwy po 6 godzinach czy prowadzenie ewidencji czasu pracy – to niektóre przepisy dla zawodowych kierowców, które obowiązują od tego tygodnia. Przestrzegania ich nadzorować będzie Inspekcja Transportu Drogowego.

Jak podaje portal Interia.pl zmiany w przepisach mówią o prowadzeniu ewidencji czasu pracy w samochodzie, przestrzeganiu tygodniowych limitów i obowiązkowych przerwach. Od tej pory zasady obowiązywać będą wszystkich zawodowych kierowców, nie tylko osób zatrudnionych na umowę o pracę.

– Ewidencję będą musieli prowadzić ci, którzy mają firmy transportowe i kierują własnymi pojazdami oraz ci, którzy jedynie świadczą usługi transportowe korzystając z pojazdów firm zewnętrznych – wyjaśnia z rozmowie z IAR Renata Strachowska, dyrektor biura prasowego Inspekcji Transportu Drogowego.

Nowe przepisy likwidują przemęczenie w szeregach kierowców. Będą oni musieli odbyć półgodzinną przerwę po 6 godzinach pracy. Oznaczają one także, że czas pracy samozatrudnionych to okres od jej rozpoczęcia do zakończenia. Do tego czasu zalicza się teraz nie tylko samo prowadzenie pojazdu, ale także oczekiwanie na załadunek.

Przestrzeganiem nowych zasad pracy kierowców ma zajmować się ITD. Za niedostosowanie się do limitów czasowych grozi grzywna w wysokości 500 zł, natomiast za brak prowadzenia ewidencji kara może wynosić nawet 1000 zł.

ms

3 komentarze do “Nowe przepisy dla kierowców zawodowych”

1. Czyżby nie było tu profesjonalistów szkolących kierowców zawodowych ??? Taaa … czyli szkolenie na sztukę. Wszyscy podniecają się byle wpisem w temacie kandydatów na kierowców, ponieważ pojęcie o zawodowych mają mgliste 🙂

2. Pingback: https://www.kirklandreporter.com/reviews/phenq-reviews-fake-or-legit-what-do-customers-say-important-warning-before-buy/