Sąd Okręgowy w Nowym Sączu odrzucił zażalenie prokuratury na decyzję sądu niższej instancji w sprawie egzaminatora biorącego udział w tragicznym wypadku podczas egzaminu, podczas którego zginęła 18-letnia kobieta. Mężczyzna pozostanie na wolności.

Kilka dni po wypadku, który miał miejsce 23 sierpnia w Zaskalu (gmina Szaflary), prowadząca sprawę Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu zawnioskowała o tymczasowy areszt dla 62-letniego egzaminatora.  Nic z tego jednak nie wyszło. Sąd Rejonowy w Nowym Sączu nie zdecydował się na taki krok. Prokuratura wniosła więc na decyzję sądu zażalenie. Nieskuteczne. Sąd Okręgowy w Nowym Targu podzielił argumenty niższej instancji.  Jakie one były? Po pierwsze, nie ma przesłanek, żeby egzaminator mataczył w sprawie. Po drugie, stawia się na każde wezwanie.

Tragiczny wypadek


Przypomnijmy, że 23 sierpnia 18-latka  kierująca samochodem w trakcie egzaminu na prawo jazdy kategorii B przejeżdżała przez przejazd kolejowy (niestrzeżony, oznaczony znakiem „Stop” i G3) w miejscowości Zaskale. Nagle pojazd się  zatrzymał na torach. W tym czasie nadjechał pociąg relacji Nowy Targ – Zakopane. Egzaminator zdążył wysiąść z pojazdu i odskoczyć. Pociąg uderzył w samochód, w którym przebywała już tylko 18-latka zdająca egzamin.

Egzaminator nie zgadza się z zarzutem prokuratury


W wyniku uderzenia kobieta doznała ciężkich obrażeń ciała i został zabrana do szpitala w Nowym Targu. Pomimo udzielonej pomocy 18-latka zmarła. Nic nie stało się 62-letniemu egzaminatorowi pracującemu w nowotarskiej filii MORD-u w Nowym Sączu, maszyniście i 60 pasażerom pociągu.

Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu postanowiła przedstawić zarzut egzaminatorowi. Chodzi o nieumyślne doprowadzenie do katastrofy lądowej ze skutkiem śmiertelnym. Grozi za to od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Egzaminator nie przyznaje się do stawianego mu zarzutu. Jednak sąd zastosował wobec niego poręczenie majątkowe w wysokości 10 tys. zł, wydał zakaz opuszczania kraju i nakaz stawiania się na policji. Egzaminator nie może także wrócić do pracy, ani prowadzić samochodu.

Jakub Ziębka
Jakub Ziębka felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0