Majowy numer „Szkoły Jazdy” już w sprzedaży!

miesięczniki " Szkoła jazdy "

Co można przeczytać w raporcie Najwyższej Izby Kontroli, dotyczącym wdrażania CEPiK-u 2.0? Dlaczego WORD w Ostrołęce lepiej płaci swoim egzaminatorom niż ten w Warszawie? Na jakie działania miliony złotych wydaje WORD w Radomiu? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziecie w najnowszym numerze „Szkoły Jazdy”

Temat numeru: CEPiK

System w wersji widmo

W połowie kwietnia Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport pokazujący, jak nieudolnie kolejne ekipy rządzące Polską zabierały się za tworzenie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Mniej więcej w tym samym czasie Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która m.in. odsuwa w czasie wdrożenie CEK-u, czyli także obostrzenia dla świeżo upieczonych kierowców. Czy CEPiK w wersji 2.0 w ogóle zostanie kiedyś ukończony? Możliwe, ale raczej nie wcześniej niż w… 2020 roku.

 

Dlaczego WORD-y płacą nierówno?

W Łodzi średnie wynagrodzenie egzaminatora to 5,5 tys. zł brutto miesięcznie, a w Pile i Łomży już prawie 10 tys. Jak to możliwe, że WORD Ostrołęka płaci lepiej niż Warszawa? Niełatwo znaleźć klucz do tej zagadki.

Inwestowanie w BRD się opłaca!

– Systematyczne działania, czyli kampanie społeczne, akcje, warsztaty profilaktyczne, imprezy czy turnieje i konkursy o tematyce BRD w dużej mierze przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa wśród niechronionych użytkowników dróg (pieszych i rowerzystów) oraz kierujących pojazdami – uważa Dariusz Piątek, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu.

Delegaci docenili pracę Bandosa

Podczas walnego zebrania delegatów Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców nie zdecydowano się na wybór nowego prezesa. Jedynym kandydatem na to stanowisko był Krzysztof Bandos, szefujący tą największą branżową organizacją od czterech lat.

Resort chce promować korytarze życia

Na specjalnie zwołanej w połowie kwietnia konferencji prasowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział podjęcie prac, mających usankcjonować prawnie tzw. korytarze życia. Właśnie to zagadnienie ma pojawić się w bazie pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy.

Üdüloterület – Węgrzy się nie spieszą

To oryginalne słowo z tytułu oznacza „teren wypoczynkowy”, ale dla zmotoryzowanych trochę co innego – „noga z gazu”! Bo nad Balatonem jeździ się wolniej. – Węgrzy nie mają ciśnienia, żeby cokolwiek komukolwiek udowadniać  – tłumaczy Polka mieszkająca w Siófok.

Niesłyszący wsiądą do ciężarówek

W połowie kwietnia posłowie przegłosowali nowelizację ustawy o kierujących pojazdami, pozwalającą osobom z dysfunkcjami słuchu zdawać na prawo jazdy kategorii C i C1. Pozytywna decyzja senatorów oraz prezydenta wydaje się już tylko formalnością. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 października.

Lubuskie przyjazne dla słabo czytających

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Gorzowie Wielkopolskim zdecydował się pójść w ślady WORD-u w Zielonej Górze. Od marca istnieje tam możliwość skorzystania z pomocy lektora-egzaminatora w trakcie egzaminu teoretycznego.

Miejsce w szeregu

Z naszej perspektywy Europa wydaje się centrum motoryzacyjnego świata. W końcu na Starym Kontynencie stacjonują najbardziej prestiżowe marki i powstało tu wiele innowacyjnych rozwiązań. To prawda, ale…

Światło poprawiające koncentrację

Kierowcy pracujący w transporcie dalekobieżnym są narażeni na złe warunki oświetleniowe – w sezonie zimowym ciemność zaburza ich koncentrację i dobre samopoczucie. W Finlandii zespół inżynierów Daimlera sprawdził, czy dodatkowymi źródłami światła można poprawić sytuację.

Zapinajmy pasy

Zapinanie pasów bezpieczeństwa zawsze powinno poprzedzać uruchomienie silnika w samochodzie. Dlaczego więc tak nie robimy? – pyta się Albin Sieczkowski.

Nie takie RODO straszne…

Używając języka typowego dla mediów – RODO to teraz gorący temat. Zewsząd atakują nas oferty szkoleń, doradztwa, sprzedaży pakietów dokumentacji. Kwestie związane ze spełnieniem wymagań RODO przedstawiane są jako skomplikowane i wymagające zaawansowanej profesjonalnej wiedzy. Czy zatem przedsiębiorcy prowadzący OSK skazani są na ugrzęźnięcie w „papierologii” i stałą współpracę z prawnikiem? Zdecydowanie nie.

Młodzi pod ostrzałem

Problemy związane z początkującymi kierowcami mają charakter globalny. Niedoświadczenie w połączeniu z brakiem wyobraźni i nadmierną wiarą we własne umiejętności zbiera smutne żniwo na drogach. Czy istnieje cień szansy na przełamanie passy?

Tak, możecie!

