Grudniowy numer „Szkoły Jazdy” już w sprzedaży!

miesięczniki " Szkoła jazdy "

Falstart CEPIK-u 2.0, pomysły instruktorów na poszerzenie kursu na kat. B, inicjatywa poselska dotycząca zmiany w egzaminach teoretycznych, system szkolenia i egzaminowania w Turcji – to tylko kilka tematów, które poruszyliśmy w najnowszym numerze „Szkoły Jazdy”.

Temat numeru: CEPiK 2.0

Falstart

Jeszcze kilkanaście dni po uruchomieniu modułu Centralnej Ewidencji Pojazdów w CEPiK-u 2.0 system nie działał, jak powinien. Potwierdzają to m.in. urzędnicy pracujący w wydziałach komunikacji. Do systemu nie były podłączone także wszystkie stacje kontroli pojazdów.

 

Szkolenie rozszerzone

Więcej godzin praktyki, do tego psycholog i zajęcia na płycie poślizgowej – to najczęściej wymieniane przez instruktorów zmiany, które powinny pojawić się podczas szkolenia kierowców na kategorię B.

Egzaminatorze,  pokaż swój majątek

W projekcie ustawy o jawności życia publicznego, przedstawionym przez ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, znalazł się zapis, że egzaminatorzy będą musieli składać oświadczenia majątkowe, a ich treść zostanie ujawniona. Co na to sami zainteresowani? Podchodzą do tematu bardzo spokojnie.

Jednorazowa teoria?

Kierowcy, którzy mają prawo jazdy np. kategorii B i starają się o uprawnienia na ciężarówki lub autobusy, mieliby zdawać tylko egzamin praktyczny. Z taką inicjatywą wystąpił poseł Paweł Szramka. – A co z wiedzą specjalistyczną? – dopytują eksperci z branży szkoleniowej.

Brudny problem

Właściciele szkół jazdy nierzadko muszą się mocno natrudzić, żeby wyegzekwować od instruktorów utrzymanie porządku w samochodach. Jednak mają na to swoje sposoby. Jakie?

Tureckie przykręcanie śruby

Robienie prawka po turecku dla Polaka, Niemca czy Anglika mogło wydawać się bardziej egzotyczne niż język turecki: dwuminutowy egzamin, zdawalność 99 proc., luźne podejście do przepisów. Tak było do niedawna. Teraz Turcy przykręcili kandydatom na kierowców śrubę.

Spór o zachowanie przed przejściem

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę egzaminatora na podtrzymaną przez SKO decyzję marszałka, że należy unieważnić przeprowadzony przez niego egzamin. Co było powodem tego unieważnienia? Organy odwoławcze uznały, że kandydatka na kierowcę nie postąpiła niewłaściwe, dwukrotnie zatrzymując się przed przejściem, żeby przepuścić pieszych. A tak właśnie utrzymywał egzaminator.

Wychowanie

Jak kiedyś reagowano na żale dziecka skarżącego się na nauczyciela, instruktora, który „się uwziął”? Padały słowa: „nie wymyślaj, bierz się za naukę”. Każdy z nas miał poczucie, że jest ktoś nad nami, że jest jakiś autorytet, rodzic, nauczyciel, ktokolwiek. Dzisiaj kursant często rządzi instruktorem. I traktuje go jak służącego – pisze Marcin Zygmunt.

Łódzka Solidarność apeluje o kontrolę 49 WORD-ów

Wyeliminowaniu niegospodarności w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego, a tym samym zatrzymaniu spirali śmierci na polskich drogach, miałyby służyć kompleksowe kontrole wszystkich 49 WORD-ów. To właśnie o nie apelują związkowcy z łódzkiej Solidarności w piśmie, które wysłali w listopadzie do prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego.

Nie hamuje. Dlaczego?

