Kąciki BRD w mazowieckich szpitalach. Nietypowa akcja samorządu

Kąciki BRD w mazowieckim szpitalu

Rusza pilotażowy projekt samorządu województwa mazowieckiego i Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W trzech szpitalach powstaną tzw. kąciki BRD, czyli kolorowo wyposażone pokoje, w których mali pacjenci znajdą m.in. tablice multimedialne, znaki drogowe kolorowe autka, gry i książki – wszystko związane z bezpieczeństwem na drodze.

Pilotaż obejmie szpital dziecięcy przy ul. Niekłańskiej w Warszawie, szpital w Dziekanowie Leśnym oraz oddział dziecięcy w szpitalu wojewódzkim w Radomiu.

– Chcemy w ten sposób umilić czas przebywającym w szpitalach małym pacjentom – wyjaśnia Wiesław Raboszuk, wicemarszałek województwa mazowieckiego. – Te kąciki będą jednak pełniły nie tylko funkcję rozrywkową, ale przede wszystkim edukacyjną. Dzieci znajdą w nich wszystko to, co wiąże się z bezpieczeństwem na drodze: znaki drogowe, gry i książki. Będą także spotkania z wolontariuszami przybliżającymi zasady bezpiecznego poruszania się po drodze czy udzielania pierwszej pomocy. Liczymy, że ten projekt spotka się z pozytywnym odzewem i będzie kontynuowany w pozostałych szpitalach na Mazowszu.

Zajęcia z dziećmi będą prowadzić przeszkoleni przez pracowników wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego wolontariusze. Bedzie to nauka przez zabawę, połączona z krótkimi pogadankami i prezentacjami. Wśród osób, które zgłosiły się do projektu, są nauczyciele, harcerze, uczniowie szkół średnich, a także pracownicy wydziałów BRD wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego.

Kąciki BRD będą zorganizowane tak, aby dzieci czuły się w nich komfortowo i bezpiecznie. W zależności od wielkości pomieszczenia znajdą się w nich m.in.: kolorowe stoliki i wygodne siedziska, zestawy multimedialne składające się z projektora, tablicy, laptopa, a także kolorowy zestaw pufek na stojaku, zestaw znaków drogowych, piankowe siedziska autka (straż pożarna, policja, karetka pogotowia), zestawy gier, kredki, bloki, książki oraz fantom do nauki udzielania pierwszej pomocy.

– Bardzo często przebywający na oddziałach dziecięcych pacjenci to właśnie ofiary różnego rodzaju zdarzeń drogowych – wypadków, potrąceń – mówi dyrektor WORD w Warszawie Dariusz Marek Szczygielski. To bardzo ważne, aby już od najmłodszych lat zaszczepiać w dzieciach wiedzę na temat tego, co zrobić, aby być widocznym dla kierującego pojazdami, jak zachować się w przypadku wypadku, udzielić pierwszej pomocy, czy po prostu wezwać pogotowie.

Koszt adaptacji pomieszczenia w zależności od jego wielkości szacowany jest na 16 tys. zł (wersja podstawowa) lub 25 tys. zł (wersja rozbudowana). Środki na ten cel pochodzić będą z budżetów wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego.

Jakub Ziębka

5 komentarzy do “Kąciki BRD w mazowieckich szpitalach. Nietypowa akcja samorządu”

  1. Takie kąt muszą być wszędzie gdzie są dzieci i młodzież: w przedszkolach, szkołach, placach zabaw Trzeba zabrać się wreszcie za WYCHOWANIE I KULTURĄ W RUCHU DROGOWYM a nie wbijaniem do głowy „znaków drogowych”. My na naszych kursach też mało zwracamy uwagi na te sprawy z braku czasu – /napięty program/ brak kultury zauważalny jest u kierowców w większym stopniu niż naruszanie prawa .agresja wyzwala agresję Kierowcy wyuczeni regułek zachowują po chamsku tak jak by byli ekspertami i wiedzieli wszystko najlepiej.

  2. Pingback: ที่พักบ่อเกลือ

  3. Pingback: superkaya88

  4. Pingback: Buy Kuda Runtz 3.5 Grams Online

Dodaj komentarz