Pomorskie Stowarzyszenie Instruktorów Nauki Jazdy chce wysłać do Ministerstwa Transportu pismo wzywające do zmiany przepisów. Chodzi o to, żeby kursanci mogli na egzaminach kategorii B skorzystać z samochodów, na których się uczą - informuje Dziennik Bałtycki. Podobne postulaty wysuwają OIGOSK i SSSK w Białymstoku.

Póki co polskie prawo jest skonstruowane w taki sposób, że kursanci muszą zdawać egzaminy praktyczne na pojazdach należących do Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Takie same zasady funkcjonują na Litwie. Pozostałe kraje europejskie wprowadziły w tej sprawie inną politykę.


Jednak instruktorzy z województwa pomorskiego postanowili działać. Do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej wysłanie zostanie pismo z postulatem, żeby kursanci mogli zdawać egzaminy z wykorzystaniem aut, na których się uczą. W dokumencie ma znaleźć się propozycja wprowadzenia ceny minimalnej za kurs prawa jazdy kategorii B. Co jeśli nie przyniesie to oczekiwanego rezultatu? Pomorskie Stowarzyszenie Instruktorów Nauki Jazdy nie wyklucza protestu.


Podobne postulaty wysuwają także przedstawiciele Społecznego Stowarzyszenia Szkolenia Kierowców w Białystoku i Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców. Swoje stanowisko w sprawie zmian w Ustawie o kierujących pojazdami białostocczanie wysłali do posła PO Roberta Tyszkiewicza. Ten obiecał się całą sprawą zająć. Stanowisko SSSK zostało wsparte także przez OIGOSK.


Czemu mają służyć postulowane zmiany? Możliwość zdawania przez kursanta egzaminu w samochodzie, na którym się uczył rozwiązałaby problem narzucania na ośrodki szkolenia ciągłej wymiany aut. Byłoby to także duże ułatwienie dla zdających. Takie rozwiązanie sprawiłoby, że na egzaminie poczuliby się bardziej komfortowo. Jaki z kolei jest cel ustanowienia opłaty minimalnej za kurs? Ma to podnieść jakość szkolenia przyszłych kierowców. „Wprowadzenie ceny minimalnej do OSK ułatwiłoby ich kontrole przez organy skarbowe w zakresie obowiązku i wysokości należności fiskalnych” - czytamy w piśmie OIGOSK do posła Tyszkiewicza.


 


jaz


 

redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0