Kwietniowy numer „Szkoły Jazdy” już w sprzedaży!

W najnowszym numerze „Szkoły Jazdy” będzie można przeczytać m.in. o poślizgu z publikacją aż czterech ważnych rozporządzeń, wymianie flot samochodowych w kilku WORD-ach, braku ewidencjonowania przez OSK szkoleń dodatkowych oraz dziwnych, czasami śmiesznych, czasami tragicznych, wydarzeniach, które podczas egzaminów spotykają egzaminatorów. Zapraszamy do lektury!

Temat numeru: Zamieszanie z rozporządzeniami

Ministerstwo oblało pierwszy egzamin

Resort infrastruktury i budownictwa nie zdążył na czas z publikacją aż czterech rozporządzeń. W efekcie część wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego wstrzymała egzaminowanie, z kolei ośrodki szkolenia kierowców miały wątpliwości co do tego, czy mogą w ogóle prowadzić zajęcia.

WORD-y wymieniają samochody egzaminacyjne

Ustawa o zamówieniach publicznych każe podpisywać umowy po przetargach na cztery lata. Oznacza to, że po tym okresie trzeba ogłosić nowy. Wiele WORD-ów stanęło właśnie przed zadaniem wymiany samochodów egzaminacyjnych. Jakimi autami będą zdawać kandydaci na kierowców?

Za co nie lubimy się na drogach?

Elki to zawalidrogi, a instruktorzy za słabo pilnują kursantów – twierdzą doświadczeni kierowcy. Im zarzuca się za to brak wyrozumiałości, agresję i popisy na jezdni.

Kursant w opałach

Fundacja S.O.S Odpowiedzialne Szkoły Jazdy odkryła, że duża część szkół jazdy nie rejestruje prowadzonych przez siebie szkoleń uzupełniających. Skutki takich praktyk mogą uderzyć po kieszeni kursantów, którzy spowodują wypadek. W takim wypadku zakład ubezpieczeń może się od nich domagać zwrotu wypłaconego poszkodowanemu świadczenia. Sprawą zainteresował się rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Jak egzamin, to emocje!

Kopanie w samochód, wyzwiska, a nawet ciosy pięścią – tak potrafią „podziękować” egzaminatorowi kandydaci na kierowców. Ale są też spontaniczne uściski, pocałunki. Czasami próby przekupstwa. Zdarza się, że egzamin przerywa wypadek.

Krosno buduje ODTJ

Pierwszy na Podkarpaciu ośrodek doskonalenia techniki jazdy powstanie w Krośnie. Przetarg na jego budowę ogłoszono 25 lutego. Inwestycja powinna zostać zrealizowana do końca października bieżącego roku.

Mistrz drugiego planu

Po serii artykułów prezentujących najpopularniejsze w Polsce pojazdy egzaminacyjne nadszedł czas na auta rzadziej spotykane w poszczególnych WORD-ach. Zaczniemy od Ostrołęki i wykorzystywanego tam fiata pandy.

Czy dzisiejsi kursanci czytają podręczniki?

To nieco prowokujące pytanie, na które można odpowiedzieć: oczywiście, że tak. Podręcznik, jako źródło zdobywania wiedzy potrzebnej do opanowania przepisów ruchu drogowego, jest wciąż jednym z najpopularniejszych nośników. Jednak czytelnik podręcznika – współczesny kursant – nie jest już taki sam, jak jeszcze kilka lat temu…

Winni

Jestem przeciwnikiem ceny minimalnej za kurs. Dobrze zarządzana szkoła jazdy z dobrze opłacanymi instruktorami jest w stanie generować duże zyski przy zachowaniu wysokiego poziomu nauczania, który przyczyni się do podniesienia wyników zdawalności – pisze Marcin Zygmunt.

Korupcyjne śledztwo się rozrasta

Kolejnych sześć osób podejrzanych o udział w procederze załatwiania egzaminów na prawo jazdy w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego usłyszało zarzuty. Nad sprawą od kilku miesięcy pracują funkcjonariusze Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Łącznie kilkaset zarzutów postawiono już 23 osobom.

Problematyczne ronda

Ronda na polskich drogach rosną niczym grzyby po deszczu. Drogowcy widzą w nich sposób na upłynnianie, a zarazem porządkowanie ruchu. Niestety, nawet dla ekspertów zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego ronda są też twardym orzechem do zgryzienia.

Światło niejedno ma imię

Oświetlenie jest obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu. Jego powszechność utrudnia obserwowanie ewolucji punktów świetlnych. A przebiega ona w imponującym tempie.

Bogdan Oleksiak nowym dyrektorem transportu drogowego

Pod koniec lutego z posadą dyrektora departamentu transportu drogowego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa pożegnał się Łukasz Twardowski. Jego miejsce zajął Bogdan Oleksiak.

WORD-y otwierają kolejne filie

Już wkrótce kandydaci na kierowców będą mogli podchodzić do egzaminów w dwóch nowych filiach wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. Chodzi o Bielsk Podlaski oraz Grójec. Bardzo możliwe, że do tych miast dołączy także Kutno.

Motocyklem na krańcu świata

– Kocham motocykle, kocham podróżować. Połączenie tych dwóch spraw daje totalną przyjemność. I kiedy po powrocie widzę, że odwiedziłem kolejne kraje, poznałem ciekawych ludzi, mam energię na kolejne działania. Tak ładuję baterie – mówi w rozmowie ze „Szkołą Jazdy” DJ Adamus.

