Egzamin dla niepełnosprawnych wbrew konstytucji

znak miejsce parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie obowiązku zapewnienia przez osoby niepełnosprawne, na potrzeby egzaminu na prawo jazdy, pojazdu przystosowanego do posiadanej niepełnosprawności skierowała Ewa Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich.

 Zdaniem RPO, zapis, że osoba z dysfunkcjami przystępująca do praktycznego egzaminu na prawo jazdy kategorii B nie powinna być zobligowana do dostarczenia samochodu dostosowanego do rodzaju jej schorzenia. Ustawodawca, wprowadzając taki obowiązek, łamie konstytucję.

– Na tle skarg nadsyłanych do Rzecznika Praw Obywatelskich wyłonił się problem nierównego traktowania osób niepełnosprawnych, ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B – czytamy na stronie RPO. – Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego, organizując część praktyczną państwowego egzaminu na prawo jazdy, zostały zwolnione z obowiązku zapewnienia pojazdu przystosowanego do egzaminowania osób niepełnosprawnych. To osoby niepełnosprawne zostały zobowiązane do dostarczenia pojazdu na państwowy egzamin praktyczny. Należy podkreślić, że osoba niepełnosprawna odbywa kurs nauki jazdy na pojeździe ośrodka szkolenia kierowców, podmiotu prywatnego, który jest zobowiązany posiadać pojazdy przystosowane do rodzaju niepełnosprawności, jeżeli szkoli osoby niepełnosprawne.

Zdaniem Lipowicz, zaskarżona regulacja narusza konstytucyjną zasadę równości oraz niedyskryminacji osób niepełnosprawnych, jest także sprzeczna z zasadą sprawiedliwości społecznej oraz nakazem tworzenia przez ustawodawcę takich przepisów, które zapewniają efektywne wsparcie osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego. -Ustawa o kierujących pojazdami, nakładając na osoby niepełnosprawne obowiązek zapewnienia pojazdu na egzamin, narusza ponadto przepisy Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, przede wszystkim prawo do mobilności – wyjaśnia biuro RPO. – Przepisy regulujące zasady egzaminowania na kierowców osób niepełnosprawnych ograniczają prawo tych osób do samodzielnego prowadzenia życia i swobodnego przemieszczania się. Stawiają osoby niepełnosprawne w gorszej pozycji na rynku pracy, utrudniając możliwość stałego polepszania warunków życia tych osób oraz ich rodzin.

Zasadność wniosku widzą również konstytucjonaliści. – Rzecznik, formułując wniosek do trybunału, miał rację. Zwrócić uwagę należy w szczególności na art. 32 konstytucji, który nakazuje równe traktowanie, zakazując dyskryminacji. W tym zaś przypadku następuje rażąca dyskryminacja osób niepełnosprawnych względem pełnosprawnych. Kwestionowany przepis powinien zniknąć z systemu prawa – twierdzi na łamach Dziennika „Gazeta Prawna” profesor Marek Chmaj, konstytucjonalista ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

 Maciej Piaszczyński

Wasze komentarze (8)

  1. Czy testy ogłupiające społeczeństwo będące poza wszelką kontrolą grupka cwaniaków czerpie korzyści a egzamin jest egzaminem państwowym, to jest w porządku?, testy podlegają stałej modyfikacji w zależności od widzi mi się operatorów i nikt na to nie ma wpływu to też jest w porządku kto tym się zajmie?
    • Dlatego jedynym ratunkiem jest dojscie do wladzy PIS. Bedzie czystka na skorumpowanych urzedniczych stanowiskach i w koncu dobiora sie to osob odpowiedzialbych za super osk i elerning i lobby obowiazkowych kursow w odtj
  2. Czy ośrodek egzaminowania powinien mieć każdy pojazd dostosowany do każdego rodzaju inwalidztwa na stanie by móc podstawić go na egzaminie ? Egzamin na pojeździe osoby, w sytuacji gdy ma orzeczone inwalidztwo jest tańszy. Czy to też jest dyskryminacja wobec osób, które płacą 100% ceny. Moim zdaniem łatwiej jest osobie z niepełnosprawnością uczyć się na dostosowanym pojeździe i na nim zdawać egzamin. Co RPO chce osiągnąć takimi działaniami ? Może by utrudnić osobom niepełnosprawnym dostęp do Prawa jazdy.
  3. Tak Panie Darku WORD powinien mieć pojazdy do każdego schorzenia , dla sprawnych kursantów WORD uważa że pojazdy zabezpieczy sam , bo tu są konfitury a dla niepełnosprawnych nie bo WORD poniesie straty ,czy tak Panie Darku ?dlaczego niepełno sprawny ma ponosić dodatkowe kaszta za egzamin PAŃSTWOWY i tu jest on dyskryminowany , powinien mieć prawo wyboru tak jak inni kursanci

Dodaj komentarz

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.