Nowa siedziba WORD w Świdnicy

Po piętnastu latach możliwość zdawania egzaminu państwowego na prawo jazdy w Świdnicy ponownie stała się faktem. Dotąd na Dolnym Śląsku działała tylko jedna zamiejscowa filia w Kłodzku, która powstała w latach 90. na specjalnych zasadach. 17 kwietnia, w samo południe, uroczyście otwarto pierwszą w Polsce po wejściu nowej ustawy filię Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Świdnicki ośrodek egzaminowania jest filią wałbrzyskiego WORD-u. Kierownikiem oddziału został Bogdan Socha. Biura nowej placówki zostały ulokowane w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. B. Głowackiego 1. Plac manewrowy znajduje się pomiędzy ulicami A. Krajowej i B. Głowackiego. Zapisów na egzaminy można dokonywać w dni powszednie od godz. 8.30 do 15.15.

Za urządzenie biura świdnickiego ośrodka wraz z wyposażeniem odpowiadał WORD w Wałbrzychu. Miasto, oprócz udostępnienia miejsca na organizację filii, zajęło się: urządzeniem placu manewrowego wraz z niezbędnym jego wyposażeniem – ogrodzeniem, kontenerem, który będzie pełnił rolę poczekalni dla oczekujących na egzamin, a także doprowadzeniem niezbędnych mediów itp. Z budżetu miasta na ten cel przeznaczono ok. 100 tys. zł.

Już na 23 kwietnia na godz. 8.05 zaplanowano pierwszy egzamin na prawo jazdy. Do dnia otwarcia dokumenty w świdnickiej filii wałbrzyskiego WORD-u złożyło trzydziestu kursantów chętnych do zdawania egzaminu w Świdnicy. Zapisy dokonywane są w systemie ciągłym. Egzaminy na razie odbywać się będą trzy razy w tygodniu: poniedziałki, środy i piątki. Będą przeprowadzane na dwie kategorie: B i B1.

Otwarciu ośrodka egzaminowania towarzyszyły nie tylko władze miasta Świdnicy, w wyniku podjętych rozmów ze środowiskiem instruktorów nauki jazdy zabiegające o uruchomienie filii, ale również panie posłanki – Monika Wielichowska i Ewa Drozd, które m.in. koordynowały zmianę ustawy o kierujących pojazdami, dyrekcja oraz pracownicy WORD w Wałbrzychu, dyrektor WORD w Legnicy, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, przedstawiciele świdnickiego starostwa powiatowego oraz instruktorzy miejscowych szkół nauki jazdy. Uroczystość poprowadził Jan Gurazda – wicedyrektor WORD w Wałbrzychu. Po oficjalnym otwarciu nowej siedziby każdy chętny kursant mógł testowo sprawdzić swoje umiejętności na placu manewrowym pod okiem egzaminatorów. Uczestnicy spotkania mieli okazję zwiedzić także pomieszczenia administracyjne nowej placówki. Dla wszystkich zaproszonych gości oraz instruktorów przygotowano poczęstunek.

Symbolicznego otwarcia dokonała dolnośląska posłanka Monika Wielichowska, która na plac manewrowy wjechała egzaminacyjnym fiatem pandą. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że prace w Sejmowej Komisji Infrastruktury były bardzo trudne. Po ich wprowadzeniu i wcieleniu w życie otwarty został WORD w Świdnicy ? pierwszy w całej Polsce po zmianie ustawy, nad którą prace rozpoczęły się sześć lat temu. Słowa uznania dla współpracy całego środowiska przekazała również posłanka Ewa Drozd z Głogowa.

Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek w swoim wystąpieniu podkreślił, że plac egzaminacyjny uruchamiany jest w miejscu, gdzie kiedyś wstęp był wzbroniony, gdyż był to teren radzieckich koszar wojskowych. Kilkanaście lat temu w Świdnicy można było zdawać egzaminy, obecnie ośrodek ponownie zaczyna swą działalność w tym mieście.

Z kolei członek zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzy Tutaj podkreślił, że otwarcie oddziału WORD w Świdnicy pokazuje dobre współdziałanie władzy ustawodawczej i determinacji władz samorządowych miasta i województwa. Dzięki temu wygrywa bezpieczeństwo.

Mowę okolicznościową wygłosił wicemarszałek Jerzy Michalak dyrektor wałbrzyskiego WORD Leszek Tkaczyk oraz ja, Paweł Żuraw, w swojej skromnej osobie jako przedstawiciel strony społecznej, która w ubiegłym roku wystosowała petycję do prezydenta miasta Świdnicy w sprawie powołania filii WORD w Świdnicy.

Warto przy okazji nadmienić, że o podobne oddziały, na mocy obowiązujących przepisów, starają się też inne dolnośląskie miasta. Prawie w tym samym czasie ośrodek otwiera Ostrowiec Świętokrzyski. Na Dolnym Śląsku sprawy finalizuje m.in. Bolesławiec. Filia ma szansę powstać również w Głogowie i Lubinie.

Paweł Żuraw

 

1 komentarz do “Nowa siedziba WORD w Świdnicy”

  1. Władze miasta tak „zadbały” o podłączenie mediów, że poczekalnia na placu nie posiada ani wody ani kanalizacji, czyli nie ma tam toalety. A spędzają tam masę czasu ludzie w dużym stresie przed jednym z trudniejszych egzaminów w życiu – wiadomo jak to działa na organizm ludzki. Panowie więc chodzą sikać za kontener, a Panie sikają po nogach…

Dodaj komentarz