Jaworzno, Instytut Transportu Samochodowego oraz firma Comtegra podjęły współpracę mającą zaowocować stworzeniem w mieście strefy, w której mogłyby poruszać się pojazdy autonomiczne.
Technologiczne trendy w branży motoryzacyjnej wyraźnie wskazują na to, że w najbliższych latach rozwój transportu drogowego będzie szedł w kierunku tworzenia pojazdów autonomicznych (samosterujących) oraz podniesienia udziału ilościowego pojazdów zasilanych energią elektryczną. W tym celu niezbędne jest opracowanie wytycznych prawnych, organizacyjnych oraz technicznych, umożliwiających eksploatację takich aut w sposób spełniający oczekiwania użytkowników, przedsiębiorców i producentów. I właśnie w tym zakresie miasto Jaworzno zamierza współpracować z Instytutem Transportu Samochodowego oraz firmą Comtegra, zajmującą się tworzeniem systemów informatycznych. Jaki jest dalekosiężny cel?
– Objęcie Jaworzna eksperymentalną strefą testowania aut elektrycznych i autonomicznych to jedna z koncepcji na rozwój elektromobilności w mieście – mówi prezydent Jaworzna Paweł Silbert. – Strefą objęte byłoby całe miasto, pojazdy miałyby sprawdzać się w normalnym ruchu miejskim, jednak do tego trzeba się odpowiednio przygotować i to wyzwanie podejmujemy.
Prace będą realizowane w ramach trzech zależnych ścieżek: strategicznej, która będzie dedykowana problematyce legislacyjnej w obszarach prawa krajowego, jak i regulacji lokalnych; eksperymentalnej – poświęconej pracom badawczym i rozwojowym oraz implementacyjnej, pozwalającej na wypróbowanie w organizmie miejskim wypracowanych rozwiązań organizacyjnych i technicznych.
– Cieszę się, że Instytut Transportu Samochodowego – lider w dziedzinie badań w szeroko rozumianym transporcie drogowym – jest stroną pierwszego w Polsce porozumienia, które umożliwi bezpieczne testowaniei wdrażanie do ruchu drogowego w Polsce pojazdów autonomicznych – podkreśla Marcin Ślęzak, szef ITS.
Przedsięwzięcie jest śmiałe, ale, jak podkreślają podmioty współpracujące przy przedsięwzięciu, możliwe do zrealizowania. Oczywiście pod pewnymi warunkami.
– Ponieważ realizacja tego wyzwania samodzielnie zdaje się być niemożliwa, dlatego rozpoczęliśmy poszukiwania partnerów, którzy uzupełnią spektrum naszych kompetencji, mówi Dariusz Skonieczny, dyrektor rozwoju biznesu w Comtegrze. – Dzięki współpracy z Instytutem Transportu Samochodowego udało nam się określić katalog zasobów niezbędnych do realizacji projektu. Szczęśliwie okazało się też, że jest w Polsce miasto otwarte na innowacje i zainteresowane pracami nad określeniem organizacyjnego i technologicznego „progu wejścia”. W Jaworznie znaleźliśmy miejsce, w którym przeprowadzimy prace badawczo-rozwojowe. Spodziewamy się otrzymać klarowne wytyczne i narzędzia pozwalające na wykorzystanie nowoczesnych technologii.
jaz
Zdjęcie: Richard Masoner/Flickr
Pingback: order magic mushroom spores online
Pingback: yamaha seal seascooter
Pingback: Learn More
Pingback: medicinal mushrooms for dogs Germany,italy,USA
Pingback: best psilocybe caerulescens cultivation
Pingback: caluanie muelear oxidize factory Europe
Możliwość komentowania została wyłączona.