„Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” – piątkowa akcja Policji

W trosce o bezpieczeństwo najsłabszych uczestników ruchu drogowego, w dniu dzisiejszym, w całym kraju polska policja ma na oku miejsca szczególnie niebezpieczne dla pieszych. 

Miejsca o których mowa to zazwyczaj przejścia przez ruchliwe jezdnie w których w przeszłości doszło do potrąceń pieszych.

Jednocześnie prowadzone są przedsięwzięcia edukacyjne, w ramach których policjanci przekazują uczestnikom ruchu drogowego informacje o zagrożeniach pieszych na drodze oraz potrzebie pogłębienia znajomości i przestrzegania przepisów prawa. Należy pamiętać, że bezpieczny pieszy to wyedukowany pieszy.

Policjanci bacznie przyglądają się kierowcom i reagują gdy tylko pojawi się zagrożenie. Jest ono spowodowane zazwyczaj poprzez:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych,
  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych,
  • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
  • nieprawidłowe zatrzymywanie się lub parkowanie w miejscach ograniczających widoczność przejść dla pieszych.

Kierowcy powinny zwłaszcza podczas zimy brać poprawkę na złe warunki atmosferyczne, które znacznie wydłużają drogę hamowania. Należy zawsze dostosować prędkość do aktualnie panujących warunków drogowych oraz swoich umiejętności.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny.

Wasze komentarze (2)

  1. Warto uczyć się od tych, którzy mają mniejszą śmiertelność pieszych na drogach. Na przykład w Niemczech przejścia bez sygnalizacji są tak skonstruowane, że pieszy może przejść tylko przez jeden pas, a nie jak u nas (fotografia redakcji) przez trzy pasy. Jeżeli tak będzie dalej, to wszystkie cztery przypadki wymienione wyżej w artykule zawsze będą występować. Bardzo wiele zależy od pieszego. Dzisiaj (sobota 9 lutego 2019) TV pokazała wypadek 10-latka, który na przejściu wbiegł pod trolejbus. Każdy, kto widział ma swoje zdanie. Gdyby dziś obowiązywał przepis, że pieszy zbliżający się do przejścia ma pierwszeństwo, to kierowca trolejbusu poszedł by za kratki. Zmiany należy wprowadzać tak, żeby nie było zdarzeń (CEL), a nie tylko po to, że łatwo było ustalić kto jest winien.
  2. Tylko powszechna edukacja prowadzona konsekwentnie od podstaw -czyli od najmłodszych lat w przedszkolach,szkołach podstawowych i oczywiście w ramach wszystkich szkoleń poczynając od karty rowerowej do..... umożliwi w przyszłości na bezpieczne współżycie wszystkich grup uczestników ruchu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.