Joanna Galuba z milionowym prawem jazdy [zdjęcia]

Uroczystość wręczenia blankietu według nowego wzoru 22-letniej warszawiance odbyła się 17 grudnia w sejmowej Sali Kolumnowej. Wydarzeniu towarzyszył wernisaż wystawy wiceprezesa stowarzyszenia KIEROWCA.PL Jerzego Kociszewskiego „Prawo jazdy na ziemiach polskich”.

Nowy wzór prawa jazdy obowiązuje w Polsce od 19 stycznia tego roku. Został wprowadzony na mocy unijnej dyrektywy. Od tego czasu Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, zajmująca się produkcją blankietów, spersonalizowała ich ponad milion.

Szczęśliwe prawko?

W uroczystym wręczeniu milionowego prawa jazdy według nowego wzoru uczestniczyli m.in. wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, wiceminister resortu infrastruktury i rozwoju Zbigniew Rynasiewicz oraz prezes PWPW Krzysztof Żarnotal. Swój dokument Joanna Goluba odebrała z rąk Hanny Gronkiewicz – Waltz.

– Przede wszystkim życzę pani jazdy bezwypadkowej – mówiła prezydent Warszawy. – Jestem pewna, że jeszcze długo ten dzień będzie przez panią zapamiętany. – Ja na przykład nie pamiętam momentu, w którym około 30 lat temu odbierałam swoje prawo jazdy. Ale też nie zostałam w ten sposób uhonorowana. Niech pani unika pułapek, które mogą czekać ze strony innych użytkowników dróg.

– Mam nadzieję, że milionowe prawo jazdy przyniesie mi szczęście – odparła Joanna Goluba, 22-letnia mieszkanka Mokotowa. – Liczę, że nigdy nie otrzymam pocztą żadnego zdjęcia zrobionego przez fotoradar.

Z kolei Cezary Grabarczyk przypomniał, że tym, co potwierdza umiejętności kierowców jest właśnie dokument zwany prawem jazdy

– Bezpieczeństwo ruchu drogowego jest częścią naszej codzienności i zależy od sposobu przygotowania kierowców, szkolenia, egzaminu, a potem stałego wzbogacania umiejętności i doświadczenia.

Bombowiec, nie samolocik

Polskie prawo jazdy jest obecnie jednym z najnowocześniejszych dokumentów na świecie. Zastosowano w nim między innymi opracowaną w PWPW technologię kolorowej personalizacji kart poliwęglanowych (PCP), która zakłada powiązanie procesu personalizacji karty z procesem jej produkcji.

– Kiedyś ten dokument był zwykłym kartonikiem, teraz jest jednym z najlepiej zabezpieczonych dokumentów. To trochę tak, jakby porównać papierowy samolocik z bombowcem – mówi prezes PWPW Krzysztof Żarnotal.

Wydawane od 19 stycznia tego roku prawa jazdy będą ważne przez 15 lat, podczas gdy w większości krajów członkowskich Unii Europejskiej okres ten jest o 1/3 krótszy. Z kolei dokumenty wydane przed 19 stycznia 2013 r. zachowują ważność jeszcze do 2033 r. Co ważne, wymiana dokumentu w związku z upływem terminu ważności nie wiąże się z koniecznością ponownego nabywania uprawnień do kierowania pojazdami.

Imponująca kolekcja

Uroczystości wręczenia milionowego prawa jazdy towarzyszył wernisaż wystawy „Prawo jazdy na ziemiach polskich”, której autorem jest Jerzy Kociszewski, wiceprezes stowarzyszenia KIEROWCA.PL. Znalazły się na niej wzory dawnych praw jazdy i dokumentów uprawniających do prowadzenia różnych pojazdów.

– To tylko część mojej kolekcji, która liczy ponad tysiąc egzemplarzy – mówił Kociszewski. – Wszystko zaczęło się od tego, że znalazłem trochę starych dokumentów rodzinnych. Zacząłem dekorować nimi ściany swojego mieszkania, potem kolekcja się mocno rozrosła. Cieszę się, że dzięki uprzejmości PWPW można ją zaprezentować. To przecież część polskiej motoryzacji, państwowości, administracji.

Kociszewski opowiedział też bardzo ciekawą historię, która ma związek z jego zbiorami.

– Kiedyś przyszedł do mnie młody człowiek ze starym dokumentem prawa jazdy. Ciekawe było to, że znajdowały się dwie dziury. Okazało się, że należało do jego dziadka, który podczas wojny został postrzelany. Kula trafiła jednak w dokument, który nosił w kieszeni munduru. Tym samym prawo jazdy uratowało mu życie.

Wystawa w Sejmie nie jest jedyną formą prezentacji kolekcji Kociszewskiego. Dzięki współpracy PWPW i stowarzyszenia KIEROWCA.PL powstała także książka „Prawo Jazdy”.

Uroczystość wręczenia milionowego blankietu dokumentu uprawniającego do kierowania samochodem oraz wystawę „Prawo jazdy na ziemiach polskich” zorganizowała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Jakub Ziębka

 

Wasze komentarze (4)

Dodaj komentarz

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.