Egzaminy na prawo jazdy: nowe przepisy

Szykują się zmiany w sposobie prowadzenia egzaminów na prawo jazdy. Część z nich Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzić już w lipcu 2019. 

  • skrócenie czasu oczekiwania w dniu egzaminacyjnym: egzamin praktyczny ma rozpoczynać się o precyzyjnie podanej godzinie
  • szczegółowo zdefiniowany katalog błędów, które mogą spowodować przerwanie egzaminu: ograniczenie dowolności w interpretowaniu błędów przez egzaminatora
  • odciążenie egzaminatorów: maksymalnie 8 egzaminów dziennie, jeden egzamin na godzinę.

Egzaminator będzie miał także obowiązek dokładnego poinformowania kandydata o popełnionych błędach.  Ogólne stwierdzenia typu „stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym” będą niewystarczające. Kandydat ma otrzymać szczegółową informację zwrotną.

Ministerstwo Infrastruktury zamierza nałożyć na WORDy obowiązek dokładnego informowania kandydatów o godzinie rozpoczęcia egzaminów. Ma to spowodować obniżenie poziomu stresu kandydatów, narastającego wraz z  upływem czasu – często wielogodzinnego oczekiwania na egzamin.

Dodatkowo, egzamin na kategorię AM ( dawniej „karta motorowerowa”) będzie mógł być prowadzony na czterokołowcu lekkim, co ma umożliwić podejście do egzaminu osobom  z problemami zdrowotnymi: ta zmiana będzie obowiązywać już w lipcu 2019.

 

2 komentarze do “Egzaminy na prawo jazdy: nowe przepisy”

Dodaj komentarz