Demografia nie zniszczyła rynku

19 stycznia 2013 r. weszła w życie ustawa o kierujących pojazdami. Efekty działania tej „regulacji” dobrze pokazuje przykład Zielonej Góry – pisze Eugeniusz Kubiś.

Rok 2012 był ostatnim, kiedy można było uzyskać prawo jazdy na starych zasadach. Uzyskało je 4274 absolwentów zielonogórskich ośrodków szkolenia kierowców. Zdawalność z jazdy wyniosła 42,47 proc., – z teorii 78,65 proc. 39 spośród zielonogórskich OSK wyszkoliło co najmniej 30 osób.

Ubiegły rok był drugim po wejściu w życie ustawy. Prawo jazdy uzyskało 1863 absolwentów zielonogórskich OSK. W stosunku do 2012 r. jest to spadek o ponad 57 proc.. Zdawalność z teorii z 78,65 proc. spadła do 38,42 proc. Przy czym zdawalność z jazdy, której nie sposób zdać nie znając przepisów, została praktycznie na niezmienionym poziomie. W 2012 r. było to 42,47 proc. natomiast w 2014 r. – 42,97 proc.

Egzaminu praktycznego na szczęście nie reformowano. Zrobiono to dopiero w 2015 r. Liczba OSK, które wyszkoliły w Zielonej Górze co najmniej 30 osób drastycznie spadła. W 2012 r. wynosiła 39 natomiast w 2014 r. tylko 22. W opisywanym okresie liczba osiemnastolatków (minimalny wiek, w którym można się ubiegać o najpopularniejsze prawo jazdy kat. B) spadła o ok. 11 proc., natomiast liczba absolwentów zielonogórskich OSK zmniejszyła się o ponad 56 proc.

Wyraźnie widać, że to nie demografia zniszczyła rynek szkoleń na prawo jazdy. Sytuacja w Zielonej Górze jest reprezentatywna dla całej Polski. Według CEPIK, w listopadzie 2012 r. w Polsce wydano 49337 praw jazdy, natomiast w listopadzie 2014 r. – 24429. Spadek przekroczył 50 proc. Czy taki był cel autorów reformy szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców w Polsce? Tego nie jestem pewien. Za to realne efekty ich pracy dla Polski i Polaków (ulubione określenie polityków – kosmitów) są aż nadto jednoznaczne.

Eugeniusz Kubiś

Wasze komentarze (3)

  1. Każdą statystykę można przedstawić w taki sposób, aby wysnuć wygodne dla siebie teorie. Pan Kubiś nie wziął pod uwagę, że każda tak radykalna zmiana zasad, powoduje "wyczyszczenie rynku" przed wejściem w życie nowych przepisów. Porównywać to można liczbę osiemnastolatków przed i po zmianach, i zapewniam, że nie będzie to wskazywane ponad 50 %.
  2. chyba czegos nie rozumiem: "liczba osk ktore wyszkolila wiecej niz 30 kursantow spadla do 22"????? Co to za wielkosc 30 KURSANTOW czy autor tekstu sugeruje ze Szanujacy sie OSK nawet z jednym Wlascicielem-Instruktorem przezyje z 30 kursantow rocznie???? 30/12= 2,5 osoby miesiecznie czyli 75 godzin jazd + 30 godzin wykladow CZYLI 105 godzin TO CHYBA EMERYT MUNDUROWY 2. 30 kursantow -2,5 miesiecznie to nawet po 1500zł za kurs daje 3750zł PRZYCHODU a ZUS US plac sala amortyzacja ......urlop TO JAKIES BZURY KOLES KUBIS PISZE

Dodaj komentarz

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.