Nowe e-usługi dla kierowców. Sprawdzisz online np. liczbę punktów karnych

mężczyzna pracujący na laptopie

Już niedługo będziemy mogli przez Internet sprawdzić m.in. liczbę punktów karnych, informacje o własnym pojeździe, czy o szkole jazdy – taki projekt przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Centralny Ośrodek Informatyki.

Jak informuje MSW, Sejm przyjął właśnie ustawę o zmianie ustawy „Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw”, dzięki czemu będą mogły zostać wprowadzone nowe e-usługi w ramach modernizacji systemu informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców 2.0.

Wśród nowych e-usług będą m.in.:

– dostęp online dla kierowców do własnych danych i informacji – umożliwi im bieżące monitorowanie informacji na temat zastosowanych wobec nich kar i ograniczeń, wynikających z wykroczeń i przestępstw przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego; np. kierowca będzie mógł sprawdzić liczbę własnych punktów karnych. Rozwiązanie to zmniejszy ryzyko utraty prawa jazdy z powodu niewiedzy o liczbie punktów karnych.

– „Sprawdź szkołę jazdy” – pozwoli na ocenę jakości kształcenia szkół jazdy przez przyszłych kursantów na podstawie udostępnionych danych statystycznych. Jednocześnie zwiększy to konkurencję między szkołami i może przyczynić się do wzrostu jakości świadczonych usług.

– „Mój pojazd” – pozwoli właścicielom na dostęp online do danych i informacji o własnym pojeździe.

– Przewiduje się, że nowe e-usługi zaczną działać w styczniu 2016 roku – informuje MSW. – Przypomnijmy, że w czerwcu 2014 roku w ramach modernizacji systemu informatycznego CEPiK 2.0 uruchomiono dwie pierwsze e-usługi: „Historia Pojazdu” i „Bezpieczny Autobus”.

Rozszerzono także zakres danych wprowadzanych do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Zgromadzone zostaną w niej informacje dotyczące m.in. badań technicznych pojazdów i zdarzeń ubezpieczeniowych. Udostępnianie tych informacji ma poprawić bezpieczeństwo sprzedaży pojazdów na rynku wtórnym.

red

Fot. CC0 License/www.pexels.com

3 komentarze do “Nowe e-usługi dla kierowców. Sprawdzisz online np. liczbę punktów karnych”

1. Coraz więcej pozytywnych nowości. Chociaż jak znam branżę zawsze znajdą się osoby, którym nowości typu nr PKK itp. będą zawsze przeszkadzać. Fajnie jedna osoba z branży określiła takie osoby „betonami”. Mam również nadzieję, że doczekam czasów kiedy kurssnt będzie miał prawo wyboru miejsca zdawania całego egzaminu państwowego miedzy WORD a OSK w którym się szkolił.

2. Pingback: แทงหวยออนไลน์

3. Pingback: uncut & cut cocaine