Można szkolić lepiej

Rafał Matuszak

Poprawa jakości szkoleń kierowców zawodowych w Polsce – to tytuł konferencji, która odbyła się 18 listopada w warszawskiej fili wydawnictwa Winfor. Nowoczesne metody szkolenia oraz korzyści płynące z posiadania akredytacji Kuratorium Oświaty – to główne tematy, które tym razem zaproponowali egzaminatorzy.

Na spotkaniu, którego organizatorem było Ogólnopolskie Stowarzyszenie KIEROWCA.PL, omawiano problemy i możliwości poprawy jakości szkoleń kierowców zawodowych w najbliższym czasie. Pierwsza z prezentacji przybliżyła zgromadzonym sytuację na rynku tych szkoleń. – Śmiem twierdzić, że branża szkolenia kierowców, jako jedna z niewielu w Polsce tak doskonale realizuje Strategię Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego 2013 – mówił Krzysztof Ledzion z zarządu Stowarzyszenia KIEROWCA.PL. – Wszystko dzięki zastosowaniu nowoczesnych narzędzi wspomagających proces kształcenia, w tym oczywiście e-learningu. Metodą tą szkoli już 53% polskich ośrodków prowadzących szkolenia kierowców zawodowych. Ponadto, przeszło 90% kierowców szkolonych w ten sposób zdaje egzamin za pierwszym razem. – Warto tu zaznaczyć, że zdawalność przy wykorzystaniu tradycyjnych metod wynosi zaledwie 72% – mówił Ledzion. Podsumowaniem oceny jakości promowanego przez Stowarzyszenie systemu była prezentacja certyfikatu nadanego mu przez akredytowany przez PCA Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania. Certyfikat potwierdza jego zgodność nie tylko z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, ale także Polskimi Normami dotyczącymi ergonomii oprogramowania.

Podczas konferencji przybliżono również korzyści, jakie ośrodkom szkoleniowym i ich klientom może przynieść zdobycie akredytacji kuratorium oświaty. Patrycja Grodzicka ze Stowarzyszenia KIEROWCA.PL przedstawiła cały przebieg tej procedury oraz listę wymagań, które są jednocześnie wytycznymi do zagwarantowania akredytowanym kursom najwyższej jakości.

Dzięki ostatniej prezentacji prowadzonej przez Rafała Matuszaka, reprezentującego Winfor – producenta omawianego oprogramowania, uczestnicy poznali pełne spektrum możliwości tego systemu, a także korzyści, jakie jego stosowanie przynosi kierowcom, ośrodkom i kontrolującym je urzędnikom. – Umożliwienie przez ustawodawcę kierowcom korzystania z tej formy szkoleń szczęśliwie zbiegło się z wprowadzeniem na rynek bardziej masowo ekranów dotykowych – wspomina Matuszak. – Dzięki temu obsługa naszego systemu jest prosta nawet dla osób, które nie lubią komputerów. Jako główny atut wykorzystania e-learningu w szkoleniu kierowców zawodowych Matuszak wymienia możliwość uczenia się w dowolnym tempie. Kursant nie musi być dostosowany do grupy, a na kurs przychodzi, kiedy ma na to czas.

Po prezentacjach wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do dyskusji i wymiany opinii podczas poczęstunku. Chętni, którzy nie mieli wcześniej tej możliwości, mogli też wypróbować symulator jazdy pojazdem ciężarowym w warunkach specjalnych zlokalizowany w tym samym budynku, w oddziale firmy WINFOR.

red

4 komentarze do “Można szkolić lepiej”

  1. Pingback: Order 818 og strain near me

  2. Pingback: special info

Dodaj komentarz