Zasadnicza konstrukcja układu hamulcowego w samochodach i motocyklach nie zmienia się od lat – dodawany jest jedynie osprzęt mający podnieść siłę hamowania i zapewnić pełną kontrolę nad nią. Tym trudniej zrozumieć, dlaczego dla wielu kierowców i części mechaników problemy związane z hamulcami pozostają zagadką bądź są bagatelizowane. A na szali jest zdrowie i życie.

Mrugaj z głową

Ten tekst nie jest o tym, kiedy trzeba, warto lub nie powinno się używać kierunkowskazów. Spójrzmy na tę kwestię trochę inaczej. Pod kątem kultury na drodze – wyjaśnia Albin Sieczkowski.

Zainwestuj w reklamę na Facebooku

Starsze osoby zawsze powtarzają, że za ich czasów było lepiej niż obecnie. Często nie jest to prawda, takie stwierdzenia są efektem pozytywnych skojarzeń z młodości. Z Facebookiem sprawa wygląda jednak nieco inaczej. W rozmowach specjalistów od marketingu od dłuższego czasu przewija się jeden temat. Chodzi o spadek osiąganych zasięgów – pisze Hubert Grygielewicz, community & content manager w agencji komunikacji interaktywnej SO FINE.

Nowy stary yaris

Ostatnimi czasy Japończycy nie święcili spektakularnych sukcesów w batalii przetargowej zdominowanej przez koreańską konkurencję. Poszczególne bitwy w tej wojnie udaje im się jednak wygrywać. Tak właśnie stało się w Szczecinie, gdzie już w grudniu autem egzaminacyjnym zostanie najnowsza toyota yaris. Zastąpi użytkowane do tej pory hyundaie i20. Najnowsza generacja yarisa zadebiutowała w pierwszej połowie 2017 roku. Czy skazuje to ośrodki na zakup nowego samochodu w salonie? Okazuje się, że nie.

Kamery na cenzurowanym

Grupa posłów Kukiz’15 złożyła do ministra spraw wewnętrznych i administracji interpelację w sprawie wideorejestratorów. W ich ocenie przyjęte procedury dają błędne wyniki pomiaru prędkości.

Góralski azyl

– Samochód to taki mój azyl, w którym tak głośno śpiewam, że ludzie zwracają na mnie uwagę na skrzyżowaniach. Jazda autem sprawia mi ogromną przyjemność. Niejednokrotnie po koncertach jestem niesamowicie zmęczony, ale gdy wsiadam do samochodu, momentalnie odżywam – mówi w rozmowie ze „Szkołą Jazdy” Staszek Karpiel-Bułecka, lider zespołu Future Folk.

Polaku, nie jedź na zderzaku

Aż 25 proc. miejskich kolizji drogowych oraz 20 proc. wypadków na autostradach to efekt braku zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami. Żeby uświadomić Polakom, jak ważny jest odpowiedni odstęp między autami, firma Federal-Mogul Motorparts zainicjowała kampanię społeczną „Polaku, nie jedź na zderzaku”.

Przyjemność prowadzenia

W okresie świątecznym znów postanowiliśmy dać sobie odrobinę wytchnienia od testów popularnych samochodów i przedstawić pojazd jedyny w swoim rodzaju. Brytyjski ariel atom jest w pełni nastawiony na zapewnienie kierowcy maksymalnej dawki wrażeń z jazdy.

Szybciej, wyżej, dalej

W książce „Szybciej, wyżej, dalej” Jack Ewing opisuje długą drogę volkswagena od nazistowskiego „samochodu dla ludu” aż po dni chwały  – powstanie jednej z najbardziej prestiżowych globalnych marek, która chlubi się ekologicznym wizerunkiem. Warto zapoznać się z tą pozycją.

Przygotowanie do zimy

Zmienia się pogoda, czas również na zmiany w szkołach jazdy. Tym razem chcę przypomnieć o podstawowych, ale bardzo często zapominanych czynnościach, które warto wykonać w ramach obsługi taboru użytkowanego w OSK – pisze Marcin Kukawka.