Cały czas się zastanawiam, skąd ubezpieczyciele biorą statystyki, z których wynika, że kandydaci na kierowców są grupą szczególnego ryzyka? Bo z moich wyliczeń wynika, że są oni winni spowodowania wypadku lub kolizji mniej więcej  w 1 proc. przypadków. Może w końcu jakiś ubezpieczyciel to dostrzeże, przeanalizuje i przygotuje dobrą, konkurencyjną w stosunku do innych ofertę? – pisze Piotr Rucki.

Ceniący wolność entuzjasta mercedesów

– Kocham jeździć samochodem. Czuję, że daje mi to wolność, którą tak cenię. Bo nie po to wsiadam do auta, żeby być wożonym. Lubię ten moment, gdy naciskam pedał gazu. Po co miałbym sobie tego dobrowolnie odmawiać? – mówi w rozmowie ze „Szkołą Jazdy” Mateusz Damięcki.

Analizuj, zużyjesz mniej paliwa

Tym razem postanowiłem omówić temat z pogranicza mechaniki i techniki jazdy. Chodzi o zagadnienia związane z zużyciem paliwa w samochodach nauki jazdy – pisze Marcin Kukawka.

Miękka hybryda

Suzuki swift nowej generacji jest dostępny w wersji SHVS. Za tym tajemniczo brzmiącym skrótem kryje się uproszczony napęd hybrydowy.

Wizjoner  z Maranello

Chcecie bliżej poznać człowieka, który stworzył jedną z największych motoryzacyjnych potęg? Sięgnijcie po książkę Piero Ferrariego, który zdecydował się napisać o swoim słynnym ojcu, Enzo!

Narzekanie, gniew, nieuczciwa konkurencja?  Nie traćmy na to energii!

W naszej branży jest mnóstwo wspaniałych ludzi. Mocno w nich wierzę, bo mają większą siłę od reszty. Są też tacy, którzy wolą walczyć widłami, rękami i nogami zamiast głową, charyzmą i kulturą biznesową. Naprawdę można inaczej. Przecież to nasze wspólne podwórko. Nie zaśmiecajmy go sobie nawzajem – pisze Marek Kasprzyk.

Niepełnosprawni nie zapłacą za praktykę

W połowie maja w życie wejdzie przepis mówiący o całkowitym zniesieniu opłaty za praktyczną część egzaminu na prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych.

Scenariusz się powtarza…

Poznań, Kraków, Koszalin, Łódź, Radom, Gostyń i Pszczółki. W każdej z tych miejscowości znajduje się tor, który stał się kością niezgody. Powód? Hałas. Jeśli dodamy do tego zlikwidowane tory w Lublinie i na warszawskim Żeraniu, otrzymamy ponury obraz krajowej rzeczywistości.

Telefon  to niebezpieczna zabawka

Czy wiecie, że trzymanie telefonu w dłoni upośledza sprawność kierowcy, tak jakby miał we krwi 0,8 promila alkoholu? Kierowca ma nie tylko osłabiony refleks, ale również zawężone pole widzenia (podobnie jak jadący ze znaczną prędkością) – pyta się Marek Rupental.

Raz, dwa, trzy – zginiesz ty!

Jeśli przed lub w trakcie jazdy samochodem dokonujemy złych wyborów, konsekwencje mogą być straszne, z finałem w prosektorium – taki jest przekaz kampanii społecznej „Raz, dwa, trzy – zginiesz ty!”, która została zainaugurowana w marcu.

Gdynia stawia na wodór

Włodarze Gdyni chcieliby, żeby w niedalekiej przyszłości miejskie autobusy były zasilane wodorem. Pierwszy krok został już wykonany. Na początku kwietnia prezydent Gdyni podpisał list intencyjny z prezesem Grupy Lotos. Chodzi o realizację dostaw wodoru dla miejskiego taboru autobusowego.

Umiar i rozsądek

Nie zapominajmy, że to my decydujemy, którymi informacjami dzielimy się na Facebooku. Jak we wszystkim, wskazany jest umiar i rozsądek – pisze Hubert Grygielewicz.

Auto samo wezwie  pomoc

Już od pierwszego kwietnia wszystkie modele nowych samochodów w Unii Europejskiej są obowiązkowo wyposażone w e-call, czyli automatyczny system do wzywania pomocy w razie wypadków.

Zepsute auta,  niedoszkoleni funkcjonariusze

Policja ma wciąż za mało służbowych pojazdów, a część z tych, które są wykorzystywane, powinna zostać wycofana z użytkowania. Niepokoi także fakt, że zdecydowana większość policjantów nie przeszła przeszkolenia z technik doskonalenia jazdy. Mało tego, znaczny odsetek funkcjonariuszy nie posiada zezwolenia na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi – takie wnioski płyną z raportu opublikowanego przez Najwyższą Izbę Kontroli.

Przegląd legislacyjny

W tym miesiącu przyjrzymy się nowym ekoznakom, pomysłom na uprzywilejowanie kombatantów na parkingach, a także uchwalonej nowelizacji, która pozwoli niekiedy uniknąć zatrzymania prawa jazdy.

1 komentarz do “Majowy numer „Szkoły Jazdy” już w sprzedaży!”

Dodaj komentarz