E-dowód z prawem jazdy? Minister cyfryzacji twierdzi, że to możliwe

Anna Streżyńska

W wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej minister cyfryzacji, Anna Streżyńska powiedziała, że elektronicznych dowodów osobistych możemy spodziewać się w 2018 r. Być może będą one zintegrowane z innymi dokumentami, np. prawem jazdy czy kartą ubezpieczenia zdrowotnego.

Czym e-dowód miałby się różnić od tych, którymi posługujemy się dzisiaj? W plastikową kartę zostałby wbudowany czip, zawierający informacje z dowodu w formie cyfrowej. Pozwalałoby to na identyfikację dokumentu podczas korzystania z usług administracji państwowej.

– Są różne interesy z czym ten plastikowy dokument z warstwą elektroniczną można połączyć – czy z prawem jazdy, czy z kartą ubezpieczenia zdrowotnego. To jest dużo decyzji do podjęcia – mówiła w rozmowie z PAP minister Streżyńska. – W 2018 r., myślę, że raczej pod koniec 2018 r., można się spodziewać dowodu z warstwą elektroniczną, zintegrowanego być może z innymi dokumentami.

Przykładem kraju, który korzysta już z tzw. e-dowodu jest Estonia. Obywatele tego kraju otrzymali elektroniczne dowody osobiste z chipem zabezpieczonym numerem PIN. Dzięki temu dokumentowi Estończycy mogą kontaktować się oficjalnie z urzędami bez wychodzenia z domu. Każdy obywatel może wejść na stronę rządu i sprawdzić wszystkie informacje, jakie na jego temat zebrało państwo. W razie nieuzasadnionego wykorzystywania danych przysługuje im skarga do rzecznika ochrony danych osobowych. Obywatel może dowiedzieć się o stanie rozpatrzenia jego wniosków i toczących się postępowaniach w jego sprawie. Elektroniczny dowód osobisty umożliwia autoryzowanie opłat ubezpieczenia zdrowotnego, odprowadzania składek emerytalnych, opłacania podatków i w razie konieczności zastępuje inne dokumenty, np. zostawione w domu prawo jazdy.

jaz

 

Wasze komentarze (2)

  1. A noże tatuaż na ręce żeby nie zapomniał lub wszczepienia czipa jak np u psa. czyż by Hitler był wizjonerem i protoplastą cyfryzacji, moja wizja dla bezpieczeństwa to obowiązkowa kamera rządowa w każdym domu wtedy państwo cię ochroni na pewno zobaczymy kiedy to się ziści.
  2. Biorąc pod uwagę dotychczasowe perypetie z CEPiK na miejscu Pani Minister byłbym bardziej ostrożny i mniej optymistycznie nastawiony do możliwości realizacji całego pomysłu przez tę samą ekipę .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Brak produktów w koszyku.