Etapowanie i ogłaszanie komunikatów, czyli projekt ustawy okiem prawnika

kable

Wczoraj na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy, która ponownie odsunie w czasie wdrożenie CEPiK-u 2.0 i wszystkich związanych z tym systemem rozwiązań. Co możemy z niego wyczytać?

Od niedawna, po, najdelikatniej rzecz ujmując, kłopotliwym starcie nowej Centralnej Ewidencji Pojazdów, przesunięcie przynajmniej niektórych z zaplanowanych na 4 czerwca 2018 roku zmian wydawało się przesądzone. Opublikowany 26 lutego projekt ustawy pokazuje jednak, że tym razem prawodawca zmienił podejście do zagadnienia. Nie wskazano w nim po prostu nowej daty wejścia w życie przepisów. Zamiast tego podzielono wdrożenie CEPiK-u 2.0 na etapy, a ministrowi cyfryzacji przyznano uprawnienie do ogłaszania wdrożenia poszczególnych etapów za pośrednictwem „komunikatów” publikowanych w Biuletynie Informacji Publicznej. Jednocześnie wskazano, że do czasu takiego wdrożenia – kiedykolwiek ono nastąpi – uzależnionych od niego przepisów „nie stosuje się”. Dotyczy to m.in. całego rozdziału 14 ustawy o kierujących pojazdami, poświęconego okresowi próbnemu.

Mamy zatem do czynienia z sytuacją, w której przepisy m.in. o zielonych listkach i obowiązkowych szkoleniach w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy, formalnie wejdą w życie 4 czerwca, ale w praktyce ich stosowanie będzie zawieszone do czasu, kiedy po komunikacie ministra uruchomione zostaną wymagane funkcjonalności systemu CEPiK 2.0. Brakuje jednak informacji o tym, jak długo może to potrwać oraz z jakim wyprzedzeniem miałby zostać wydany taki komunikat ministra, co może oznaczać stan permanentnej niepewności.

Radosław Biernat, specjalista ds. prawnych w firmie e-kierowca, publicysta miesięcznika „Szkoła Jazdy”.

Wasze komentarze (2)

  1. Nie ważne z jakiego powodu wstrzymano wejście życie tego tak kontrowersyjnego programu.Istotnym jest ,że zyskaliśmy czas aby domagać się ponownie szerokiej dyskusji nad sposobem podnoszenia poziomu szkolenia wszystkich kierowców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Brak produktów w koszyku.