Kierowco, uważaj na leki!

Nie tylko alkohol może się przyczynić do spowodowania wypadku na drodze – niebezpieczne mogą być również leki. Przeczytaj, których unikać przed wsiadaniem za kierownicę.

Czy wiesz, że kierowca, który pod wpływem leku zmniejszającego sprawność kierowania samochodem spowoduje wypadek, odpowiada tak samo, jakby prowadził pod wpływem alkoholu. Należy ostrożnie podchodzić do każdego lekarstwa, które zażywa się przed wyruszeniem w trasę. Informacje o tym, czy środek wpływa na sprawność do kierowania pojazdami mechanicznymi, są zamieszczone w ulotkach dołączanych do opakowania, a jeśli ich tam nie ma – radą służą farmaceuci.

Ważne jest też, co spożywamy przed lub po przyjęciu leku. Należy uważać zwłaszcza na alkohol i napoje energetyczne. Wypicie kieliszka wódki nawet po kilku godzinach od zażycia środka nasennego (np. relanium) powoduje stan upojenia alkoholowego. Ryzykowane jest też popijanie leków sokiem grejpfrutowym – wchodzi on m.in. w reakcje z lekami antyhistaminowymi, popularnie stosowanymi do łagodzenia objawów alergii, powodując m.in. zaburzenia rytmu serca.

Leki przeciwbólowe i przeciwgrypowe

Znieczulenie stosowane np. w zabiegach dentystycznych wyklucza z prowadzenia samochodu na 2 godziny, a miejscowa narkoza – na 24 godziny. Spośród leków przeciwbólowych kierowcy nie powinni przyjmować tych, które zawierają morfinę czy tramal. Zaburzają one, bowiem pracę układu nerwowego, wydłużając znacznie czas reakcji. Niebezpieczne są też leki przeciwgrypowe i przeciwkaszlowe zawierające kodeinę, bo w wyniku metabolizmu przekształca się ona w organizmie człowieka w pochodne morfiny. Do grupy tej należą m.in. Acodin, Efferalgan-Codeine, Gripex i Thiocodin.

Środki nasenne i uspokajające

Silne leki nasenne i uspokajające mają bardzo długi czas działania; po ich zażyciu nie powinno się siadać za kierownicę nawet przez 24 godziny. Nasilają one uczucie zmęczenia i senności, powodując osłabienie zdolności psychofizycznych. Podobnie działają niektóre preparaty ziołowe, w tym zawierające melisę i kozłek lekarski. Bezwzględnie kierowcy nie powinni przed drogą zażywać barbituranów (Ipronal, Luminal) oraz pochodnych benzodiazepiny (Estazolam, Nitrazepam, Noctofer, Signopam). Według kodeksu drogowego za jazdę po zażyciu leków zawierających te związki grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Leki antyalergiczne

Preparaty nowszej generacji nie wpływają na sprawność prowadzenia pojazdu (np. Zyrtec, Claritine). Senność, bóle głowy i zaburzenia koordynacji ruchu, które zmniejszają zdolność do kierowania samochodem, powodują starsze środki (np. Clemastinum).

Środki przeciwwymiotne

Kierowca nie powinien przed podróżą zażywać środków przeciwwymiotnych, np. Aviomarinu. Powodują one osłabienie, nasilają senność i bóle głowy.

Leki na nadciśnienie

Uważać powinny osoby cierpiące na nadciśnienie, które zażywają leki starszej generacji (np. Brinerdin, Normatens, Propranolol), gdyż powodują one zmęczenie i osłabienie sprawności psychofizycznej. Podobny wpływ wywierają moczopędne środki stosowane przy nadciśnieniu (np. Furosemidum, Diuramid).

Leki psychotropowe

Do grupy tej zalicza się leki antydepresyjne, przeciwlękowe oraz neuroleptyczne. Mogą osłabiać koncentrację kierowcy, wywoływać senność lub bezsenność. Niektóre zaburzają widzenie.

 mp/spedycje.pl

4 komentarze do “Kierowco, uważaj na leki!”

  1. Pingback: http://sitios.dif.gob.mx/normateca/?wptouch_switch=desktop&redirect=https://devs.ng/sportingbet-nigeria-review/

  2. Pingback: home mortgage

  3. Pingback: Webbschools.org

Dodaj komentarz