Korupcyjne śledztwo się rozrasta. Już 41 osób z zarzutami!

pieniądze

Kolejnych 18 osób podejrzanych o udział w procederze załatwiania egzaminów na prawa jazdy w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego usłyszało już zarzuty. Nad sprawą od kilku miesięcy pracują funkcjonariusze Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Łącznie kilkaset zarzutów usłyszało już 41 osób.

Śledztwo dotyczy płatnej protekcji przy załatwianiu egzaminów na prawo jazdy w ośrodkach ruchu drogowego na Podlasiu i Mazowszu. Nadzoruje je Prokuratura Okręgowa w Białymstoku.

Tym razem korupcyjne zarzuty usłyszało 10 mężczyzn i osiem kobiet w wieku od 27 do 60 lat (mieszkańcy województwa podlaskiego i mazowieckiego). W dwudziestu przypadkach obejmowały one udzielanie korzyści majątkowej przy załatwianiu egzaminów na prawo jazdy, zaś w kolejnych ośmiu – zarzuty powoływania się na wpływy w instytucjach zajmujących się egzaminowaniem kandydatów na kierowców.

Wszystko zaczęło się w listopadzie

Wcześniej śledczy zgromadzili materiał dowodowy, który pozwolił przedstawić zarzuty kolejnym sześciu podejrzanym. Tym razem  usłyszało je pięciu mężczyzn (w wieku od 38 do 59 lat) oraz 29-letnia kobieta. Są to mieszkańcy powiatów białostockiego, łomżyńskiego, siemiatyckiego i zambrowskiego.

W pięciu przypadkach obejmowały one udzielanie korzyści majątkowej przy załatwianiu egzaminów na prawo jazdy, zaś w szóstym zarzut powoływania się na wpływy w instytucjach zajmujących się egzaminowaniem kandydatów na kierowców.

W tej, w dalszym ciągu rozwojowej sprawie, już wcześniej 15 osób usłyszało łącznie kilkaset zarzutów korupcyjnych. Do pierwszych zatrzymań doszło w listopadzie ubiegłego roku.  Byli to mieszkańcy Łomży, Wysokiego Mazowieckiego i Serocka. Podejrzani są o przyjmowanie korzyści majątkowych w zamian za pośredniczenie w załatwianiu egzaminów na prawo jazdy w ośrodkach ruchu drogowego w Białymstoku, Łomży i Warszawie-Bemowie. Cała szóstka usłyszała już zarzuty popełnienia w latach 2011-2012 przestępstw płatnej protekcji. Ponadto czterem osobom spośród nich przedstawione zostały zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej.

Kolejne zatrzymania

O kolejnych zatrzymaniach poinformowano miesiąc później. Tym razem chodziło o dwóch mieszkańców powiatu zambrowskiego. Mężczyźni usłyszeli liczne zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za pośredniczenie w załatwianiu egzaminów na prawo jazdy oraz uczynienia sobie z tego stałego źródła dochodów. Jeden z nich usłyszał w sumie 18 takich zarzutów, drugi – 15. Zatrzymani mieszkający w okolicach Zambrowa zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, która zadecydowała o zastosowaniu w stosunku do nich środka zapobiegawczego w postaci poręczenia majątkowego.

Na kolejne doniesienia o śledztwie nie trzeba było długo czekać. W styczniu zatrzymano trzy osoby, które usłyszały łącznie 15 prokuratorskich zarzutów korupcyjnych. Chodziło o udzielanie korzyści materialnych oraz  za pośrednictwo w swoistym „łańcuszku” umożliwiającym zainteresowanym osobom „bezstresowe” załatwienie egzaminu na prawo jazdy.

W toku śledztwa policjantom udało się jeszcze zatrzymać cztery osoby. Tym razem zarzuty obejmowały przestępstwa wręczania korzyści majątkowych,  jak również powoływania się na wpływy w ośrodkach ruchu drogowego przy załatwianiu egzaminów.

„To nie koniec”

Szczegółowo badający sprawę pod nadzorem prokuratury funkcjonariusze Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, zapowiadają kolejne zatrzymania i zarzuty w procederze załatwiania „bezstresowych” egzaminów na prawa jazdy.

Policjanci przypominają, że w myśl § 3 art. 230a KK, „osoba, która udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej za pośrednictwo w załatwieniu sprawy w instytucji (…) nie podlega karze, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział”.

