Elektryczny hamulec postojowy: czy jest zgodny z prawem?

W interpelacji skierowanej do Ministra Infrastruktury, poseł Krzysztof Sitarski pyta czy producenci samochodów legalnie oferują w Polsce klientom auta wyposażone w elektryczny hamulec postojowy, zamiast ręcznego ( w tradycyjnym rozumieniu).

Poseł zwraca uwagę, że zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 2002 roku, w sprawie warunków technicznych pojazdu, obowiązkowe wyposażenie obejmuje min. (par.14)

hamulec postojowy , przeznaczony do unieruchamiania pojazdu na wzniesieniu i spadku, z możliwością:
a) działania podczas nieobecności kierowcy, przy czym robocze części hamulca powinny pozostawać w położeniu zahamowania za pomocą wyłącznie mechanicznego urządzenia,
b) dokonywania hamowania z miejsca kierowcy;
wyposażenie w hamulec postojowy nie jest wymagane, jeżeli hamulec awaryjny, o którym mowa w pkt 2, spełnia wymagane warunki określone dla hamulca postojowego.

W  świetle powyższego poseł wyraża wątpliwość i pyta:

  • czy  elektryczny hamulec ręczny, którego siły działania nie da się dozować ręcznie, jest zgodny z przepisami?
  • czy producenci samochodów mogą stosować hamulce postojowe typu elektrycznego?
  • czy elektryczny hamulec postojowy może pełnić funkcję hamulca awaryjnego i/lub postojowego?
  • czy planowana jest zmiana przepisów?

 

 

 

Wasze komentarze (2)

  1. "......robocze części hamulca powinny pozostawać w położeniu zahamowania za pomocą wyłącznie mechanicznego urządzenia..." W czym problem ? Robocze części hamulca to klocek i tarcza lub szczęki i bęben lub obie te pary cierne jednocześnie. Przepis ten nie odnosi się do sposobu sterowania. System automatycznego uruchamiania jest również zwalniany przyciskiem.
  2. Posel powinien się cofnąć o kilka tysięcy lat wstecz i zapytac czy wynalezienie kola jest zgodne z prawem :-) A propos samego hamulca ręcznego elektrycznego to uważam za genialne rozwiązanie szczególnie jest jest połączone z systemem hold.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.