Uczestniczący Konwentu Marszałków mają przyjąć stanowisko, aby egzaminy na prawo jazdy przesunąć w czasie - to według TVP Gorzów reakcja na protest, który przed siedzibą Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej zorganizowało lubuskie środowisko szkoleniowców.

Protest, który odbył się w 13 września w Zielonej Górze zgromadził się ok. 50 przedstawicieli branży szkolenia kierowców. Obecni byli przede wszystkim szkoleniowcy z województwa lubuskiego (Zielona Góra, Żary, Nowa Sól) Choć demonstranci nie doczekali się spotkania z marszałkami, to ich pikieta nie pozostała bez reakcji. Oprócz informacji, że marszałkowie mają przyjąć stanowisko, aby egzaminy na prawo jazdy przesunąć w czasie, odniesiono się również do oprotestowanego w czwartek sprzedawania przez dealerów samochodowych aut dla WORD-ów jedynie za grosz. - Rozwiązaniem może być, co sugerują protestujący, aby egzaminy były realizowane na ich samochodach - powiedział w TVP Jacek Hoffmann, wicemarszałek województwa lubuskiego.


Eugeniusz Kubiś, organizator protestu wielokrotnie wspominał o tym problemie. - Rozwija się patologiczny proceder polegający na tym, że WORD-y zaopatrują się w auta do egzaminowania za 1 grosz, kosztem ośrodków szkolenia kierowców, które przymuszane są do kupowania takich samych aut za 50 tys. zł i więcej - apelował do marszałków. - Można to zmienić, zmieniając jeden przepis w ustawie o kierujących. Rozwiązanie to blokują dyrektorzy WORD. Nie może być tak, że wygoda garstki urzędników jest ważniejsza od słusznego interesu dziesięciu tysięcy przedsiębiorców i milionów obywateli ubiegających się o prawo jazdy. To urąga europejskim standardom. Apeluję do pań i panów marszałków o poparcie wielokrotnie artykułowanego stanowiska środowiska OSK w tej bolesnej dla nas sprawie.


Zebrani protestowali również przeciwko przywilejom, jakie Ustawa o kierujących ma dać tzw. SuperOSK. - Po 19 stycznia 2013 roku wąska grupa uprzywilejowanych SUPER OSK będzie miała wyłączność: na szkolenie w formie e-learningu, na szkolenie kandydatów na instruktorów i instruktorów, na szkolenie dzieci na kartę rowerową - tłumaczy Eugeniusz Kubić, organizator protestu. - Podstawowym kryterium będzie posiadanie przez te podmioty ciężarówki i autobusu. Do dzisiaj, nikt odpowiedzialny nie odpowiedział na pytanie „Gazety Wyborczej”: „Kto wrzucił autobus do ustawy?”.


Dlaczego protest odbył się przed siedzibą Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze? Właśnie tam w czwartek zaczął się Konwent Marszałków Województw, na którym zapaść ma ostateczna decyzja o sposobie wyboru wykonawcy systemu teleinformatycznego dla WORD-ów. Marszałkowie mają zaopiniować niedawną decyzję KSD WORD o tym, że wyboru oferenta dokona WORD w Lublinie. Jednym z oficjalnie awizowanych osób jest minister Sławomir Nowak.


- Bardzo się cieszę, że środowisko związane ze szkoleniem kierowców przybyło na demonstrację tak licznie - komentuje Eugeniusz Kubiś, organizator demonstracji. - Mam nadzieję, że coś zmienimy i dzięki temu osoby, które miały do tej pory małą wiarę w tego typu przedsięwzięcia, przekonają się, że jednak warto głośno wypowiadać swoje racje. Nie ukrywam jednak, że wolałbym, aby tego typu problemy załatwiane były przy wspólnym stole, a nie w atmosferze protestu.


mp


 

redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0