Listopadowy numer „Szkoły Jazdy” już w sprzedaży!

miesięczniki " Szkoła jazdy "

Teksty o niespodziewanej dymisji wiceministra Jerzego Szmita, problemach obcokrajowców ze zdaniem egzaminu na prawo jazdy w Polsce, ciekawym pomyśle ODTJ-otu w Sieradzu, systemie szkolenia i egzaminowania w Brazylii – to tylko niewielka część tego, co można przeczytać w najnowszym numerze „Szkoły Jazdy”. Zapraszamy do lektury!

Temat numeru: Rezygnacja wiceministra infrastruktury i budownictwa

Branżowcy nie zapłaczą po Szmicie

Po niecałych dwóch latach pracy jako wiceminister z resortem infrastruktury i budownictwa pożegnał się Jerzy Szmit, odpowiedzialny m.in. za transport, czyli obszar obejmujący również kwestie szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców. Niestety, bilans jego działań w tej branży nie wypada korzystnie. Ciekawe, co za jakiś czas będzie można napisać o jego następcy, Marku Chodkiewiczu.

 

Obcokrajowiec w elce

Kłopot ze szkoleniem obcokrajowców nie polega zwykle na znajomości języka, ale na innej mentalności kursantów. Za to większy problem pojawia się podczas egzaminu…

Unieważnione postępowanie

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Łodzi unieważnił postępowanie przetargowe na budowę nowej siedziby. Powód? Do przetargu nie zgłosiła się żadna firma. – To, co się dzieje wokół tej budowy, jest niewiarygodne – komentują związkowcy z Solidarności.

Nieobecni płacą

Większość instruktorów jazdy ma zapełnione grafiki, szczególnie w tzw. gorących okresach. Jednak czasami kursant się nie stawia lub w ostatniej chwili odwołuje zajęcia. Jak przed takimi sytuacjami zabezpieczają się szkoły jazdy?

ODTJ w Sieradzu kusi zniżkami

Pod koniec września odbyło się uroczyste otwarcie ODTJ-otu w Sieradzu. Inwestor, czyli tamtejszy WORD, postanowił zadbać o swoich kursantów. Dzięki umowie z łódzkim oddziałem PZU każda osoba, która przeszkoli się na sieradzkim ODTJ-ocie, będzie mogła liczyć na 10-procentową zniżkę przy ubezpieczaniu samochodu.

Jazda w rytmie samby

Paliwo jest tańsze niż w Europie, ale drogi marne, a kierowcy lubią przycisnąć. Turyści, którzy chcieli zwiedzić Rio jeżdżąc skuterami, żartują: wypożyczalni jest mnóstwo, tylko strach na jezdnię wyjechać. Polacy mieszkający w Brazylii zapewniają, że do samby za kółkiem można przywyknąć.

WORD w Opolu otwiera się na filię i młodych ludzi

Jeszcze w tym roku kandydaci na kierowców będą mogli zdawać egzaminy na prawo jazdy w Nysie. Filię otwiera tam opolski WORD. Ten sam, który w tym roku zainaugurował projekt przeprowadzania egzaminów na kategorię AM poza swoimi siedzibami. Projekt przynoszący już wymierne efekty.

Naleśniki, placki, pinezki, czyli ronda w wersji mini

Niektórzy kierowcy je chwalą, bo trochę krócej stoją w korkach. Inni krytykują. Że zbyt wąsko, niebezpiecznie, że niejasne zasady ruchu. W polskich miastach zapanowała moda na minironda. Czy dzięki nim jeździ się lepiej?

Zielone światło dla rosyjskojęzycznych

W informacji, którą uzyskaliśmy z biura prasowego resortu infrastruktury i budownictwa, wynika, że pytania stosowane na testach kwalifikacyjnych zostały już przetłumaczone na język rosyjski. To zaskakująca wiadomość. Jeszcze w lutym rzecznik prasowy ministerstwa twierdził, że zapotrzebowanie na przeprowadzanie testów w językach obcych jest niewielkie lub go nie ma!

Uwaga, kontrola!

