Lutowy numer „Szkoły Jazdy” już w sprzedaży!

miesięczniki " Szkoła jazdy "

W drugim tegorocznym numerze miesięcznika „Szkoła Jazdy” znajduje się specjalny raport na temat statystyki zdawalności egzaminów teoretycznych i praktycznych na kat. B we wszystkich 49 WORD-ach. Ale nie tylko. Tematów ważnych dla branży jest znacznie więcej. Zapraszamy do lektury!

Temat numeru: Statystyka zdawalności

Bezkonkurencyjna Ostrołęka

Najwyższą zdawalnością w Polsce, zarówno jeśli chodzi o egzaminy teoretyczne, jak i praktyczne na kategorię B, może pochwalić się WORD w Ostrołęce. Wynosi ona odpowiednio 59,68 proc. i 54,19 proc. Szczególnie w tym drugim przypadku przewaga nad innymi ośrodkami jest bardzo duża i skrajnie sięga ponad 31 proc. – wynika ze sporządzonego przez nas raportu zdawalności egzaminów państwowych za rok 2017.

 

Paniki nie widać

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku uda się w końcu wprowadzić zmiany przepisów dla tzw. świeżych kierowców. A to oznacza, że będą poddani trudnej próbie. Muszą się bowiem spodziewać, że nowe przepisy nie będą ani łatwe, ani tym bardziej przyjemne. Ale na razie tłumów w szkołach jazdy i WORD-ach nie widać.

Niepełnosprawny ODTJ

Obowiązek doszkalania nie budzi wśród kandydatów na kierowców entuzjazmu. Bo oznacza stratę czasu i pieniędzy. Niepełnosprawni, którzy w tym roku będą starać się o prawko, mają większy ból głowy, ponieważ twórcy nowych przepisów jakby o nich zapomnieli.

Przezorny zawsze zapięty

Policjant, strażak, instruktor nauki jazdy są pod pewnym względem uprzywilejowani. Podczas jazdy autem ich przedstawiciele nie muszą zapinać pasów bezpieczeństwa. Czy instruktorzy nauki jazdy korzystają z tego przywileju? A jeśli tak, to dlaczego?

Kraj białych samochodów

Ruch lewostronny, wielkie miasta i jeszcze większe korki, kilka popularnych samochodowych marek – z czym jeszcze kierowcom kojarzy się Japonia? Ci, którzy byli w Tokio, Jokohamie, Osace, mówią, że to miasta białych samochodów.

Jak się dobrze wypromować?

Trudno wyobrazić sobie w dzisiejszych czasach prowadzenie firmy bez jej promowania. Pytanie tylko, jak robić to dobrze. Bo chodzi przecież o to, żeby nasze działania przynosiły ośrodkowi wymierne korzyści – pisze nasz nowy felietonista Marek Kasprzyk, właściciel szkoły jazdy Quattro z Krakowa i Nowego Sącza.

Gehenna

Co można zrobić, gdy cały świat wali nam się na głowę? Podnieść się i walczyć o swoje dobre imię. Właśnie tak postąpił egzaminator, którego kilka lat temu bezpodstawnie wyrzucono z pracy w gdańskim PORD-zie.

Trwały i na lata

Czym powinien charakteryzować się przyjazny środowisku samochód? Przede wszystkim trwałością i przydatnością do eksploatacji przez długie lata. Tak, to nie pomyłka. Kluczowy jest bowiem całkowity bilans energetyczny.

Oświetlenie OLED

Halogenowe i ksenonowe reflektory powoli stają się przeżytkiem. Nawet w popularnych modelach samochodów powoli zaczynają ustępować oświetleniu diodowemu. Drogę przed autami z najwyższej półki mogą rozświetlać lasery. Kolejna nowinka pojawiła się w tylnych lampach. To technologia OLED.

Pojazdy z naczepami widmami

Okazuje się, że nawet najbardziej niepozorny pojazd, taki jak np. seicento, może jeździć po polskich ulicach z naczepą. Zdziwieni? Słusznie, bo to nie jest zwykła naczepa, to widmo… – pisze Albin Sieczkowski.

Elektrorewolucja czy elektromrzonka?

Według niektórych fachowców wizja lansowana przez spółkę ElektroMobility Poland jest koncepcją, wprawdzie wizjonerską, ale zupełnie oderwaną od realiów ekonomicznych. Przy tworzeniu założeń projektu zabrakło wiedzy dotyczącej jego uwarunkowań rynkowych i finansowych. Zbyt późno i niezbyt dokładnie przeprowadzono też badania rynku.

Solidarność negocjuje z dyrektorem

W łódzkim WORD-zie nie doszło do strajku, zapowiadanego wcześniej przez pracowników zrzeszonych w NSZZ „Solidarność”. Związkowcy rozpoczęli z dyrektorem tamtejszego ośrodka Łukaszem Kucharskim negocjacje. Pierwsze efekty już są. Wszyscy pracownicy WORD-u dostali podwyżki.

Powtórka z praktyki? czemu nie?

