Duży wzrost. WORD w Opolu wyjeżdża do mniejszych miejscowości

Ze statystyk, które zgromadził Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu wynika, że przeprowadzanie egzaminów na kategorię AM poza jego siedzibami było dobrym pomysłem. Młodzież zgłasza się coraz chętniej.

WORD w Opolu przeprowadza w mniejszych miejscowościach zarówno egzaminy teoretyczne, jak i praktyczne. Te pierwsze odbywają się w mobilnej sali, znajdującej się w busie, drugie – na placach manewrowych należących do szkół.

– Porównując analogiczne okresy od  1 maja do 26 września w latach 2016 i 2017, obserwujemy podwojoną liczbę osób przystępujących do egzaminu na kategorię AM – mówi Andrzej Rak, zastępca dyrektora w opolskim WORD-zie.

Dlaczego wzięto pod uwagę właśnie taką cezurę czasową? Bo właśnie w maju tego roku opolski WORD zaczął egzaminować w miastach, gdzie nie ma swoich siedzib. Chodzi o Oleśno, Głubczyce, Prudnik i Kluczbork.

– Od 1 maja do 26 września w 2016 r. (wtedy jeszcze WORD w Opolu nie egzaminował poza swoimi siedzibami – przyp. red.) do egzaminu teoretycznego na kategorię AM przystąpiło 108 osób, do praktycznego – 103.  Rok później było to odpowiednio 198 i 201 osób.

Co ciekawe, w 2017 roku ok. 100 osób zdecydowało się przystąpić do egzaminu na kategorię AM poza siedzibą WORD-u w Opolu i oddziałem terenowym w Kędzierzynie-Koźlu.

– Z miesiąca na miesiąc obserwujemy wzrost zainteresowania egzaminami na kategorię AM prowadzonymi we wskazanych miejscowościach poza siedzibą WORD-u – mówi Rak. – Należy przypuszczać, że zarówno społeczeństwo, jak i ośrodki szkolenia kierowców potrzebują nieco czasu na zapoznanie się z nowymi możliwościami. Liczba chętnych na tego typu rozwiązania będzie rosła, a wraz z nią poziom BRD.

Przypomnijmy, że pierwszymi WORD-ami, które ruszyły z egzaminami na kat. AM poza swoimi siedzibami były ośrodki w Zielonej Górze oraz Gorzowie Wielkopolskim. Miało to miejsce w sierpniu ubiegłego roku. Wcześniej odpowiednią uchwałę musieli przyjąć radni sejmiku województwa lubuskiego (tak samo musieli postąpić radni z Opolszczyzny – przyp. red.).

Możliwość przeprowadzania egzaminów na kategorię AM poza siedzibami WORD-ów powstała dzięki zeszłorocznej zmianie rozporządzenia w sprawie egzaminowania kandydatów na kierowców. W akcie prawnym wskazano także, że zadania egzaminacyjne oraz trasa egzaminacyjna będą dobierane na miejscu przez egzaminatora w zależności od infrastruktury dostępnej w miejscu egzaminowania.

Jakub Ziębka

4 komentarze do “Duży wzrost. WORD w Opolu wyjeżdża do mniejszych miejscowości”

  1. Wspaniała informacja. Tylko czy 5h szkolenia praktycznego to nie za mało? Każdy instruktor „motocyklowy” przyznaje, że 5h to mało. Ale Jakiś WORD wywalczył ponad rok temu min. 5h jazd by obniżyć cenę wyjściową szkolenia oczywiście w trosce o dostępność dla przysłowioweho kowalskiego ale za egzamin już nie obniżył – 140 pln. Ot taka troska. Tylko o kogo?

  2. Zawsze uważałem,że pierwsze zetknięcie młodego adepta ,rozpoczynającego swoją przygodę z prawem jazdy ma decydujące znaczenie na całe jego przyszłe życie nie tylko kierowcy.Szkolenie powinni prowadzić najlepsi i umiejący współpracować z młodzieżą instruktorzy-pedagodzy.Program szkolenia teoretycznego i praktycznego nie powinien odbiegać od standardowego programu dla dorosłych kursantów a wręcz przeciwnie mógł by być modyfikowany dla potrzeb wychowawczych.Już dawno zauważono, że czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość etc,ect..!

  3. Pingback: สล็อตเว็บตรง

  4. Pingback: what is crystal mdma

Dodaj komentarz