FAKTY OSK 17.02.2021 – ZABIERAĆ? NIE ZABIERAĆ?

Sprawcy wypadków powinni tracić prawo jazdy – tak uważa blisko połowa Polaków. Niemal tyle samo osób jest przeciwna takim sankcjom – takie są wyniki sondażu na zlecenie kancelarii prawnej Helper.

Za obligatoryjnym odbieraniem prawa jazdy za spowodowanie wypadku jest 40 proc. Polaków. Przeciwnego zdania jest 38 procent. W gronie zwolenników sankcji przeważają osoby w wieku 22-35 lat – w grupie przeciwników większość stanowią młodzi ludzie w wieku do 22 lat. Badania opinii publicznej przeprowadzono w styczniu na grupie 1000 dorosłych Polaków.
Obecnie – jak wynika z danych Komendy Głównej Policji – najczęściej orzekaną karą za spowodowanie wypadku jest rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. To w sytuacji, w której dochodzi do rozstroju zdrowia powyżej 7 dni, a sprawca nie był pod wpływem alkoholu i nie uciekł z miejsca zdarzenia.