Motoryzacja pędzi naprzód w obłędnym tempie. Współczesny samochód istotnie różni się wyposażeniem nawet od auta z 2000 roku. Zmianom ulegają też przepisy. Czy zmotoryzowani za tym wszystkim nadążają?

Ambasadorka zadurzona w Renault

– W zasadzie wszystkie samochody, jakie mieliśmy w rodzinie, to auta Renault. Nietrudno więc pewnie zgadnąć, jaki był mój pierwszy samochód. Tata kupił mi przepiękne żółte sportowe megane! Bardzo je lubiłam. Wynika z tego, że moja miłość do Renault jest już wieloletnia. I trwa w najlepsze! – mówi w rozmowie ze „Szkołą Jazdy” aktorka Katarzyna Glinka.

Nysa i Barlinek już egzaminują

W styczniu otwarto drugą już filię Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. Tym razem w Nysie. Także na początku roku egzaminy praktyczne zaczął przeprowadzać barlinecki oddział terenowy WORD-u w Szczecinie.

Sukces i porażka

Mercedes klasy B znalazł swoje miejsce na rynku. Kompaktowy van został doceniony przez rodziny, taksówkarzy,  a nawet starsze osoby, którym wyżej osadzone fotele ułatwiają wsiadanie i wysiadanie. Nie wszystkie wersje silnikowe okazały się jednak trafione.

Rywalizacja totalna

„Certyfikowany geniusz – to najbliższe prawdzie określenie Rossa Brawna”  – można było przeczytać w „Wall Street Journal”. Choćby dlatego warto sięgnąć po jego książkę „Rywalizacja totalna”, napisaną wraz z Adamem Parrem. Szczególnie jeśli interesujecie się Formułą 1!

Wodne pułapki na drogach

Opona zimowa jest w stanie odprowadzić wodę z kałuży głębokiej na 7 mm przy prędkościach rzędu 70-85 km/h. Dla opon letnich z inaczej skonstruowanym bieżnikiem z szerokimi rowkami obwodowymi oraz poprzecznymi nacięciami widełki te wynoszą 85-95 km/h. Podkreślmy jednak, że mowa o wynikach uzyskiwanych w warunkach laboratoryjnych przez fabrycznie nowe markowe opony.

Instalacja LPG. Jak to działa?

Zasilanie silników paliwem LPG jest w szkołach jazdy dosyć często stosowane. Dlatego postaram się omówić, jak działa instalacja gazowa LPG, jak wybrać właściwą i dbać o to, żeby, przynajmniej teoretycznie, wszystko działało prawidłowo – pisze Marcin Kukawka.

Minister został, nazwa resortu – nie

Andrzej Adamczyk nie jest już ministrem infrastruktury i budownictwa, nie znaczy to jednak, że został przez premiera Morawieckiego zdymisjonowany. Od stycznia kieruje Ministerstwem Infrastruktury, które nadal będzie się zajmowało budownictwem poza programem Mieszkanie Plus.

Wpis, który poruszył cały świat

W połowie stycznia lotem błyskawicy po branży rozeszła się wiadomość: „koniec z ruchem organicznym”. Dotyczyła ona oczywiście Facebooka – pisze Hubert Grygielewicz, community & content manager w agencji komunikacji interaktywnej SO FINE.

Harley, bmw i… terminale

Rzeszów jest jedynym miastem w Europie, w którym policjanci korzystają z motocykla legendarnej marki Harley-Davidson. Taki nietypowy prezent ufundował tamtejszy magistrat. Z kolei opolscy funkcjonariusze testują już piętnaście terminali płatniczych, za pomocą których można zapłacić mandat. A komendy policji w całej Polsce odebrały pierwszą partię nieoznakowanych radiowozów marki BMW.

Jazda bez OC się nie opłaca

Znowu wzrosła wysokość kar za brak ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej Właściciel samochodu osobowego, który go nie posiada, może zapłacić w tym roku nawet 4,2 tys. zł!

Refleksje nad minionym rokiem

O 2017 roku można powiedzieć tyle, że odnotowano w nim najmniejszą jak dotąd liczbę wypadków drogowych i ich ofiar. Ale może być jeszcze lepiej, wystarczy trochę rozwagi, odpowiedzialności, życzliwości i zachowania spokoju za kierownicą – pisze Marek Rupental.

Europejscy kierowcy chcą być samodzielni

Dwie trzecie europejskich kierowców nadal chce samodzielnie prowadzić samochody. Nawet jeżeli na drogach rozpowszechnią się pojazdy autonomiczne – wynika z badania Mazda Driver Project.

Przedsiębiorca zarejestrowany

Pod koniec listopada uruchomiony został Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego, dzięki któremu łatwiej będzie można identyfikować nieuczciwych przewoźników oraz zapewnić przestrzeganie zasad zdrowej konkurencji.

Przegląd legislacyjny

Prace nad nową, zgodną z RODO, ustawą o ochronie danych osobowych, ciągle trwają. Do projektu niedawno wprowadzono zmianę, która z pewnością zainteresuje zdecydowaną większość przedsiębiorców – pisze Radosław Biernat.

1 komentarz do “Lutowy numer „Szkoły Jazdy” już w sprzedaży!”

  1. Pingback: website link

Dodaj komentarz