Kolejarze kontynuują szkolenia dla instruktorów

PKP Polskie Linie Kolejowe SA podarowały już szkołom jazdy 700 pakietów szkoleniowych, które dotyczą bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Jednocześnie trwają warsztaty, na które zapraszani są instruktorzy. Ostatnio odbyły się one w Białymstoku i Wrocławiu.

Opel idealny dla księdza

Dlaczego ksiądz powinien jeździć oplem? Bo auto tej marki nie rzuca się w oczy, ale jest prestiżowe. Wpisuje się w otoczenie plebanii i może stać na widoku. Do tego ma mocny silnik – w taki nietypowy sposób reklamuje swoją ofertę dla duchownych mazowiecki diler Dixi-Car.

Volvo testuje autonomiczne ciężarówki

Na torze wyścigowym Slovakia Ring Volvo Trucks zaprezentowało najnowsze samochody ciężarowe, poruszające się w tzw. platooningu. To sposób jazdy połączonych ze sobą elektronicznie zestawów drogowych, które podążają jeden za drugim w niewielkich odległościach, utrzymując wzajemną łączność i wymieniając dane.

Moc życzeń

Wszystkim właścicielom OSK, instruktorom oraz kursantom życzę uśmiechu, pozytywnego myślenia, wiary w to, że jakość szkolenia to podstawa. Egzaminatorom – obiektywizmu, ludzkiej życzliwości dla kursanta. Pracownikom wydziałów komunikacji kontrolującym OSK życzę takich narzędzi pracy, żeby mogli kontrolować rzeczywisty proces nauki, nie tylko dokumenty – pisze Marcin Zygmunt.

Okiełznać prędkość

W Komisji Europejskiej trwają prace nad przepisami nakazującymi, żeby wszystkie nowe samochody wyprodukowane po 1 stycznia 2020 roku były wyposażane w inteligentny tempomat ISA (Intelligent Speed Assistance). Zadaniem ISA będzie poinformowanie kierowcy, że przekracza dozwoloną prędkość.

Wyspa motoryzacją stojąca

Isle of Man, czyli wyspa Man, jest niewielkim skrawkiem lądu między Wielką Brytanią i Irlandią. To dependencja korony brytyjskiej, która nie należy do Unii Europejskiej, ma własne funty, a na drogach poza obszarem zabudowanym nie wprowadziła limitów prędkości. Największym produktem eksportowym wyspy jest legendarny wyścig TT.

Zwolnij, pracujemy dla ciebie

Firma FBSerwis, zajmująca się m.in. utrzymaniem stanu dróg, zainicjowała kampanię „Zwolnij! Pracujemy dla ciebie!”, której celem jest zwrócenie uwagi kierowców na liczbę wypadków w miejscach, gdzie prowadzone są roboty drogowe.

Przegląd legislacyjny

Koniec roku tradycyjnie okazuje się pracowitym okresem dla legislatorów. W tym miesiącu zapraszam do zapoznania się z szeregiem projektów, które w różny sposób wpłyną na kierowców w nadchodzącym roku. Wśród nowości trochę „dobrej zmiany”, zaostrzenie kar i więcej kontroli.

5 komentarzy do “Grudniowy numer „Szkoły Jazdy” już w sprzedaży!”

  1. Jestem bardzo ciekawa tekstu o przejściu dla pieszych. Tak byłam uczona, tego wymagali na egzaminie i ta zasada się sprawdza. Zastanawiam się, czy jej zanegowanie nie doprowadzi do sytuacji, że wyprzedzający/ omijający inne auto przed przejściem dla pieszych będzie zwolniony z odpowiedzialności, a winę poniesie ten, który kulturalnie się zatrzymał.

  2. Pingback: โรงแรมสุนัขเข้าได้

  3. Pingback: content

  4. Pingback: penis enlargement

  5. Pingback: ดูซีรี่ย์

Dodaj komentarz