Na niektórych właścicieli ośrodków szkolenia kierowców padł blady strach. Dlaczego? Bo policja zaczęła się interesować szkołami jazdy i w wielu miejscach przeprowadza regularne kontrole pojazdów oraz dokumentacji szkoleniowej. Szkoda tylko, że martwią się nimi głównie ludzie uczciwi – pisze Marcin Zygmunt.

Kluczyk elektroniką podszyty

Kluczyk do samochodu dawno przestał być jedynie grotem przesuwającym w odpowiednie miejsca zapadki zamków. Jego pamięć gromadzi wiele informacji, a stosowany przez BMW pozwala nawet na… zdalne przeparkowanie auta.

Na dziesiątym biegu

Obecnie 6- czy 7-biegowe skrzynie nikogo nie szokują. Nawet do popularnych modeli zaczynają być montowane automaty z ośmioma lub dziewięcioma biegami. Technologiczny wyścig nie został jednak zatrzymany. Na rynku pojawiły się 10-stopniowe skrzynie.

Ochlapani piesi

Skoro na obszarze zabudowanym kierowcy wolno jechać z prędkością 50 km/h, to po co ma zdejmować nogę z gazu i uważać, by przejeżdżając przez kałuże nie ochlapać pieszych? Jest jesień, pada deszcz, ochlapywanie jest codziennością. Taki mamy klimat – pisze Albin Sieczkowski.

Nadążaj za najnowszymi trendami

Ekosystem mediów społecznościowych zmienia się bardzo dynamicznie. Kolejne użyteczności pojawiają się dosłownie z dnia na dzień. Równie szybko niektóre znikają lub zmieniają zasady działania. Jeśli więc korzystamy z tych mediów, warto być na bieżąco! – czytamy w kolejnym artykule w ramach „Akademii SPS”.

Koniec papierologii

Prowadzenie ośrodka szkolenia kierowców to przede wszystkim misja edukacyjna. Często niewdzięczna z uwagi na ogrom pracy administracyjnej generującej stosy dokumentów. Jednak spółka e-kierowca wdrożyła innowacyjne rozwiązanie pozwalające znacznie ograniczyć papierologię.

Trójwymiarowa zebra

Przejścia dla pieszych są newralgicznymi punktami sieci drogowej. Nie sposób przy każdym zamontować sygnalizacji świetlnej, więc bezpieczeństwo zależy od rozsądnego zachowania przechodniów i kierujących.

Na Mazowszu  stawiają na BRD

W październiku rozpoczęto wdrażanie pilotażowego projektu samorządu województwa mazowieckiego i Mazowieckiej Rady BRD. W szpitalach powstały tzw. kąciki BRD, czyli kolorowo wyposażone pokoje, w których mali pacjenci znajdą m.in. tablice multimedialne, znaki drogowe kolorowe autka, gry i książki. Z kolei we wrześniu współpracę z Bankiem Zachodnim WBK, w ramach projektu „Jak jeździsz”, zawiązał warszawski WORD.

Prezydent na gigancie

– Fanami samochodów byli prezydenci Ukrainy. Wiktor Juszczenko lubił przewieźć swoich gości, siadając za kierownicą, Wiktor Janukowicz kochał mówić o autach. Premier Francji Francois Fillon był niemal zawodowym kierowcą wyścigowym, dla relaksu jeździł na torze. Problem wszystkich liderów był ten sam – nie mogli prowadzić samochodu poza krótkimi i niegroźnymi wyskokami – wspomina w rozmowie ze „Szkołą Jazdy” prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Uber.  Problem czy znak czasów?

Brak licencji, badań psychotechnicznych, OC zawieranego na specjalnych warunkach, kas fiskalnych – taksówkarze w sporze z kierowcami jeżdżącymi dla Ubera mają mocne argumenty i domagają się uregulowań, które załatają istotną lukę w prawie.

Rodzina na swoim

Minivany idealnie łączą funkcjonalność z komfortem oraz rozsądnymi kosztami zakupu i eksploatacji. Fiat 500L dokłada do tego szczyptę włoskiego stylu.

