Jerzy Szmit podał się do dymisji. Co dalej?

Jerzy Szmit

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit zrezygnował z pełnienia swojej funkcji. Niektórzy mówią, że jest to dopiero początek zmian w resorcie.

Piątkowa decyzja Jerzego Szmita (odpowiedzialnego m.in. za departament transportu drogowego, czyli także sprawy związane ze szkoleniem i egzaminowaniem kandydatów na kierowców), który w piątek zrezygnował z pełnienia swojej funkcji zaskakuje. Były już wiceminister tłumaczy, że została podjęta ze względów osobistych.

Na razie wiadomo tylko tyle, że premier Beata Szydło dymisję przyjęła. Ale krążą różne plotki. Jakie? Ano np. takie, że jeszcze w listopadzie dojdzie do podziału Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Jego szef Andrzej Adamczyk miałby stracić swoją posadę lub zostać ministrem budownictwa.

Bez względu na to jakie zmiany w resorcie nadejdą i kto zastąpi Szmita, ciężko byłoby sobie teraz wyobrazić sytuację, w której prace nad zmianą ustawy o kierujących pojazdami miały nagle przyspieszyć. A przypomnijmy, że spotkania tzw. zespołu doradczego trwają już od… ponad roku! Jaki jest tego efekt? Żaden!

Trzeba chyba przyjąć, że na razie od Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa nie należy się spodziewać konkretnej propozycji w sprawie korekty systemu egzaminowania i szkolenia. Póki co resort wydaje się zbyt zajęty sprawami wewnętrznymi, w tym ewentualnymi zmianami strukturalnymi…

Jerzy Szmit urodził się w 1960 r. w Olsztynie. Działał w Niezależnym Stowarzyszeniu Studentów, w stanie wojennym został internowany. Po zmianie ustrojowej działał m.in. w Porozumieniu Centrum, Unii Polityki Realnej, Ruchu Społecznym AWS i Przymierzu Prawicy, z którego przeszedł do Prawa i Sprawiedliwości.

W 1999 r. był pierwszym marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego wybranym przez koalicję AWS-UW-PSL. W wyborach parlamentarnych w 2005 r. z ramienia Prawa i Sprawiedliwości uzyskał mandat senatora w okręgu olsztyńskim. W Senacie był przewodniczącym komisji samorządu terytorialnego i administracji publicznej. Z kolei w 2011 r. z powodzeniem wystartował do Sejmu. W ostatnich wyborach parlamentarnych Jerzy Szmit nie brał udziału. Obowiązki wiceministra infrastruktury i budownictwa zaczął pełnić w listopadzie 2015 roku.

Jakub Ziębka

4 komentarze do “Jerzy Szmit podał się do dymisji. Co dalej?”

  1. Karawana pojedzie dalej. Przeciez nikomu nie zalezy na zmianach bo nikt o zdrowych zmyslach nie uśmierci kury znoszącej złote jaja (np.zlikwidować plac manewrowy dla kat.B-bedacy absurdem poczatku lat 90tych). Jest wiele elemntow pilnie potrzebujących korekt – począwszy od wspomnianego placu a skonczywszy nad swobodnym wyborem auta OSK. Ale kogo to interesuje?

  2. Pingback: sunmed beyond blue raspberry gummies​

  3. Pingback: ks pod

Dodaj komentarz