Mistrzowie (nie) ciętej riposty. Humor w służbie marki

W poprzednim numerze „Szkoły Jazdy” zaprezentowałem czytelnikom ogólny kontekst oraz zasady wykorzystania codziennych rozmów między potencjalnymi klientami na użytek promocji produktu lub firmy. Teraz przedstawię analizę przypadków, w których umiejętnie poprowadzona korespondencja z klientami została rozpowszechniona w internecie, a w efekcie przyczyniła się do budowania pozytywnego wizerunku marki.

Branża motoryzacyjna jedzie na rezerwie

Podczas gdy pracy w motoryzacji jest coraz więcej, dostęp do wykwalifikowanej kadry staje się trudniejszy. Dlatego bardzo ważna jest dywersyfikacja kanałów poszukiwania kandydatów i wyjście poza utarte schematy – zwracają uwagę eksperci Exact Systems, firmy kontrolującej części samochodowe.

Pozytywny minimalizm

Miniaturowa honda MSX udowadnia, że przyjemność z jazdy motocyklem nie jest jedynie wypadkową pojemności, mocy oraz rozmiarów maszyny. Liczy się jeszcze to coś…

Biografia wizjonera

Ashlee Vance, publicysta specjalizujący się w nowoczesnych technologiach, przeprowadził dziesiątki wywiadów z rodziną, przyjaciółmi i pracownikami Elona Muska – człowieka, który stworzył m.in. Tesla Motors. Tak powstała biografia jednego z najbardziej zuchwałych przedsiębiorców Doliny Krzemowej.

Polacy powoli przekonują się do elektrycznych aut

Do 2020 roku po drogach na całym świecie ma poruszać się 10 mln elektrycznych samochodów. Już teraz wzrasta ich sprzedaż. A jak jest w Polsce? Auta elektryczne i hybrydowe typu plug-in też cieszą się coraz większą popularnością. W 2015 roku nabywców znalazło już ok. 400 takich pojazdów.

Czy okazujesz mu szacunek? Ile jest wart dla ciebie znak?

Ktoś je ustawił. Nie bez powodu. Dlaczego wyglądają właśnie tak, nie inaczej? To nie był czyjś kaprys, tylko chęć poprawienia bezpieczeństwa na drodze – pisze Albin Sieczkowski.

Korek, czyli gigantyczna strata pieniędzy

Korki i utrudnienia w ruchu drogowym w największych polskich miastach kosztowały kierowców w 2015 roku aż 3,8 mld zł! – wynika z najnowszego raportu o korkach w siedmiu największych miastach Polski, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte i serwis Targeo.pl.

Nadchodzi era inteligentnych tachografów

W marcu 2014 roku ukazało się nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, którego głównym celem było wprowadzenie poprawek w przepisach, tak żeby zapewniać skuteczność i sprawność zapisów tachografów. Zabezpieczenie tachografów i ich systemu jest kwestią kluczową z punktu widzenia zapewnienia wiarygodności wygenerowanych danych – pisze Marek Rupental.

Bezpieczna ciężarówka wyjechała już na drogi

Firma Samsung Electronics zaprezentowała w lutym pierwszy prototyp Samsung Safety Truck, czyli pojazdu ciężarowego wyposażonego w technologię służącą zapobieganiu wypadkom drogowym przy wyprzedzaniu. Umożliwia ona rejestrację i transmisję obrazu sprzed ciężarówki w taki sposób, żeby kierowcy pojazdów jadących za nią mogli lepiej ocenić szanse na bezpieczne wyprzedzanie i podejmować decyzje o manewrze oparte na większej liczbie informacji.

Krótki poradnik uczestnika zdarzenia drogowego

Instruktor nauki jazdy powinien mieć niezbędną wiedzę. Choćby po to, żeby w sytuacji zdarzenia drogowego zachować się profesjonalnie. Co to dla mnie znaczy? Chodzi o prawidłowe zachowanie się jako uczestnik zdarzenia drogowego, ale również wykorzystanie tych nieprzyjemnych w sumie chwil do pokazania osobie szkolonej tego, jak należy postępować – zgodnie z przyjętymi zasadami – pisze Marcin Kukawka.

Bez wielkich zmian

Pewien piątkowy wieczór miał być chyba dla wszystkich kierowników ośrodków oraz instruktorów nauki jazdy w Polsce emocjonujący jak wielka kumulacja w Lotto. Otóż czekaliśmy na nowe rozporządzenie w sprawie szkolenia. Miało się wiele zmienić, lecz prawie nic nie poprawiono… – czytamy w tekście Marcina Zygmunta.

Niemieckie auta popularne wśród złodziei

Jak wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji, właściciele volkswagenów i audi powinni najbardziej obawiać się o swoje auta. Okazuje się, że pojazdy tych marek najczęściej padają łupem polskich złodziei.

Przegląd legislacyjny

W ubiegłym miesiącu przyglądaliśmy się projektowi rozporządzenia regulującego szkolenie kandydatów na kierowców. Zmiany w finalnym tekście tego aktu prawnego okazały się niewielkie, w przeciwieństwie do opóźnienia, z jakim zostało w końcu opublikowane. To jednak tylko jedno z czterech nowych rozporządzeń, które powinny wejść w życie 25 lutego – czytamy w tekście Radosława Biernata.

Żenująca wpadka

O wiele za długo trwały gorączkowe poszukiwania winnego zamieszania związane z rozporządzeniem dotyczącym szkolenia. Dlaczego? Bo nie mamy takiego wsparcia medialnego, jak wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego – pisze Wojciech Szemetyłło.

1 komentarz do “Kwietniowy numer „Szkoły Jazdy” już w sprzedaży!”

Dodaj komentarz