Jakub Ziębka

Wasze komentarze (14)

 1. Łapanki na egzaminatorów i instruktorów podnoszą tylko cenę, zmuszają do szukania coraz bardziej wyrafinowanych i wyszukanych metody działania , wpadają tylko egz. pazerni i prymusi z list rankingowych.
 2. Czemu autor tendencyjnie napisał o WORD Bemowo skoro proceder nie dotyczył Warszawy. Osoby zamieszanie "łapali" klientów pod WORDem na Bemowie ale nic tam się nie działo. To trochę tak jak z tymi rowerami. Czy Ty ukradłeś, czy to tobie ukradł to nieważne. Jesteś zamieszany w kradzież rowerów... To się nazywa ŻENADA dziennikarska - wstyd!!!
 3. Dzisiaj jest 26.04. 2016r a w Zielonej Górze w/g info car na najbliższy egzamin praktyczny należy czekać około 40 dni zapisy na egz. przyjmowane są na dzień 31.05.2016r.jest to najbardziej nowatorski WORD w kraju który ma swoich klientów w nosie Ogłaszam współzawodnictwo i pytam kto pobije WORD zielonogórski
  • Panie Kursant! Dostępne terminy na dzień dzisiejszy (26.04.2016) przedstawiają się następująco: kat. A – 10.05.2016, kat. B – 07.05.2016 (sobota),19-21.05.2016, kat. C – 04.05.2016 (Pojazd WORD), 12.05.2016 (Pojazd OSK), kat. CE - 04.05.2016 (pojazd WORD), 07.05.2016 (Pojazd OSK). Pozdrawiamy.
   • Mam dość wazne pytanie do BOI Zielona GÓRA. Jak wygląda u Państwa sytuacja podstawiania pojazdu ośrodka szkolenia na egzamin?dajmy taki przykład: osoba zakończyła z wynikiem pozytywnym szkolenie kat. B W OŚRODKU X. Po szkoleniu zapisała się na egzamin państwowy i go nie zdała. Osoba chce zdawać za drugim razem egzamin na pojeździe szkoły jazdy,która nie robiła kursu podstawowego w ośrodu Y. Czy ta osoba może zdawać egzamin na pojeździe szkoły Y mając w tej szkole tylko jazdy uzupełniające?
 4. Panie BOI Word Z. Góra proszę tylko spojrzeć na info car Z.Góra tam jest zgoła odmienna sytuacja dlatego pytam ? czy kursant z Gubina musi przybyć osobiście do WORD w celu ustalenia egzaminu ? czy właśnie tak mam rozumieć Pana odpowiedź, jeżeli tak to po co jest ten info car czołowa zdobycz i chluba WORD Z.Góra co innego w okienku a co innego w info car, miało być tak dobrze wychodzi jak zwykle, jak Pan myśli czy w tej machinie wszystko działa dobrze? Dziękuje za odpowiedź nawet taką która niekoniecznie pokrywa się z prawdą.
 5. Myślę iż oczekiwanie w długiej kolejce na egzamin może być też procederem korupcjogennym, przecież dla OSK zależy by kursant po zakończonym szkoleniu przystąpił do egzaminu jak najprędzej, wiadomo jak jest z tymi terminami z jazdy przykładem kazus zielonogórski opisywany przez KURSANTA. Powinno być tak jak jest z teorią i wtedy będzie normalnie jak w cywilizowanych krajach ościennych.
 6. Dzisiaj mamy 28.04.2016 r godz 7,oo a w WORD Z.Góóra najbliższy termin na egzamin z praktyki na kat B to 31.04.2016r 1 miejsce oraz 02.06.2016r miejsc jest 11 jak to się ma do wcześniejszej informacji przedstawiciela BOI WORD Z. Góra, informacja ta podana w oparciu o info car Z.Góra i jest do sprawdzenia i co na to Dyrekcja? Taka postawa dyrekcji powoduje że niektóre OSK idą na skróty kombinując aby czas oczekiwania kursanta zminimalizować. Panowie z dyrekcji mam pytanie czy współpraca OSK i WORD jest oparta na uczciwej współpracy dla dobra wspólnego klienta?
 7. Opieszałość urzędnicza to kolejna pożywka dla korupcji, należy jej się przyjrzeć ,są stawiane bariery administracyjne utrudniające otrzymania dokumentu. Prawo jazdy to przecież normalny dokument który wydaje urząd a urzędnicy mają pomóc w jego otrzymanie

Dodaj komentarz

Call Now Button
 • Brak produktów w koszyku.