Od 1 stycznia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym. Sprawdź, jakimi nowymi obowiązkami będą obarczone ośrodki szkolenia.

Ustawa zwiększa m.in. obowiązki informacyjne dla ośrodków szkolenia. Według nowych przepisów, od początku stycznia kierownik OS będzie zobowiązany do przekazywania wojewodzie informacji o terminie, czasie i miejscu, w których będą prowadzone zajęcia, wraz z listą uczestników kursu kwalifikacyjnego lub szkolenia okresowego - najpóźniej w następnym dniu roboczym po dniu rozpoczęcia kursu. Konieczne będzie również przekazywanie wojewodzie w ciągu 14 dni od dnia zakończenia szkolenia okresowego i wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej danych osób, które ukończyły kurs.


Drogą elektroniczną czy na papierze?


Nowelizacja ustawy stwarza możliwość przesyłania wspomnianych informacji do wojewody w formie elektronicznej z bezpiecznym podpisem, jednak musi on na to zezwolić. Już wiadomo, że taką możliwość przewiduje Urząd Wojewódzki w Krakowie. Jak wskazuje skierowane do ośrodków pismo - obowiązku informacyjnego będzie można dopełnić nie tylko korzystając z podpisu elektronicznego, ale również za pomocą platformy ePUAP. Jak czytamy w korespondencji - posługując się bezpłatnym profilem zaufanym ePUAP będzie można kontaktować się z urzędem drogą elektroniczną bez korzystania z dodatkowych metod potwierdzania tożsamości. Profil zaufany jest bezpłatną metodą potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji i jest traktowany jako alternatywa dla e-podpisu. Ciągle nie widomo jednak, czy większa ilość urzędów pójdzie drogą nowoczesnych technologii, czy ośrodki będą musiały składać dokumenty w formie papierowej.


Tylko rzeczoznawca


Według nowych przepisów, przy rejestracji ośrodka, będzie również wymagany dodatkowy dokument, który potwierdzać ma spełnianie odpowiednich wymagań technicznych przez pojazdy ośrodka. Wystawiał będzie go rzeczoznawca samochodowy.


Maciej Piaszczyński


 


 


 

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0