Kąciki BRD w mazowieckich szpitalach. Nietypowa akcja samorządu

Kąciki BRD w mazowieckim szpitalu

Rusza pilotażowy projekt samorządu województwa mazowieckiego i Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W trzech szpitalach powstaną tzw. kąciki BRD, czyli kolorowo wyposażone pokoje, w których mali pacjenci znajdą m.in. tablice multimedialne, znaki drogowe kolorowe autka, gry i książki – wszystko związane z bezpieczeństwem na drodze.

Pilotaż obejmie szpital dziecięcy przy ul. Niekłańskiej w Warszawie, szpital w Dziekanowie Leśnym oraz oddział dziecięcy w szpitalu wojewódzkim w Radomiu.

– Chcemy w ten sposób umilić czas przebywającym w szpitalach małym pacjentom – wyjaśnia Wiesław Raboszuk, wicemarszałek województwa mazowieckiego. – Te kąciki będą jednak pełniły nie tylko funkcję rozrywkową, ale przede wszystkim edukacyjną. Dzieci znajdą w nich wszystko to, co wiąże się z bezpieczeństwem na drodze: znaki drogowe, gry i książki. Będą także spotkania z wolontariuszami przybliżającymi zasady bezpiecznego poruszania się po drodze czy udzielania pierwszej pomocy. Liczymy, że ten projekt spotka się z pozytywnym odzewem i będzie kontynuowany w pozostałych szpitalach na Mazowszu.

Zajęcia z dziećmi będą prowadzić przeszkoleni przez pracowników wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego wolontariusze. Bedzie to nauka przez zabawę, połączona z krótkimi pogadankami i prezentacjami. Wśród osób, które zgłosiły się do projektu, są nauczyciele, harcerze, uczniowie szkół średnich, a także pracownicy wydziałów BRD wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego.

Kąciki BRD będą zorganizowane tak, aby dzieci czuły się w nich komfortowo i bezpiecznie. W zależności od wielkości pomieszczenia znajdą się w nich m.in.: kolorowe stoliki i wygodne siedziska, zestawy multimedialne składające się z projektora, tablicy, laptopa, a także kolorowy zestaw pufek na stojaku, zestaw znaków drogowych, piankowe siedziska autka (straż pożarna, policja, karetka pogotowia), zestawy gier, kredki, bloki, książki oraz fantom do nauki udzielania pierwszej pomocy.

– Bardzo często przebywający na oddziałach dziecięcych pacjenci to właśnie ofiary różnego rodzaju zdarzeń drogowych – wypadków, potrąceń – mówi dyrektor WORD w Warszawie Dariusz Marek Szczygielski. To bardzo ważne, aby już od najmłodszych lat zaszczepiać w dzieciach wiedzę na temat tego, co zrobić, aby być widocznym dla kierującego pojazdami, jak zachować się w przypadku wypadku, udzielić pierwszej pomocy, czy po prostu wezwać pogotowie.

Koszt adaptacji pomieszczenia w zależności od jego wielkości szacowany jest na 16 tys. zł (wersja podstawowa) lub 25 tys. zł (wersja rozbudowana). Środki na ten cel pochodzić będą z budżetów wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego.

Jakub Ziębka

Wasze komentarze (2)

  1. Takie kąt muszą być wszędzie gdzie są dzieci i młodzież: w przedszkolach, szkołach, placach zabaw Trzeba zabrać się wreszcie za WYCHOWANIE I KULTURĄ W RUCHU DROGOWYM a nie wbijaniem do głowy "znaków drogowych". My na naszych kursach też mało zwracamy uwagi na te sprawy z braku czasu - /napięty program/ brak kultury zauważalny jest u kierowców w większym stopniu niż naruszanie prawa .agresja wyzwala agresję Kierowcy wyuczeni regułek zachowują po chamsku tak jak by byli ekspertami i wiedzieli wszystko najlepiej.
  2. Im więcej uwagi poświęcimy na edukację najmłodszych uczestników ruchu tym mniej będzie ofiar. Każda inicjatywa zwiększająca bezpieczeństwo przyszłych kierowców jest godna pochwały!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.