Nie będzie VAT-u na prawko!!!

Od 1 stycznia usługi szkolenia na kategorie B, C, D i E będą zwolnione od podatku VAT! 23-procentowy podatek będzie obowiązywał na szkolenia na kategorię A – to oficjalna interpretacja przepisów Ministerstwa Finansów.

To oznacza, że właściciele ośrodków szkolenia kierowców, a przede wszystkim kursanci mogą odetchnąć z ulgą. W nadchodzącym roku kursy na prawo jazdy na najbardziej popularną kategorię B, a także kategorie zawodowe (C, D i E) nie podrożeją. Ministerialna interpretacja przepisów dotyczących szkolenia kierowców zapisanych w nowelizacji ustawy o VAT-cie znalazła się w odpowiedzi na interpelację posła Jerzego Materny.

W odpowiedzi Ministerstwa Finansów czytamy:

Szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii C, D i E są usługami kształcenia zawodowego. Również usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii B, z uwagi na fakt, iż jest to obecnie jeden z podstawowych wymogów, jakie stawia się kandydatom do pracy na różne stanowiska, należy uznać za kształcenie zawodowe”.

I dalej:

„Od 1 stycznia 2011 r. usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii B, C, D i E, będą zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług”.

Zdrożeją za to kursy na motocykl. Zdaniem MF, szkolenia na kategorię A nie można uznać za kształcenia zawodowe.

mur

W załączeniu interpretacja MF.

 

24 komentarze do “Nie będzie VAT-u na prawko!!!”

  1. Co z innymi szkoleniami, które mogą prowadzić OSK? Szkolenia dla instruktorów i kandydatów na instruktorów nauki jazdy. To też „szkolenia zawodowe”. Czy są zwolnione z VAT’u?
   Jak traktować osoby, które rozpoczynają szkolenie dla kategorii A i B?

  2. Rozporządzenie w sprawie szkolenia mówi, że jest to 1 szkolenie (1 rubryka w KEOS) 40X45″ teorii – zgodnie z interpretacją ministra finansów będzie trzeba „dzielić” te szkolenia i prosić kursanta aby przyszedł dwa razy na 30×45″.

  3. a może wiecie co w sytuacji gdy gość na kat A oświadczy że kategoria ta jest mu niezbędna do pracy, np. chce rozwozić pitzze czy też chce się dostać w policji do drogówki – warunek bezwzględny do pracy!!! Jest to więc szkolenie zawodowe?

  4. Pingback: Papaya punch fryd

  5. Pingback: Infy

  6. Pingback: click this

Dodaj komentarz