Nowe e-usługi dla kierowców. Sprawdzisz online np. liczbę punktów karnych

mężczyzna pracujący na laptopie

Już niedługo będziemy mogli przez Internet sprawdzić m.in. liczbę punktów karnych, informacje o własnym pojeździe, czy o szkole jazdy – taki projekt przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Centralny Ośrodek Informatyki.

Jak informuje MSW, Sejm przyjął właśnie ustawę o zmianie ustawy „Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw”, dzięki czemu będą mogły zostać wprowadzone nowe e-usługi w ramach modernizacji systemu informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców 2.0.

Wśród nowych e-usług będą m.in.:

– dostęp online dla kierowców do własnych danych i informacji – umożliwi im bieżące monitorowanie informacji na temat zastosowanych wobec nich kar i ograniczeń, wynikających z wykroczeń i przestępstw przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego; np. kierowca będzie mógł sprawdzić liczbę własnych punktów karnych. Rozwiązanie to zmniejszy ryzyko utraty prawa jazdy z powodu niewiedzy o liczbie punktów karnych.

– „Sprawdź szkołę jazdy” – pozwoli na ocenę jakości kształcenia szkół jazdy przez przyszłych kursantów na podstawie udostępnionych danych statystycznych. Jednocześnie zwiększy to konkurencję między szkołami i może przyczynić się do wzrostu jakości świadczonych usług.

– „Mój pojazd” – pozwoli właścicielom na dostęp online do danych i informacji o własnym pojeździe.

– Przewiduje się, że nowe e-usługi zaczną działać w styczniu 2016 roku – informuje MSW. – Przypomnijmy, że w czerwcu 2014 roku w ramach modernizacji systemu informatycznego CEPiK 2.0 uruchomiono dwie pierwsze e-usługi: „Historia Pojazdu” i „Bezpieczny Autobus”.

Rozszerzono także zakres danych wprowadzanych do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Zgromadzone zostaną w niej informacje dotyczące m.in. badań technicznych pojazdów i zdarzeń ubezpieczeniowych. Udostępnianie tych informacji ma poprawić bezpieczeństwo sprzedaży pojazdów na rynku wtórnym.

red

Fot. CC0 License/www.pexels.com

Wasze komentarze (1)

  1. Coraz więcej pozytywnych nowości. Chociaż jak znam branżę zawsze znajdą się osoby, którym nowości typu nr PKK itp. będą zawsze przeszkadzać. Fajnie jedna osoba z branży określiła takie osoby "betonami". Mam również nadzieję, że doczekam czasów kiedy kurssnt będzie miał prawo wyboru miejsca zdawania całego egzaminu państwowego miedzy WORD a OSK w którym się szkolił.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Brak produktów w koszyku.