- Jestem zbulwersowany - oświadczył minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, komentując ujawnione przez reporterów "Prosto z Polski" szokujące nagrania z szkoleń kierowców tirów, na których można usłyszeć m.in., jak "walić po osobówce". Zapowiedział, że zadba o to, by szkoleniowcy ponieśli konsekwencje. Nie wykluczył, że resort zawiadomi prokuraturę.

Minister zadeklarował, że zajmie się sprawą po powrocie z Brukseli. - Podejmę ważne decyzje, jak egzekwować wysoką jakość tych szkoleń, a przede wszystkim zadbam o to, by w stosunku do tych, którzy tak nieodpowiedzialnie się wypowiadali - ten instruktarz można potraktować, jako podżeganie do przestępstwa - zostały podjęte właściwe kroki - powiedział. Zapowiedział, że w piątek spotka z wiceministrem infrastruktury Tadeuszem Jarmuziewiczem, odpowiedzialnym za transport drogowy. Nie wykluczył, że resort zawiadomi prokuraturę, choć w jego opinii, śledczy powinni - po emisji materiału w TVN24 - zająć się sprawą z urzędu.


Szokujące szkolenia


Z nagrań, do których dotarli reporterzy "Prosto z Polski" wynika, że na obowiązkowych szkoleniach organizowanych przez Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego kierowcy tirów uczą się m.in., jak fałszować podpisy i poświadczać nieprawdę w dokumentach. Z góry mogą bowiem podpisać, że uczestniczyli w szkoleniu bez konieczności chodzenia na zajęcia. Dostają też instrukcje, jak rozpychać się tirem na drodze. Wykładowcy nakłaniają ich, aby w razie zagrożenia na drogach nie narażali ładunku, tylko powodowali wypadek. Mają "walić po osobówce", bo jest "poniżej nóg", poza tym "osobówka i tak spier...li z wypadku". Kierowcy słyszą także niewybredne teksty o kierowcach samochodów osobowych i dowiadują się również jak oszukać policjanta, gdy jedzie się przeładowanym samochodem. Nagrania, które dokumentują patologiczne szkolenia kierowców zawodowych w ramach obowiązkowych szkoleń okresowych zostały wykonane w grudniu i styczniu w kilku ośrodkach szkoleniowych w Polsce - Kielcach, Kościerzynie i Bralinie.


źródło: TVN24


 

redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0