Instruktor Roku 2010 – eliminacje

W Nowym Sączu i Piotrkowie Trybunalskim odbędą się najbliższe regionalne eliminacje do 11-go Konkursu o Mistrzostwo Polski Instruktorów Nauki Jazdy „Instruktor Roku 2010”. Wielki finał już 12 czerwca w Białymstoku.

Małopolskie eliminacje zaplanowano na 16 maja (niedziela). Impreza odbędzie się na terenie Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. W eliminacjach wezmą udział wszyscy chętni instruktorzy z Małopolski.

Instruktorzy z regionu piotrkowskiego, którzy chcą wziąć udział w rywalizacji, będą mogli sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę podczas eliminacji, które odbędą się 21 maja na terenie WORD-u w Piotrkowie Trybunalskim. Uczestnicy eliminacji wezmą udział w czterech konkurencjach: pisemny test ze znajomości przepisów ruchu drogowego, udzielanie pierwszej pomocy przedlekarskiej, „Próba Stewarda” oraz jazda na trolejach. Zwycięzca eliminacji otrzyma dyplom i puchar dla najlepszego Instruktora w Regionie Piotrkowskim oraz będzie reprezentował  region na konkursie ogólnopolskim w Białymstoku.

Finał rozpocznie się w sobotę 12 czerwca na terenie PZM-otu. Instruktorzy z całej Polski będą rywalizować w sześciu konkurencjach. Na początek zmierzą się z testem wielokrotnego wyboru. Pytania będą dotyczyć warunków technicznych pojazdu, zasad ruchu drogowego oraz zasad szkolenia kandydatów na kierowców. Na rozwiązanie testu będą mieli 20 minut. Kolejną konkurencją będzie pomoc przedlekarska. Następnie wezmą udział w „Próbie Stewarda”. Instruktorzy przejadą samochodem z piłeczką umieszczoną na talerzu na masce pojazdu pomiędzy pachołkami.
Następna konkurencja to „Próba Lancelota” – przejazd pojazdem z zamocowaną lancą z prawej jego strony i zbieranie kółek zawieszonych na statywie. Na koniec instruktorzy będą musieli przejechać trolejami po wyznaczonej trasie i wezmą udział w wyścigu gokartów.

Celem konkursu jest integracja środowiska szkoleniowego, instruktorów i wykładowców oraz działaczy zajmujących  się problemami związanymi ze szkoleniem kandydatów na kierowców w całym kraju. Organizowane sympozjum ma na celu podniesienie poziomu szkolenia przyszłych uczestników ruchu drogowego oraz poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach, a także wymianę poglądów na temat kultury na drodze.

Organizatorami konkursu są: Polska Federacja Stowarzyszeń Szkół Kierowców, Społeczne Stowarzyszenie Szkolenia Kierowców w Białymstoku, Prezydent Miasta Białegostoku, Polski Związek Motorowy – WORD Białystok, Łomża, Suwałki.