Jarmuziewicz mówi jedno, WORD-y robią drugie

Tadeusz Jarmuziewicz

22 listopada podczas posiedzenia Sejmu wiceminister Tadeusz Jarmuziewicz zapewnił posłów, że system informatyczny dla WORD-ów zrobi „jeden zawodnik, jedna firma informatyczna”. Tymczasem już wtedy było wiadomo, że część wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego wybrała ITS/Sygnity, a Legnica postawiła na PWPW/HP.

Na ministerstwie ciąży obowiązek wydania rozporządzeń co do standardu nowego egzaminu – mówił Jarmuziewicz. – Takie rozporządzenia zostały oczywiście wydane wiele miesięcy temu, natomiast w tej chwili WORD-y są w końcowej fazie zawierania umów na zainstalowanie systemu u siebie. Co to znaczy: systemu? Temu też pewnie warto poświęcić kilka minut. Systemu, czyli takiego narzędzia informatycznego, za pomocą którego na poziomie ośrodka szkolenia kierowców, OSK, przyszły kierowca, bo on jest jeszcze przyszły, zalogowałby się na stronę starosty, że właśnie rozpoczął kurs, żeby z OSK przyszła informacja, że skończył kurs. Tak sprofilowanego kierowcę wysyłamy – ciągle drogą informatyczną – do WORD. I teraz przyszły kierowca loguje się, chce być egzaminowany, dostaje propozycję dotyczącą egzaminu, zdaje egzamin albo i nie. Gdy zdaje egzamin, to jego profil z WORD trafia do starosty, że jest OK, że egzamin jest zdany, a od starosty trafia do PWPW, do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, która drukuje dokumenty w Polsce. Odbywa się to w całości drogą informatyczną. Ktoś tu spłycił zagadnienie. Robi to jeden zawodnik, jedna firma informatyczna. Nie ma rozbicia na kawałki, bo byłoby to piekło. Ma być jedna firma, która zrobi to od początku do końca. I to wchodzi 19 stycznia – podsumował wiceminister.

Wygląda jednak na to, że Jarmuziewicz tylko zaklinał rzeczywistość. Dlaczego? Wiadomo już, że wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego nie wybrały jednego dostawcy systemu informatycznego. Z oficjalnych informacji wynika, że rozwiązanie ITS/Sygnity wybrał do tej pory Szczecin, Wałbrzych, Wrocław i Jelenia Góra. Z kolei na PWPW/HP postawiła Legnica i Toruń.

jaz

 

5 komentarzy do “Jarmuziewicz mówi jedno, WORD-y robią drugie”

  1. Panowie wszyscy mają racje,bo są dwa systemy.Jeden to ten o którym mówi Pan Jarmuziewicz i ten system dotyczy Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) , i tu dostawcą jest PWPW. Drugi system dotyczy obsługi egzaminów w WORD-ach i tu jest dwóch dostawców, PWPW i ITS.Te dwa systemy mogą działać niezależnie tylko trzeba przepisywać dane słuchacza.Dobrze by było żeby te dwa programy współpracowały ze sobą i o to chodzi że PWPW wykorzystuje to że jest autorem PKK i jego oprogramowanie dla WORD-ów współpracuj z PKK, a system ITS nie (na razie).

  2. Pingback: view it now

Dodaj komentarz