Dodatkowe jazdy. Jak przeprowadzić je legalnie?

kierowca

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych (czyli m.in. o OC pojazdów mechanicznych) wyraźnie wskazuje, iż ubezpieczyciel ma prawo żądać zwrotu wypłaconego odszkodowania od sprawcy, jeżeli pojazdem kierowała osoba nieposiadająca uprawnień do kierowania. Trzeba zatem bardzo starannie dbać o to, kogo zabieramy do samochodu i komu pozwalamy tym samochodem kierować.

Chciałbym poruszyć ważny temat. Dotyczy on prowadzenia szkolenia uzupełniającego kandydata na kierowcę lub szkolenia, które właściwie nie powinno mieć miejsca w OSK. Chodzi oczywiście o tzw. jazdy doskonalące. Zapewne wszyscy znacie ten proceder. O ile przepisy regulują sposób postępowania przy prowadzeniu szkolenia uzupełniającego, to zajęcia z osobami posiadającymi już uprawnienia do kierowania należałoby prowadzić w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy. Ale też nie wszystkie. Co zrobić z osobą, która zamierza przygotować się do egzaminu sprawdzającego po przekroczeniu określonej liczby punktów karnych? Co zrobić z osobą, która chciałaby się szkolić przed egzaminem pod odbyciu kary zakazu prowadzenia pojazdów?

Dbajmy o to, komu pozwalamy kierować naszym autem

To bardzo poważne pytania, gdyż mają ścisły związek m.in. z odpowiedzialnością w razie zdarzenia drogowego. Nie wszyscy instruktorzy i kierownicy OSK zdają sobie sprawę, jakie konsekwencje mogą im grozić, gdy nie dopełnią pewnych formalności.

Pamiętajcie, że ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych (czyli m.in. o OC pojazdów mechanicznych) wyraźnie wskazuje, iż ubezpieczyciel ma prawo żądać zwrotu wypłaconego odszkodowania od sprawcy, jeżeli pojazdem kierowała osoba nieposiadająca uprawnień do kierowania. Trzeba zatem bardzo starannie dbać o to, kogo zabieramy do samochodu i komu pozwalamy tym samochodem kierować.

Szkolenie uzupełniające

Warto pamiętać, że pojazdem nauki jazdy ma prawo kierować osoba, która odbywa szkolenie uzupełniające. Co oznacza słowo „odbywa”? W pierwszej kolejności taka osoba musi być formalnie zarejestrowana na szkolenie uzupełniające na podstawie wydanego dla niej PKK, który musi podać kierownikowi OSK. Oznacza to tyle, że w chwili, gdy taka osoba zgłasza się do OSK, zadaniem kierownika szkoły jest sprawdzenie w systemie PKK, czy faktycznie ukończyła ona szkolenie podstawowe, czy nie zaliczyła egzaminu państwowego z wynikiem pozytywnym (nie trwa procedura nadawania uprawnień) oraz, co najważniejsze, czy nie ma ograniczeń, np. w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Niestety, życie pokazuje, że wiele OSK bagatelizuje ten temat. Jakie mogą być konsekwencje? Jeżeli dojdzie do kolizji, w której sprawcą będzie pojazd nauki jazdy, i przyjdzie pokryć powstałą szkodę z ubezpieczenia OC sprawcy, może się okazać, że właściciel pojazdu (OSK lub instruktor) będą musieli zapłacić z własnej kieszeni. Stanie się to np. w sytuacji, gdy kursant zataił wydany dla niego zakaz prowadzenia pojazdów lub nie był formalnie zarejestrowany na szkoleniu.

Dodatkowe jazdy

Dodatkowe jazdy to znacznie większy problem. Oficjalnie przepisy pozwalają szkolić w OSK tylko osoby, które nie posiadają uprawnień do kierowania. Możliwość szkolenia osób z uprawnieniami mają formalnie ośrodki doskonalenia techniki jazdy. Ale szczerze powiedziawszy, często osoba, która posiada prawo jazdy od np. 15 lat, i w tym czasie nie kierowała pojazdem, potrzebuje ponownej nauki jazdy, a nie doskonalenia techniki jazdy.

Oczywiście liczba OSK jest też znacznie większa niż ODTJ-otów. Dlatego zainteresowani taką formą szkolenia raczej zgłaszają się do szkół jazdy. Skutecznego rozwiązania tego problemu jeszcze nie ma. Szkolenie w OSK osoby posiadającej uprawnienia należy uznać za nielegalne. Warto byłoby, żeby ustawodawca rozważył dopuszczenie takiej formy szkolenia dla OSK. A na razie trzeba być bardzo ostrożnym w zakresie prowadzenia takiego szkolenia. Jedno jest pewne – jeżeli OSK podejmuje się szkolenia (znając konsekwencje działania wbrew przepisom dotyczącym OSK i ODJT), powinien sprawdzić, czy dana osoba ma ważne prawo jazdy oraz czy nie posiada zakazu prowadzenia pojazdów. Będzie to o tyle trudniejsze, że w przypadku takiej osoby kierownik OSK nie będzie miał dostępu do systemu PKK, gdzie może dokonać sprawdzenia.

Trzeba pamiętać o tym, że jakkolwiek nazwiemy działalność polegającą na prowadzeniu szkolenia osoby posiadającej prawo jazdy, należy zawsze mieć na uwadze konsekwencje związane z prowadzeniem pojazdu przez osobę nieposiadającą uprawnień. Głównie pod kątem odpowiedzialności ubezpieczeniowej przy zdarzeniach drogowych.

Na chwilę obecną nie ma rozwiązania pozwalającego prowadzić w OSK legalne szkolenie osoby posiadającej uprawnienia do kierowania. Trzeba mieć tego pełną świadomość!

mgr inż. Marcin Kukawka, instruktor techniki jazdy, rzeczoznawca samochodowy

 

Wasze komentarze (6)

  1. A czy OSK mając instruktora techniki jazdy może podpisać umowę z ODTJ na szkolenie takich kierowców?
  2. Jak legalnie jeździć z osobami mającymi prawo jazdy? Rozszerzyć działalność o wynajem pojazdów, wprawdzić na kasie fiskalnej poz. Wynajem pojazdu.... i już...Wszystko można zrobić w 5 min on-line. Powodzenia....
    • To po co mi wynajem? Jak ma prawko to ściągam elke i po koleżeńsku uczę go jeździć. To się ponoć szara strefa nazywa. No ale co w przypadku kiedy prawko odzyskuje?
      • Marek - uważaj! Bo po koleżeńsku wsiądzie Ci do samochodu np Prezes Filip i jesteś załatwiony - po koleżeńsku . Ha Ha Ha
  3. Czy zamiast tolerancji wobec OSK ,które w biały dzień łamią prawo bzdurne ,bo bzdurne i idiotyczne ale przecież obowiązujące każdy może je nazwać indywidualnie , demoralizując i narażając na różne przykre niespodzianki swoich klientów nie prościej domagać się jednym wspólnym głosem jego zmiany?
  4. A czy Państwo w ogóle wiecie, że w najnowszej wersji Portal OSK PWPW nie mozna pobrac profilu kursanta w podglądzie do szkolenia uzupełniającego. Próby pobrania PKK kończą się blokadą PKK i kursant, który ukończył szkolenie podstawowe a nie zapisał się jeszcze na egzamin ma zablokowane PKK. Nie ma też mozliwości zapisu na egzamin. Obłęd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Brak produktów w koszyku.