Kierowca.pl: egzaminy z pierwszej pomocy to dobry pomysł

Rafał Matuszak KIEROWCA.PL

Rząd pracuje nad wdrożeniem Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020. Powód? Pomimo polepszających się statystyk, w Polsce ciągle ginie dwukrotnie więcej użytkowników dróg niż wynosi średnia europejska.

Jak wyliczył resort, przyczyną 43% wypadków spowodowanych przez kierujących jest nadmierna prędkość. Wdrażany program ma to zmienić, m.in. poprzez zwiększenie nadzoru, poprawę stanu infrastruktury drogowej i edukację kierowców.

Mamy nadzieję, że rząd przy realizacji Narodowego Programu BRD najbardziej przyłoży się do działań na rzecz poprawy edukacji kierowców – mówi Rafał Matuszak ze Stowarzyszenia KIEROWCA.PL. – Praktyka pokazuje, że dobrze wyedukowany kierowca, jeździ bezpieczniej od tego, który chociaż jest dobrze nadzorowany, to jednak umie niewiele.

Poprawić ma się również sytuacja w ratownictwie i opiece medycznej. Rząd chce wprowadzenia jednolitego standardu ratownictwa na autostradach zarządzanych przez różnych operatorów oraz rozszerzenia praktycznego egzaminu z pierwszej pomocy podczas egzaminu na prawo jazdy.

– Cieszy nas, że rząd widzi problem, którym jest katastrofalna wiedza kierowców w zakresie udzielania pierwszej pomocy – podkreśla Matuszak. – Pomysł egzaminowania z tej wiedzy, to dobre rozwiązanie, bowiem do tej pory na szkoleniach na prawo jazdy pierwsza pomoc była raczej tematem zmarginalizowanym. Nietrudno się domyśleć, że przekłada się to na stan naszego bezpieczeństwa na drodze.

Program przyjęty już został przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Do końca 2020 r. rząd chce ograniczyć o połowę liczbę śmiertelnych ofiar wypadków do 2 tys. zabitych rocznie.

 Zobacz film:

10 komentarzy do “Kierowca.pl: egzaminy z pierwszej pomocy to dobry pomysł”

 1. Od dawna uważam ,że kierowcy zawodowi C iD spędzający prawie połowę życia na drogach powinni przechodzić obowiązkowo profesjonalny kurs z zakresu ratownictwa drogowego-oczywiście na poziomie podstawowym i być wyposażeni w sprzęt do udzielania pierwszej pomocy.Powinny to sfinansować w swoim dobrze pojętym interesie firmy ubezpieczeniowe.Straty generowane na drogach to ca 25 mld zł rocznie.
  Z poważaniem W.Sz

 2. Ja jestem za szkoleniem i systematycznym treningiem w udzielaniu pierwszej pomocy, nie tylko ofiarom wypadków drogowych. Brak umiejętności w udzielaniu pomocy przedmedycznej TO WIELKIE KALECTWO”
  tak jak brak znajomości przepisów ruchu drogowego. Jeżeli jest program narodowy, to oznacza, że będą szkolić już od przedszkola i poprzez kolejne szczeble edukacji.

 3. Pingback: https://www.postandcourier.com/sponsored/phenq-reviews-does-this-diet-pill-actually-work/article_1cdbfb1a-395f-11ee-9d97-33c51303c959.html

 4. Pingback: visit homepage

 5. Pingback: microdose mushrooms buy online

 6. Pingback: click this link now

 7. Pingback: โรงแรมเชียงคาน

Dodaj komentarz