Podobno kobiety za kierownicą potrafią pomylić kierunki „w prawo”, „w lewo” - kto z nas nie słyszał o tej teorii? O tym, czy to mit, czy prawda, dyskutują chyba wszyscy kursanci i instruktorzy.

To wcale nie znaczy, że płeć piękna nie odróżnia rączki prawej od lewej. Ale w trakcie jazdy, kiedy często trzeba szybko podjąć decyzję, różnie to bywa. Zdarza się nagminnie na nauce, że instruktor mówi: „skręcamy w lewo”, a kursant ciach prawy kierunkowskaz i na prawy pas.


Chociaż nie ma powodu przypuszczać, żeby mylenie lewej i prawej strony miało coś wspólnego z inteligencją i poziomem IQ, to skala tego zjawiska jest dość duża. Jak twierdzą fachowcy, myli strony około 50 proc. społeczeństwa, w tym 75 proc. kobiet.


Przyjrzyjmy się, co na ten temat sądzą forumowicze z portalu Prawo jazdy.com.pl. „Wstyd się przyznać, ale mnie również w czasie jazdy elką zdarza się czasem pomylić kierunek” - pisze Matylda. „Było to dla mnie niezrozumiałe, a przede wszystkim zaskakujące, bo nigdy wcześniej mi się coś takiego nie zdarzało. Nie wspomnę o wstydzie przed instruktorem. Miły pan daje mi komendę: „proszę w lewo...”, a ja jadę w prawo.


Podobnie miała Kasieńka: „Ja też na kursie wielokrotnie miałam takie sytuacje. Instruktor w prawo, a ja kierunek w lewo i dawaj skręcać w lewo, jakbym była ślepa i głucha”.


Podobno kobiety są gorszymi kierowcami, bo gorzej wykonują manewry na drodze. Z jazdą do tyłu też radzą sobie gorzej od mężczyzn. „Instruktor każe w lewo (do tyłu), a ja kierownicą w prawo, jak jakaś totalna idiotka” - pisze Myslovitz, a za nią Dianda: „Ja długo nie potrafiłam zrozumieć, dlaczego jak cofam w lewo, to kierownica powinna iść też w lewo... wyobraźnia zwodziła”.


Zjawisko nie jest obce również Velli: „Miałam problemy z cofaniem. To przez lusterka. Cofanie z obserwowaniem drogi wyłącznie przez lusterka to była dla mnie katorga. Musiałam się zatrzymywać i powtarzać sobie »żeby zbliżyć się do linii, to muszę tył w lewo, czyli przód w prawo. Kurcze, to w którą kierownicę? Aha, w lewo« i to wszystko z ruchem dłoni imitującej położenie auta”.


Jak wskazują wypowiedzi, rzeczywiście jest problem, ale nie tylko wśród kobiet. Panowie się tylko chyba nie przyznają... Czyżby wstyd? Częste mylenie kierunków lewej i prawej strony ciała to objaw skrzyżowanej lateralizacji, która powoduje dezorientację stron. Dotyczy ona zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Tak więc panowie nie wypierajcie się tego. Forumowicz Dianda pisze: „Najlepszy to jest mój tata »W LEWO!!! NO LEWO MóWIĘ!« I pokazuje palcem prawą stronę”.


Potwierdza to Gucio68: „Mój instruktor mówi, że on zauważył, że to faceci mają problemy z prawym i lewym. Myli im się jak wydaje komendę skręt w prawo czy lewo”.


Mało tego, forumowicze syndrom mylenia stron obserwują nawet u swoich instruktorów. „Mój instruktor też mylił się czasami, mówiąc »jedziemy w lewo«, pokazywał prawą stronę” - pisze Assik. Tak więc problem jest ogólny. Ale to nie nasza wina, bo… tak już po prostu jest.


Jak radzić sobie z rozpoznaniem prawej i lewej strony i nie powodować zagrożenia na drodze? Jakie metody mają kursanci, żeby ułatwić sobie życie? Forumowicze mają jak zwykle wiele propozycji.


„Instruktor mi opowiadał o takiej pani, która na egzamin namalowała sobie na dłoniach literki „P” i „L”. Jak cofała, to patrzyła na rękę i wiedziała, w którą stronę ma kręcić, żeby dobrze skręcić” - zdradza Miros. Agraffka dzieli się z kolegami metodą, którą zaproponował jej instruktor: „Otóż instruktor powiedział mi, żebym podzieliła sobie auto na pół wzdłuż, wtedy ma ono prawą i lewą połowę. I teraz, w którą stronę chcę jechać, nieważne, czy przodem, czy tyłem, ten kierunkowskaz włączam i w tę stronę kręcę kierownicą”.


Prostą metodę podaje Scully: „wbiłam sobie do głowy, że na lewej ręce mam zegarek i tam trzeba kręcić przy skręcie w lewo”.


Czy rzeczywiście tak jak piszą forumowicze należy wstydzić się na kursie problemu z myleniem kierunków? Niech podsumowaniem będzie tu wypowiedź instruktora Mazaka: - Nie powiem, jest to urocze i na pewno nie wychodzicie na idiotki. To jest bardzo kobiece i niech tak zostanie.


 


ella - moderator forum prawojazdy.com.pl oraz szkola-jazdy.pl


 

redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0