Najlepszy policjant drogówki

Starszy sierżant Tomasz Michalski z KWP w Poznaniu został indywidualnym zwycięzcą w Finale Krajowym XXIII Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego Roku 2010”.

Drugą lokatę zajął mł. asp. Tomasz Kleniewski z KSP Warszawa, a trzeci był sierż. Arkadiusz Kiejko z KWP Białystok. Turniej trwał przez trzy dni w Swarzędzu. Przez trzy dni w Swarzędzu rywalizowało 34 policjantów i 2 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej wyłonionych wcześniej w turniejach wojewódzkich. Puchary, nagrody i upominki wręczał zwycięzcom oraz wszystkim pozostałym uczestnikom Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Waldemar Jarczewski. Policjanci, którzy brali udział w finale, rozwiązywali testy z pytaniami na temat ruchu drogowego oraz innych obowiązujących przepisów. Widowiskową konkurencją był sprawdzian z umiejętności kierowania ruchem pojazdów na skrzyżowaniu oraz umiejętność jazdy motocyklem i samochodem na torze przeszkód. Finaliści zostali poddani również egzaminowi strzeleckiemu. Organizatorem konkursu był Komendant Główny Policji. Ogromny wkład i finansową pomoc w organizację zawodów wniósł samorząd miasta i gminy Swarzędz.

Klasyfikacja indywidualna:

1. st. sierż. Tomasz Michalski KWP Poznań

2. mł. asp. Tomasz Kleniewski KSP Warszawa

3. sierż. Arkadiusz Kiejko KWP Białystok

Klasyfikacja drużynowa:

1. KWP Poznań

2. KSP Warszawa

3. KWP Białystok

Po szesnastu latach organizacji finałów na najlepszego policjanta ruchu drogowego w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie zawody trafiły do Wielkopolski. W ciągu trzech dni od 22 czerwca w podpoznańskim Swarzędzu gościli policjanci ruchu drogowego z całego kraju biorący udział w rywalizacji. Spośród nich miał zostać wybrany ten najlepszy w roku 2010. Przygotowaniami tegorocznej edycji zajęło się Biuro Ruchu Drogowego KGP, Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu i Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Ogromną pomoc finansową, organizacyjną i nieoceniony wkład w imprezę wniosło Miasto i Gmina Swarzędz z panią Burmistrz Anną Tomicką na czele. Patronat nad imprezą objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzy Miller. Trzydziestu czterech policjantów i dwaj żołnierze Żandarmerii Wojskowej biorący udział w turnieju zostali zakwaterowani w urokliwym „Pałacyku pod Lipami”. Już pierwszego dnia po południu odbyła się odprawa techniczna połączona z losowaniem numerów startowych. Wylosowano także sędziów do poszczególnych konkurencji spośród wszystkich naczelników WRD KWP i KSP. Ustalono, że wyniki po zakończeniu każdej konkurencji będą od razu podawane do wiadomości zawodników. Zaraz po odprawie odbył się pierwszy sprawdzian – test wiedzy o przepisach ruchu drogowego i innych przepisach stosowanych przez policjantów w służbie. W tym sprawdzianie najlepszy okazał się sierż. Tomasz Gałuszka z KWP w Krakowie. Większość zawodników przyznała, że testy w tym roku były wyjątkowo trudne.

Drugiego dnia zaplanowano kilka konkurencji i startujący w nich policjanci mieli wypełniony czas do samego wieczora. O godzinie 10.00 uczestnicy zjawili się w Poznaniu na skrzyżowaniu ul. Bukowskiej z ul. Grochowską. Przy wyłączonych sygnalizatorach musieli wykazać się perfekcyjną umiejętnością kierowania ruchem pojazdów. Policjanci radzili sobie znakomicie, mimo że co chwilę przejeżdżały przez to miejsce karetki pogotowia na sygnałach do pobliskiego szpitala. Zazwyczaj to skrzyżowanie jest również bardzo zatłoczone przez samochody. Sędziowie oceniający każdego z policjantów rozstawieni byli wokół skrzyżowania i przyznawali punkty przez podniesienie tabliczki z numerem. Prawie jak w „tańcu z gwiazdami”. W tej konkurencji najlepiej wypadł sierż. Arkadiusz Kiejko z KWP Białystok. Po południu na terenie Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji odbyły się konkurencje jazdy sprawnościowej motocyklem i samochodem. Pojazdy i tor przeszkód przygotowali wykładowcy z CSP w Legionowie. Motocyklem trzeba było przejechać tor w jak najkrótszym czasie, nie dotykając przeszkód i nie podpierając się o ziemię. Czas był mierzony elektronicznie przez fotokomórki. Najlepiej z motocyklem poradził sobie mł. asp. Tomasz Kleniewski z KSP Warszawa. Równolegle z konkurencją motocyklową policjanci jeździli na czas samochodem. Poddani byli tak zwanej próbie Stewarta. Polega ona na pokonaniu określonej trasy w jak najkrótszym czasie, przy czym na masce samochodu jest zainstalowany specjalny talerz. Trzeba na nim dowieść do mety piłkę tenisową. Tę trudną sztukę prowadzenia samochodu szybko, lecz niezwykle delikatnie i płynnie, opanował do perfekcji st. sierż. Grzegorz Kisiel z KWP Lublin, osiągając najlepszy czas oraz zgarniając komplet punktów. Należy dodać, że podczas obu tych konkurencji sprawnościowych odbywał się festyn rodzinny, na który przyszło mnóstwo mieszkańców Swarzędza obserwujących i dopingujących policjantów podczas ich współzawodnictwa.

Trzeciego dnia tuż po śniadaniu wszyscy zjawili się na strzelnicy, gdzie miała się rozstrzygnąć ostateczna klasyfikacja. Pomiędzy policjantami były minimalne różnice i najmniejszy błąd mógł zdecydować o sukcesie lub porażce. Organizatorzy tej konkurencji zadbali, żeby także ona nie była łatwa. Każdy z zawodników miał tylko 90 sekund na przebiegnięcie stumetrowego odcinka, oddanie 12 strzałów wraz ze zmianą magazynka i to do dwóch tarcz. Na domiar wszystkiego każda stała w innej odległości od strzelca. W tym teście bezkonkurencyjny był chor. Marek Kurzawiński z Żandarmerii Wojskowej. Po podliczeniu punktów wszyscy zjawili się w samo południe na swarzędzkim rynku. W asyście kompanii honorowej KWP w Poznaniu i orkiestry dętej Miasta Swarzędza stanęli w szeregu najlepsi policjanci ruchu drogowego z całego kraju. W XXIII edycji turnieju w 2010 roku zwyciężył st. sierż. Tomasz Michalski na co dzień pracujący w WRD KMP Poznań. Puchary, dyplomy oraz nagrody wręczył policjantom nadinsp. Waldemar Jarczewski Zastępca Komendanta Głównego Policji, insp. Wojciech Ołdyński Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu oraz inni zaproszeni goście. Gościem specjalnym uroczystości był gen. mjr. Siergiej Budnik Zastępca Dyrektora Milicji Drogowej Ukrainy. Nagrody finansowe dla najlepszych ośmiu policjantów ufundował Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nagrody rzeczowe, oraz upominki dla wszystkich 36 policjantów i żołnierzy były ufundowane przez Miasto i Gminę Swarzędz, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, Zarząd Główny NSZZ Policjantów, Polski Związek Motorowy, Automobilklub Wielkopolski.

źródło: KWP w Poznaniu

 

1 komentarz do “Najlepszy policjant drogówki”

  1. Pingback: blote tieten

Dodaj komentarz