Motocyklowa odyseja  samotnej kobiety

Ponad 15 miesięcy, 19 krajów, 42 tys. kilometrów – tak w liczbach można streścić podróż Australijki, która postanowiła na motocyklu przejechać Afrykę. Jeśli chcecie o tej wyprawie dowiedzieć się więcej, sięgnijcie po książkę „Ubuntu. Motocyklowa odyseja samotnej kobiety przez Afrykę”.

Po partnersku o szkoleniu

Ponad 100 gości z całej Polski wzięło udział w kolejnej edycji ogólnopolskiej konferencji, organizowanej przez naszego wydawcę, firmę e-kierowca, dla swoich partnerów biznesowych. Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się ze specjalnie dla nich przygotowanymi prelekcjami oraz zintegrować się podczas uroczystej kolacji.

Rzecznik piętnuje  ubezpieczycieli

Mimo bogatego orzecznictwa i wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego poszkodowani wciąż skarżą się na niesłusznie zaniżone odszkodowania z OC komunikacyjnego – wynika z raportu rzecznika finansowego. Dlatego proponuje on, żeby niezadowolony z rozpatrzenia reklamacji klient mógł zwrócić się do niezależnego rzeczoznawcy.

Rio w praktyce

Każdy użytkownik rio ma swoje zdanie na temat tego auta, ale moja opinia jest pozytywna. To samochód bez fajerwerków stylistycznych, jednak wygląda solidnie i jak na razie jeździ bez większych problemów. Kilka minusów, jakie się ujawniły, można usunąć lub poprawić. A może tylko ja miałem szczęście i trafiłem na niezłe egzemplarze? – pisze Marcin Zygmunt.

Wypłata odszkodowań komunikacyjnych. Jak to ugryźć?

W działalność polegającą na szkoleniu kandydatów kierowców wpisane jest duże ryzyko uszkodzenia pojazdu, którym poruszamy się wraz z kandydatem na kierowcę. Warto więc wiedzieć, jak korzystać z posiadanych ubezpieczeń komunikacyjnych oraz na co zwrócić uwagę, kiedy ubezpieczyciel wylicza i przedstawia nam koszty naprawy samochodu – radzi Marcin Kukawka.

Jesienne refleksje

Na przestrzeni ostatnich sześciu lat zauważalna jest tendencja spadkowa we wszystkich kategoriach wypadków oprócz zdarzeń z udziałem pieszych. Kto jest temu winny? Zarówno kierowcy, jak i piesi – ocenia Marek Rupental.

Rada edukuje spotami

W ostatnim czasie Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego rozpoczęła dwie kampanie edukacyjne. Jedna z nich skierowana jest do młodych kierowców, kolejna do zmotoryzowanych i pieszych, którzy często nie potrafią się porozumieć.

Diesle trują bardziej niż benzyniaki

Z nowego raportu konsultingowej organizacji non-profit Transport & Environment (T&E) z siedzibą w Brukseli wynika, że diesle produkują więcej CO2 niż benzynowe odpowiedniki, jeśli wziąć pod uwagę cały cykl życia samochodu.

Żeby było bezpieczniej

Gdyby obrzeża drogi rowerowej albo schody świeciły, byłoby bezpieczniej – pomyśleli młodzi szczecińscy inżynierowie i swój pomysł wcielili w życie. Betonowe prefabrykaty wypełnione żywicą z pigmentem miały premierę w Stargardzie, a teraz jadą na południe Szwecji.

Przegląd legislacyjny

W tym miesiącu przyglądamy się szczegółom pomysłów resortu na to, jak ulżyć taksówkarzom i utemperować Ubera. Będzie też kilka słów o dalszych losach „zielonych listków”, które możemy zobaczyć na drogach już w marcu.

2 komentarze do “Listopadowy numer „Szkoły Jazdy” już w sprzedaży!”

  1. Oj tam oj tam po wiceministrze Szmicie nie zapłaczą. Również nikt nie zapłakał po minister Bieńkowskiej – „ale jaja, ale jaja taki mamy klimat.” Tej co uważała za idiotów pracujących za 6 kafli miesięcznie.
    Nikt też nie płacze, po wielce uczonym prezydencie Kwasie – pierwszej szklanie Rzeczpospolitej.

  2. Pingback: sciences diyyala

Dodaj komentarz